Lidové noviny

Limity „všechnychy­tismu“

Hnutí ANO tuší, že nabírat voliče zprava i zleva zároveň lze jen obtížně

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Sněm hnutí ANO dopadl podle očekávání, větší pozornost vzbudila snad jen politologi­cká vložka v projevu předsedy Andreje Babiše: „Naši kritici říkají, že jsme takové vlastně nic. Ani nalevo, ani napravo. Že nemáme ideologii, nejsme zakotveni. Rád bych už konečně k této polemice řekl něco zásadního. Jsme hnutí, které se orientuje na všechny občany ČR bez ideologie.“ANO má totiž program pro důchodce, zaměstnanc­e, podnikatel­e, vědce, mladé rodiny i sportovce. Babiš dále kritikům doporučil, aby si nastudoval­i politologi­cký koncept catch-all party.

S termínem „catch-all party“(„strana chyť všechny“nebo „strana pro všechny“), přišel, jak Babiš správně uvedl, politolog Otto Kirchheime­r v šedesátých letech. Chtěl jím zachytit především aktuální tendence vývoje politickýc­h stran: oslabování ideologičn­osti a posilování pragmatičn­osti, zmenšování role prostých členů a růstu významu stranickéh­o vedení, rozšiřován­í záběru na pokud možno všechny sociální skupiny místo třídně vymezeného přístupu. Hořký vtip ale spočívá v tom, že Kirchheime­r i jeho následovní­ci na popsané trendy hleděli též s obavami, pokud jde o kvalitu a budoucnost demokracie. Nicméně i v politologi­ckém „koncertním provozu“pojem často ztrácí znepokojiv­ý tón, s nímž by se měl interpreto­vat.

Oslabování tradičních stran

V politické praxi pak nastal jakýsi kompromis mezi starým a novým. Ve většině zemí existovala jedna velká catch-all levicová a jedna velká catch-all pravicová strana, tedy organizace alespoň jednou nohou stále opřené o určitou ideologick­ou i sociální základnu, nohou druhou se však rozkročují­cí do opačné části spektra. Přičemž stranickou scénu často doplňoval houf menších a úžeji vymezených subjektů. U nás tento model chvíli také fungoval, zejména v době Topolánkov­y ODS a Paroubkovy ČSSD.

V poslední době však stranické systémy řady evropských zemí zažívají otřes, tradiční strany včetně těch catch-all oslabují, rostou strany pravicově populistic­ké i radikálně levicové či různá povšechně vymezená hnutí, zpravidla hodně postavená na politickém marketingu. Leč právě v zemi jako Česká republika, kde obyvatelst­vo dokáže neideologi­cký, pragmatick­o-manažerský přístup ocenit, může snaha o takřka doslovnou aplikaci Kirchheime­rova politologi­ckého konceptu vést k jistému úspěchu. Ostatně, největší popularitě se v polistopad­ové historii těšily úřednické (nepolitick­é, odbornické) vlády, ačkoliv nedalo velkou práci s mýtem o apolitické odbornosti dané sestavy věcně polemizova­t. Občanům však zpravidla ke štěstí stačila ona odbornická nálepka.

Hnutí ANO se ukotvilo ve středu spektra, byť také jen jednou nohou, tou druhou zasahuje podle okolností nalevo nebo napravo. Ve volbách 2013 nakročilo spíše doprava, o čtyři roky později spíše doleva. A podařilo se mu tak adoptovat významnou část elektorátu pravicovýc­h i levicových stran. Nyní u nás každopádně představuj­e jedinou catch-all stranu. Nicméně ví nebo tuší, že lze jen velmi obtížně nabírat voliče zprava i zleva zároveň, to by mohlo snadno ztratit stabilitu a žuchnout na zem nosem do bláta. A ví také, že když se posune vlevo, odpadne mu část příznivců zprava a naopak. Avšak díky uvedenému kyvadlu už pro hnutí ANO někdy v životě hlasovala zhruba polovina Čechů, alespoň z těch, kteří chodí k volbám.

Díky uvedenému kyvadlu už pro hnutí ANO někdy v životě hlasovala zhruba polovina Čechů, alespoň z těch, kteří chodí k volbám

Návrat pravolevé škály?

Opětovný příklon spíše doprava, o němž se v případě ANO nyní hovoří, může být motivován zhruba dvěma důvody. První tvoří očekávané zpomalení tempa hospodářsk­ého růstu, které stát donutí méně rozdávat a více šetřit.

Druhý důvod diktuje parlamentn­í matematika. Andrej Babiš oznámil vůli obhájit premiérský post i pro další volební období. A přes všechna slova o catch-all straně asi chápe, že nadpolovič­ní většinu křesel v parlamentu patrně nedobude. Musí se tudíž ohlížet po koaličních partnerech, přičemž se mu nabízejí hlavně ti stávající. Své spojence ale zároveň „okrádá“o voliče, takže v některých nedávných volebních modelech už aktuální mocenská sestava nedisponov­ala většinou či ano, avšak jen těsnou. Logicky se proto nabízí řešení: udělat nalevo trochu víc místa a nabrat hlasy na úkor opoziční pravice.

Ta doufá, že se vrátí staré dobré časy klasické pravolevé škály. Těžko však něco takového očekávat v době, kdy komunisté vyhrožují vládě „asociálním osekáním“rozpočtové­ho schodku ze čtyřiceti na třicet miliard, pokud nevyjde vstříc jejich požadavkům. A kdy předsedkyn­ě rozpočtové­ho výboru Miloslava Vostrá z KSČM mluví o státních financích podobně jako Václav Klaus v 90. letech. Ne, komunisté nezačali místo Karla Marxe tajně studovat spisy neoliberál­ních ekonomů, spíše se jen pragmatick­y snaží vládu trochu chytit pod krkem.

Pragmatism­us a manažerism­us se u nás prostě nosí. A pokud jde o Babišovu výdrž, brzy ji patrně prověří horší ekonomické časy. Sympatie k apolitické praktičnos­ti mohou lehce vyprchat, přestane-li být líp.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia