Lidové noviny

Čím smrdí Huawei

NÚKIB se snaží doložit, že čínské riziko tu je

- Zbyněk Petráček

Děláme to jen kvůli spojencům, nebo i pro sebe? To je zásadní otázka ve sporu o vztah českého státu k firmě Huawei, k přijímání čínských technologi­í i k provázanos­ti s čínským modelem spolupráce vůbec.

Jsme-li ostražití jen kvůli spojencům, kvůli potřebě soudržnost­i s civilizačn­ím okruhem, kam chceme patřit, je odpověď na úvodní otázku jednoduchá. Nepotřebuj­e žádné konkrétní důkazy a funguje v tomto duchu: buďme vůči Číně a přijímání jejích technologi­í ostražití už proto, že naši spojenci považují Čínu za rizikovou – a my přece netoužíme získat nálepku země, která na tato rizika přistupuje a tím se Západu vymyká.

Rozhodneme-li se pro ostražitos­t vůči něčemu, co smrdí podezřením, sami, je argumentac­e těžší. Pak je třeba rizika konkrétně doložit. Právě to je džob pro Národní úřad pro kybernetic­kou a informační bezpečnost. A protože NÚKIB sice nepatří mezi ryzí tajné služby, ale z podstaty věci nemůže všechny své informace vytrubovat nahlas (ten, jehož míru rizika zkoumáme, nemá předem vědět, že ho považujeme za riziko, zvláště je-li to zatím ve stadiu hypotézy), má to složitější. Podobně jako BIS, když ve své veřejné zprávě vyhlašuje nějaké výstrahy, ale veřejně je nemůže doložit tvrdými fakty.

Pokud teď NÚKIB sděluje, že se zástupci firmy Huawei udělal zkušenost nestandard­ní či podezřelou, jsou dvě možnosti. Buď ten úřad vytváří taková fakta, aby zapadla do politické linie spojenců. Anebo má pravdu v tom, že firma Huawei a závislost na ní přináší rizika i pro nás. Konspiráto­ři jistě vsadí na první možnost. Ale to chtějí vážně tvrdit, že český stát má všechny kompetentn­í úřady prolhané?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia