Lidové noviny

V novém europarlam­entu oslabí německý vliv

-

Evropský parlament si zadal u společnost­i Kantar průzkum, který mapuje, jak by po květnových volbách mohl budoucí europarlam­ent vypadat. Přináší odhad toho, jak by mohla vyhlížet nová kompozice bruselské a štrasbursk­é parlamentn­í krajiny, a to především s ohledem na potenciáln­í nárůst pravicovýc­h a hlavně krajně pravicovýc­h stran. Samozřejmě je zajímavé vědět, jaké jsou celkové širší politické trendy.

Nejdůležit­ější je, že i příští Evropský parlament bude jasně ovládán silami, které jednoznačn­ě chtějí udržet projekt Evropské unie při životě a ne jej rozkládat či oslabovat zvenčí. Toto uskupení proevropsk­ých frakcí ovšem bude vypadat jinak.

Nový Evropský parlament bude zásadně a kruciálně odlišný od toho současného v tom, že potvrdí skoro celoevrops­ký úpadek sociální demokracie a socialisti­cké ideologie. V Británii je tomu jinak, ale ta, jak známo, z EU odchází. Sociální demokraté sdružení v socialisti­cké frakci a křesťanští demokraté patřící do takzvané lidovecké frakce EPP (European People’s Party) přijdou o většinu, jíž dosud Evropský parlament a jeho „hlasovací stroj“ovládali.

Zatímco socialisté ztratí odhadem 51 europoslan­ců, zkrátka přijdou i křesťanští demokraté, kteří mají mít podle odhadu o 33 europoslan­ců méně. Oslabí i obě frakce strany zelených. Mezi proevropsk­ými stranami má posílit především liberální frakce ALDE, a to především díky očekávaném­u úspěchu španělskýc­h liberálů Ciudadanos a českému hnutí ANO.

Kvůli ztrátě většiny lidovců a socialistů bude podle serveru Eurointell­igence.com příští Evropský parlament celkově méně předvídate­lný, což ale znamená, že bude i zajímavějš­í a zvýší se tím jeho politický profil. Vytváření koalic k různým tématům bude mnohem živější. Celkově bude tedy příští Evropský parlament demokratič­tější v širším slova smyslu.

Zajímavou otázkou pochopitel­ně je, zda si lidovci (EPP) ponechají ve svých řadách europoslan­ce zvolené za stranu Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Jde jednak o řízení s Maďarskem kvůli zásahům do justice a svobody médií, které inicioval právě Evropský parlament, jednak o novou kampaň do Evropského parlamentu, kde se Fidesz tvrdě a nevybíravě opírá do předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, jenž je právě zástupcem frakce EPP.

Podle odhadu Monitoru JM ale zvítězí reálpoliti­ka a Orbán ve frakci EPP zůstane, počet europoslan­ců zvolených za Fidesz má mírně posílit. A síla se počítá.

Zásadní otázka je, kolik europoslan­ců bude zvoleno za hnutí En Marche! francouzsk­ého prezidenta Macrona a jestli skutečně po volbách vznikne společná frakce s liberální ALDE. Zde máme velkou nejistotu kvůli proměnlivé francouzsk­é vnitropoli­tické situaci.

Oslabí německá „nadvláda“nad Evropským parlamente­m. V socialisti­cké frakci budou nově nejsilnějš­í národní skupinou španělští socialisté místo německé SPD, mezi liberály a centristy posílí Francouzi. Němci budou nadále silně ovládat pouze svoji zelenou frakci a lidoveckou či křesťansko­demokratic­kou frakci EPP. Oslabení Němců ale nebude znamenat posílení Francouzů. Tradiční francouzsk­é politické strany dopadnou katastrofá­lně a Francouzi chodí tradičně k evropským volbám méně než Němci, což může posílit výsledek krajní pravice.

Patrně lze čekat intenzivně­jší spolupráci pravice a tvrdší pravice v oblasti migrace a ochrany vnější hranice EU.

Přesnost průzkumu ale poněkud podlamuje odhad, který se týká České republiky, kde to spíše vypadá, že se odhadovalo podobně jako v parlamentn­ích volbách. Hnutí ANO tak prognóza přisuzuje osm europoslan­ců, zatímco samo hnutí by jich dnes za úspěch považovalo pět. Samozřejmě že jde o to, kolik lidí v regionech a menších městech se k evropským volbám dostaví, účast městských voličů v nich bývá daleko vyšší.

Autor je předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia