Lidové noviny

Nové zuby se dají rychle vytisknout

- EVA PODROUŽEK FRYŠAROVÁ

Pochází z rodiny lékařů a ortodontis­tů, sám studoval informační systémy, a tak uměl oba tyto světy propojit. První digitálně tištěné zubní protézy vznikaly po nocích v obýváku. Dnes Michal Heřmánek platí za průkopníka digitaliza­ce stomatolog­ie u nás a jeho firma Microdent vyrobí ročně zuby za 80 milionů korun.

TURNOV Než se umělý zub dostane do úst pacienta, urazí dlouhou cestu. V turnovském Microdentu ho ovšem zpravidla musí stihnout vyrobit do 24 hodin. „Jako pěkná dáma nejspíš nebudete chtít po ulici chodit s dírou v ústech,“nastiňuje Michal Heřmánek, zakladatel firmy. „Málokdo si ale dokáže představit, kolik je za novým zubem práce a jednotlivý­ch úkonů mnoha lidí,“dodává.

Ve třetině českých laboratoří se přitom zuby stále ještě vyrábí postaru „analogovou“metodou – podobně jako šperky, za pomoci vosku. Jedná se o náročnou ruční práci, která se navíc nikdy co do přesnosti nemůže přiblížit digitálu. Moderní metody dokážou uspořit až polovinu času i lidského nasazení. „Zatímco my vyrobíme 140 zubů, tradiční metodou za stejnou dobu vznikne pouhých sto kusů. Navíc tak není možné celou řadu výrobků vůbec zhotovit. Budoucnost stomatolog­ie a zubních implantátů jednoznačn­ě leží v digitálním tisku,“má jasno Heřmánek.

Kosmický materiál

Příběh nového zubu se začíná psát v ordinaci zubního lékaře, který pacientovi sejme otisk. Z něj v laboratoři zhotoví sádrový model čelisti, který se nasnímá speciálním optickým skenerem a je převeden do digitální podoby. Následně se na počítači navrhne zubní náhrada a data se přes internet odešlou k výrobě do Turnova.

Michal Heřmánek by v budoucnu rád zdigitaliz­oval i počáteční, ordinační fázi. Pro zubaře by to znamenalo vyměnit tradiční otiskovací lžíci a hmotu za intraoráln­í skener. Odpadl by krok výroby sádrového modelu a jeho převádění do počítače. Zubní laboratoře by tak z ordinace získávaly rovnou digitální data. „Pro většinu lékařů je to ovšem otázka financí,“přiznává Heřmánek s tím, že technologi­i zatím využívá jen malá část odborníků. Do pěti let ovšem předpovídá jejich rapidní nárůst.

Rozhodnutí, jaký materiál zvolit, závisí především na finančních možnostech pacienta. „Zdravotní pojišťovny plně hradí pouze nejjednodu­šší plastové zuby, které jsou sice lehké, ale příliš nevydrží. Zároveň nejsou zcela probarvené. Čím kvalitnějš­í produkt si pacient zvolí, tím méně na něj pojišťovna přispívá. Je to bráno jako nadstandar­d,“vysvětluje Heřmánek.

Na druhém stupínku leží zuby kovové, které se z přední části fasetují či pokrývají kompozitem v barvě chrupu, ale směrem k jazyku je kov. Zakladatel Microdentu je považuje za jakési sociální řešení.

O něco lépe je na tom metalokera­mika, kdy je kovové jádro kompletně obalené keramikou. „Metalokera­mika byla před 15 lety vrcholem toho, co člověk dokázal udělat. Sice je relativně estetická, ale pořád máte v ústech kov. Nejlepší kov je žádný kov,“míní.

V současnost­i představuj­e nejlepší volbu keramický chrup, který vyniká nebývalou pevností a přirozeným vzhledem. Málokdo tuší, že žádná jiná část lidského těla nedokáže vyvinout takový tlak jako čelist, navíc v ústech panuje nehostinné prostředí.

„Tento materiál vymyslela NASA. Raketoplán­y z něj měly vyrobené keramické destičky, které ho chránily před žárem, když klesal do atmosféry,“zmiňuje Heřmánek. Jeden takový zub ovšem může u lékaře vyjít zhruba na pět až deset tisíc korun. A tak největší část odbytu zatím stále tvoří zuby kovové parciálně fasetované – jedná se o každý druhý produkt, který opustí Microdent.

Oproti tomu zlaté zuby se už dnes prakticky nevyrábějí. „Jedná se o výjimečné případy, typicky německé pacienty, kteří už třeba zlatou protézu měli a potřebují ji doplnit stejným materiálem,“říká Heřmánek.

Kovové zuby modeluje laser Nové zuby, zubní implantáty či celé náhrady se nejprve designují ve speciálním CAD programu. Ze všech úhlů musí vypadat přirozeně, zohledňuje se dobrý skus. Dle návrhu a technologi­e výroby se programují 3D tiskárny nebo CNC stroje.

Keramické zuby se nicméně stále ještě zhotovují frézováním. „Je to pozoruhodn­é. Přestože celokerami­ka je tím nejlepším, co současná stomatolog­ie nabízí, nevyrábí se nejmoderně­jším 3D tiskem, nýbrž archaickou metodou,“poznamenáv­á Heřmánek.

„Ale i to se má v blízké budoucnost­i změnit. Na trhu už jsou také 3D tiskárny na keramiku. Dokonce jsme se na jejím vývoji podíleli a testovali ji,“dodává. 3D tisk, který v Turnově pracuje s polymery a kovy, podle něj platí za obecně preferovan­ou metodu z ekonomické­ho i z ekologické­ho hlediska. Zbytkový materiál lze totiž používat stále dokola. Oproti tomu frézováním puků z oxidu zirkoničit­ého vznikají obrovské ztráty.

Za většinu produkce jsou v Microdentu zodpovědné tři obrovské výkonné 3D tiskárny na kov. „Klidně by nám stačily dvě, třetí máme do rezervy, pro případ servisu anebo když přijde mnoho zakázek naráz. Zároveň nám umožňují růst a expandovat,“říká podnikatel. Však také jedna taková tiskárna vyjde bez daně na 400 tisíc eur (asi 10,25 milionu korun).

Vstupní surovinu představuj­e rozemletý kovový prach o velikosti částeček v řádu mikrometrů. Aby ho 3D tiskárna roztavila, musí vyvinout teplotu kolem 1500 stupňů Celsia. Laserový paprsek je z generátoru veden optickými kabely až k precizní čočce a skrz zrcátka je usměrňován na kovovou destičku. Částečky jsou nanášeny vrstvu po vrstvě, zatímco laserový paprsek je během zlomku sekundy taví a zároveň vytváří chemickou vazbu. Pro pozorovate­le zvenčí to vypadá, jako když paprsek do destičky v hermeticky uzavřeném prostoru kreslí.

„Jaké bylo moje nadšení, když jsem si pořídil první stroj! Přestože byl menší a nebyl tak drahý, představov­al obrovský risk. Byl jsem schopen do něj hodinu koukat a modlit se, aby alespoň něco, co z něj vyleze, bylo prodejné,“vzpomíná zakladatel Microdentu.

Hotové výrobky vyjdou z tiskárny nasázené na kovové destičce. Až 250 unikátních zubů, jeden vedle druhého. Musí se odřezat, zabrousit a především začistit. O to se starají šikovné zaměstnank­yně, zpravidla bývalé šperkařky. Navzdory nejmoderně­jším strojům tu lidská ruka hraje nezastupit­elnou úlohu.

Nakonec se kruh uzavírá a výrobek se vrací do laboratoře k finálnímu opracování a dobarvení.

„Šikovný zubní technik v laboratoři je vystudovan­ý člověk, který je napůl umělec a napůl řemeslník. Estetika zubu se neposuzuje jen podle toho, jak učebnicově je zpracovaný, ale také podle toho, jaké anatomické a optické vady na něm dokáže vytvořit, aby vypadal přirozeně a blížil se originálu. Například v Americe se více nosí ‚americký úsměv‘, dokonale bílé zuby, ale často právě ty vypadají uměle. Naše rasa má zuby spíše dožluta,“popisuje průkopník digitaliza­ce ve stomatolog­ii.

Zda se zub skutečně povedl, se zpravidla nedozví. „Zakázka od nás musí rychle od přijetí odejít, přičemž máme jen omezenou možnost ověřit správnost provedení. Ta se reálně zjistí až v laboratoři při osazení modelu,“říká Heřmánek s tím, že zmetkovost se pohybuje v řádu jednotek zubů měsíčně. Většina se projeví už v Turnově při kontrole kvality.

Rodinná záležitost

Michal Heřmánek původně vystudoval informační systémy na Technické univerzitě v Liberci a na Victoria University na Novém Zélandu. Jelikož má v rodině ortodontis­ty a zubní lékaře, po návratu ze studií cítil velký prostor ve zvýšení kvality stomatolog­ické péče díky zavedení moderních informační­ch technologi­í. „Věděl jsem, že se tu stomatolog­ie dělala ručně a tradičně a zároveň jsem viděl, jaké jsou technologi­cké možnosti v jiných průmyslech. Napadlo mě oba směry spojit,“vypráví Heřmánek.

Začátky Microdentu před deseti lety ale rozhodně nevypadaly tak idylicky. Spíše než peníze, hnalo Michala Heřmánka nadšení, touha být průkopníke­m a později i první spokojení zákazníci.

Za první 3D tiskárnu zaplatil osm milionů korun, s 15milionov­ým úvěrem na krku a nejistým výsledkem se mu neusínalo lehce. „Musel jsem banku přesvědčit, že je to smysluplné. V jednu chvíli jsme dlužili více, než byla hodnota našeho domu, vše bylo zastavené, do toho manželka doma na mateřské,“vzpomíná na stresové období. „Firma si ale od prvního dne dokázala na provoz vydělat, což ukazovalo na dobře nastavený byznys model. Na stroje jsme si spolu s bývalým společníke­m brali úvěry. Sotva jsme bance doplatili jeden, už se někde v Evropě do kamionu nakládal další stroj, ještě větší, dražší a výkonnější. My jsme se tím bavili, manželky už tak nadšené nebyly,“líčí s úsměvem podnikatel. Dnes už se firma bez bankovních úvěrů obejde.

S výrobky experiment­oval o víkendech i po nocích, na rodinu mnoho času nezbývalo. Zpočátku zvládl za den vyrobit čtyři zuby, pokud shledal dva ucházející­mi, považoval to za úspěch. Dnes by podle něj byly neprodejné.

„Díky rodinným přátelům z řad zubních lékařů bylo kde první kousky testovat. Komplikací bylo dost a vyžadovaly nutnou toleranci ze všech stran. Museli jsme být velmi opatrní, případná žaloba od pacienta by veškerou snahu zabila,“přiznává Heřmánek.

Zákazníci mu volali neustále. Syndrom vyhoření na sebe nenechal čekat dlouho...

Hledá se ředitel

Dnes Microdent zaměstnává 35 lidí a s obratem téměř 80 milionů korun saturuje zhruba 60 procent tuzemského trhu – ročně vyrobí na 180 tisíc zubů.

„První roky podnikání byly v mnoha oblastech extrémní, rostli jsme i o sto procent ročně. Nyní jsme na deseti procentech,“doplňuje Heřmánek.

Asi pětina produkce končí na Slovensku. Do jiných zemí se firma zatím expandovat nechystá, na českém a slovenském trhu stále cítí potenciál. Ve střední Evropě sice patří k největším, ale na Západě by se navzdory vysoké kvalitě výrobků potýkala s konkurencí.

Spolu s Michalem Heřmánkem ve firmě na částečný úvazek působí jeho manželka Pavla, stará se o ordinace a intraoráln­í skenery. „Naší rodinnou výhodou je tedy flexibilit­a. Manželka pak ale trochu bojuje s tím, že i když jsem fyzicky doma, hlavou jsem často jinde. Stále mi to v ní šrotuje a vymýšlím, co by se kde dalo ještě vylepšit,“říká zakladatel firmy.

Možná i proto se teď poohlíží po řediteli, jemuž by mohl otěže předat. Sám se chce dále soustředit na rozvoj nových výrobků a služeb. S Microdente­m má smělé plány.

„Letos na trh uvedeme sedm nových dentálních skenerů pro zubní laboratoře a lékaře. Co se výroby týče, představím­e snímatelné náhrady vyráběné 3D tiskem. Zákazníkům zároveň začneme dodávat nový CAD software, ve kterém bude možné tyto i další zubní náhrady navrhovat. Dále máme připravené technologi­e, které zvýší kvalitu stávajícíc­h výrobků, zejména v oblasti implantátů a rovnátek,“těší se Michal Heřmánek.

Autorka je spolupraco­vnice redakce

 ?? Foto mAFrA – otA BArtovskÝ ?? Microdent manželů Heřmánkový­ch se během jediné dekády rozrostl z podniku v obýváku ve firmu s mnohamilio­novým obratem
Foto mAFrA – otA BArtovskÝ Microdent manželů Heřmánkový­ch se během jediné dekády rozrostl z podniku v obýváku ve firmu s mnohamilio­novým obratem
 ?? Foto 3× mAFrA – otA BArtovskÝ ?? se ve speciální 3D tiskárně zhmotní díky laseru spékajícím­u kovový prach (zleva). Dá se tak vytisknout několik protéz najednou. Finální úpravy jednotlivý­ch zubů se však stále dělají ručně.
Foto 3× mAFrA – otA BArtovskÝ se ve speciální 3D tiskárně zhmotní díky laseru spékajícím­u kovový prach (zleva). Dá se tak vytisknout několik protéz najednou. Finální úpravy jednotlivý­ch zubů se však stále dělají ručně.
 ??  ?? Virtuální zubní implantát
Virtuální zubní implantát
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia