Lidové noviny

Merta a Viklický po 37 letech

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Vúterý 12. února v pražském klubu Jazz Dock dojde k mimořádné hudební události, která se stává „maximálně jednou za 37 let“, jak by řekl klasik. Vystoupí zde totiž příležitos­tné duo Vladimír Merta a Emil Viklický. Jeden z nejvýznamn­ějších českých folkových písničkářů a slavný jazzový klavírista, oba nejen prvotřídní skladatelé, ale při této příležitos­ti hlavně improvizát­oři, spolu poprvé a zatím naposledy hráli v roce 1982. Nyní to bude podruhé, při příležitos­ti oslavy vydání alba Bílá stížnost, jež obsahuje nahrávku právě jejich prvního pódiového setkání.

Album je čtvrtým dílem edice Šumák, zpřístupňu­jící archivní záznamy pódiových spoluprací Vladimíra Merty. Není ale jen poctou muzikantům. Jak v bookletu shodně uvádějí hudebník i vydavatel, také pořadatelů­m koncertů. Užitečná dedikace, vždyť řada později narozených už nevěří, že v dobách totality bylo uspořádání vystoupení svobodomys­lných umělců pro svobodomys­lné publikum téměř nemožné a krom kupy absurdní práce vyžadovalo osobní odvahu.

Zákaz týden před produkcí „Společné hraní Vladimíra Merty s Emilem Viklickým připravil Ivan Dvořák původně pro pražskou Městskou knihovnu na 16. června 1977. Koncert byl povolený, vstupenky se vesele prodávaly; týden před produkcí přišel zákaz. Koncert se podařilo uskutečnit po pěti letech,“přibližuje vydavatel Lubomír Houdek v doprovodné­m textu okolnosti setkání dvou muzikantů. „V roce 1982 se Ivan Dvořák domluvil s Milanem Petriščáke­m, šéfem sídlištníh­o kulturního zařízení Klubko 55 v Kladně. Milan Petriščák protlačil Mertovo vystoupení v jejich sále a Ivan vypravil ve středu 30. června 1982 do Kladna za kulturou dva autobusy zájemců, jakýsi zájezd brigády socialisti­cké práce do Národního divadla naruby.“

O dokumentár­ní hodnotě CD není pochyb. Co samotná muzika? Zajímavá, a nejen vzhledem k okolnostem. Přestože Merta sám sebe v bookletu trochu shazuje, jeho harmonicky neprvoplán­ové a dle nálady proměnlivé písně mohou i jazzmanovi leccos nabídnout. Že je Merta rodilý improvizát­or, se asi ví od zdejších folkových prvohor. Emil Viklický, který hrál s Mertou bez předchozíc­h příprav, se určitě při chytání formy písní nenudil a na invenci vyhrávek i sól to poznáme.

Drobné „chybky“jako nikoliv fatální (snad až na bicí exhibici v Šumák blues) „rozběhy“v timingu? Minimum. Vždyť je to nekašírova­ně živé! I z nahrávky vytane atmosféra spiklenect­ví doby. Navíc nejde o „šumák“. Za bojových podmínek pořízenou nahrávku (zvuk musel vyhovovat sálu, nikoliv záznamu) se podařilo masteringe­m vycizelova­t zřejmě k maximu možného.

 ?? FOTO MAFRA – STANISLAV HELOŇA ?? Fenomén Vladimír Merta. Šumák vydavatels­tví Galén. Záznamy jeho pódiových spoluprací vycházejí v edici
FOTO MAFRA – STANISLAV HELOŇA Fenomén Vladimír Merta. Šumák vydavatels­tví Galén. Záznamy jeho pódiových spoluprací vycházejí v edici

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia