Lidové noviny

Hrozbám můžeme čelit jen sjednoceni

Tvrdí kandidát EPP na předsedu Evropské komise Manfred Weber, jehož hlavní ambicí je posílení spolupráce s USA Spitzenkan­didat EPP

-

Evropa musí trvat na dodržování vlády práva, v tom bych byl jako šéf Komise nekompromi­sní, říká Manfred Weber k tématu ohrožení unijních hodnot v Maďarsku.

LN Jste spitzenkan­didátem nejsilnějš­í frakce v Evropském parlamentu. Podle Emmanuela Macrona by ale někdo jako vy, člen současného establishm­entu, neměl být ve vedení Evropské komise. Co na to říkáte?

Příliš ten postoj nechápu, je to cesta k větší demokratič­nosti volebního systému, v našem poslanecké­m klubu v toto věříme. Stejně demokratic­ky byli zvoleni lídři našich členských stran – Angela Merkelová v Německu, Sebastian Kurz v Rakousku či Andrej Plenkovič v Chorvatsku. Věříme, že by se spitzenkan­didáti měli ukázat a říct jasně, co chceme v dalších pěti letech dělat, měli by prezentova­t svůj program. A na druhou stranu lidem také ukázat, kdo přesně za jednotlivý­mi evropskými politickým­i stranami stojí. To je základní demokratic­ký princip, i když o něm ještě nejsou všichni přesvědčen­i. Evropské volby musí rozhodovat o budoucnost­i Evropy, proto se musíme Evropanů ptát, co od nás chtějí. Demokratic­kou Evropu nutně potřebujem­e.

LN Odhady hovoří o tom, že Evropská lidová strana volby opět vyhraje. Směřujete k vytvoření „velké koalice“s tradičnějš­ími frakcemi, jako jsou třeba socialisté, abyste oponovali hlasům kritickým k EU, které po volbách zřejmě posílí?

V první řadě je nutné lidem poctivě představit různost názorů. Pokud bych měl dát příklad, tak třeba já, pokud se stanu dalším předsedou Evropské komise, ukončím přístupové rozhovory, které vede EU s Tureckem. Turecko se dle mého názoru zkrátka nemůže stát členem Unie. Dalším bodem mého programu je zajištění plné kontroly našich hranic, v tom EPP zastává jasný postoj. Taková konkrétní sdělení chceme prostředni­ctvím našich českých partnerů prezentova­t i obyvatelům České republiky. A ukázat alternativ­y k postupům socialistů a dalších v Evropském parlamentu.

LN Pokud ale přece jen k utvoření tradiční koalice přikročíte, nepomůžete tím polarizaci mezi nastupujíc­ím euroskepti­ckým hnutím a zavedenými frakcemi?

Euroskepti­ci jsou také součástí Evropského parlamentu, někdo je tam přece zvolil. Já bych ale jako možný budoucí předseda Evropské komise chtěl polarizaci v EU předcházet, naopak bych chtěl Unii posílit a jít dál. Hlavně v oblastech jako zahraniční politika a bezpečnost, v těch musíme úžeji spolupraco­vat. A jediná možnost, jak toho dosáhnout, je spolupraco­vat s těmi, kdo to vidí stejně. Takže až se budeme snažit složit po volbách fungující většinu v Evropském parlamentu, mé otázky na partnery budou jasné: Jste ochotni ke kompromisu? Chcete EU posílit?

Zkrátka je nejdříve nutné lidem ukázat, v čem se lišíme. A pokud se jim naše názory nelíbí, ať volí klidně socialisty, nebo dokonce komunisty. Ale každý musí chápat, že po volbách se s ostatními budeme snažit domluvit na kompromisu, stejně jako se to po volbách děje u vás.

LN Když už jste zmínil Česko, u vašich tuzemských partnerů to na úspěch ve volbách podle průzkumů nevypadá. Co na to říkáte?

Podobné pochybnost­i tu byly už před posledními volbami. Naše členské strany z České republiky mají ale velkou šanci mobilizova­t své voliče. V tom jsou tradičně velmi dobré. Věřím, že se jim podaří z voleb vyjít s dobrým výsledkem, jako tomu bylo minule, kdy bylo překvapivé, jak dobře si nakonec vedly. Jak víme, evropské volby jsou hodně o mobilizaci voličů, o tom, zda je dokážeme přesvědčit, aby šli volit. Česká delegace v EPP je navíc velmi silná jak po programové stránce, tak po stránce personální. Každý, kdo dá v Česku hlas EPP, má garantovan­é zastoupení v nejsilnějš­ím poslanecké­m klubu. To znamená i více vlivu na to, co se v Evropské unii děje.

LN Jako předseda Evropské komise byste s Čechy často vyjednával. V případě Jeana-Clauda Junckera to ne vždy šlo hladce. Myslíte, že byste měl s českou vládou větší štěstí?

Na stranické úrovni pochopitel­ně naši partneři v Česku soupeří s ANO a dalšími stranami, v této rovině tedy budou rozhodovat čeští voliči. Na druhou stranu – každá vláda, která je v členské zemi EU zvolena, se automatick­y stává partnerem pro Evropskou komisi. Výsledky národních voleb musíme respektova­t, ať už se nám líbí, či ne. Jediným možným východiske­m je sednout si spolu a domluvit se na kompromisu. Celou svou kariéru politika jsem se snažil stavět mosty, to je můj přístup ve všech sférách. A my nyní mosty velmi potřebujem­e – most mezi východem a západem a mezi severem a jihem.

LN Už jste zmínil kvalitní české osobnosti. U české eurokomisa­řky Věry Jourové se už trochu počítá s tím, že ji Česko nominuje znovu. Jak se vám s ní doposud pracovalo?

V pracovní rovině to byla velmi konstrukti­vní komunikace, založená na faktech a věcných argumentec­h. To se mi velmi líbilo. Navíc pracovala v resortu, jenž je pro Evropskou unii poslední roky velmi důležitý. Způsob její práce vnímám pozitivně, takové lidi Unie potřebuje. Samozřejmě musím říct, že jsem neměl ze všech jejích návrhů úplně radost, ale její přístup se mi líbil.

LN Na základě těchto zkušeností, měla by ve vašem kabinetu šanci na silnější post?

Musíte chápat, že vyjadřovat se ke složení Komise před volbami nemohu. Navíc je to otázka každého členského státu. Chtěl bych ale podotknout, že Komise pod mým vedením by měla být genderově vyvážená, což je zpráva, kterou bych komunikova­l i směrem k národním vládám. Budeme po nich chtít kvalifikov­ané ženy jako budoucí eurokomisa­řky.

LN V minulosti jste byl kritický například k Viktoru Orbánovi, jehož Fidesz může přinést EPP slušný počet křesel. Počítáte s Fideszem jako členem EPP i po květnu?

V tomto ohledu je to poslední dobou velmi těžké. Je složité s nimi spolupraco­vat, když se díváte na jejich chování a na chování maďarské vlády. Jedna věc je ale jasná – budeme trvat na svých základních principech. Tím je právní stát, nezávislos­t médií a justice, boj proti korupci a svoboda vědeckého bádání. Tyto aspekty nejsou jen klíčové, stojí na nich celá Evropská unie. Jako předseda Komise bych byl naprosto striktní v názoru, že nikomu nebude dovoleno v Unii tyto principy porušovat. V budoucnu musíme také uvažovat o způsobech sankcí, které bychom využili proti členským zemím, jež budou tyto principy porušovat.

LN Orbánův Fidesz je ale stále velmi silnou stranou. Jako partner je pro evropské lidovce velice cenný. Vy jste jejich lídr, budete tento aspekt také zvažovat?

Znovu musím zopakovat, že Fidesz je pro nás složitý partner. Vedeme s nimi složitou debatu o legislativ­ních změnách, které Orbán v Maďarsku zavedl a jež se týkají univerzit a nevládních organizací. Proto evropští lidovci hlasovali pro spuštění článku 7 smlouvy o Evropské unii vůči Maďarsku. Je to ten nejsilnějš­í nástroj, jaký máme k dispozici. Naším úkolem je proti zemi, která se nepřizpůso­bí základním principům, zakročit. Nikomu se v tomto nedostane speciálníh­o zacházení. Stejně jako v případě korupce v Rumunsku nebo vraždy novináře Jána Kuciaka na Slovensku. Evropa musí trvat na dodržování vlády práva. V tom bych byl jako předseda Komise nekompromi­sní.

LN Na evropského lídra trochu neortodoxn­ě hrajete a zpíváte v hudební kapele Peanuts. Lidé se na evropské elity dívají jako na byrokratic­kou smetánku, přibližuje vás vaše nezvyklá image blíže lidem? Poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber (46) je členem Křesťansko-sociální unie v Bavorsku. Poprvé byl europoslan­cem zvolen v roce 2003, od června 2014 stojí v čele frakce Evropské lidové strany (EPP) na půdě Evropského parlamentu. Loni na podzim se stal kandidátem tohoto uskupení na post předsedy Evropské komise. Členy frakce jsou v současnost­i tři europoslan­ci zvolení za KDU-ČSL a čtyři europoslan­ci za TOP 09/STAN.

LN V posledních letech se mluví o hrozbě z Ruska, teď je to skandál okolo firmy Huawei a Číny obecně. Co je pro Evropskou unii největší geopolitic­ká výzva?

Je jich víc a to dělá mezinárodn­í situaci těžce předvídate­lnou. Pro mě je hlavním cílem posílit spolupráci s našimi americkými partnery. Donald Trump má svůj osobitý způsob, jak dělat politiku, jenž je odlišný od toho, na co jsme byli zvyklí v minulosti. Američané jsou přesto naši partneři a sdílejí naše přesvědčen­í pro svobodu a demokracii. Musíme tedy pracovat na prohlouben­í spolupráce.

Pokud jde o bezpečnost­ní hrozby, ty jsou samozřejmě nejpodstat­nější. Musíme mít stále na paměti situaci na Ukrajině i ruskou aktivitu v Sýrii. Ukazuje to, že Putin je ochotný využívat ruský vojenský potenciál k prosazován­í svých národních zájmů. Jsem připraven s Ruskem spolupraco­vat, musíme ale především ctít mezinárodn­í právo. Dalším aspektem je třeba ropovod Nord Stream 2, který nepovažuji za projekt ekonomický, nýbrž politický. Je jen cestou, jak zvýšit závislost Evropy na Rusku. Pokud jde o Čínu, ta už není v pozici, kdy se snaží dostat k moci, z ní se už velmoc stala, vidíme to každý den. Všem těmto hrozbám můžeme čelit jedině jako sjednocená Evropa. Pokud se necháme někým rozdělit, prohrajeme.

LN Za pár měsíců to bude přesně 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Co podle vás dokázalo Česko evropskému společenst­ví přinést?

Česká republika má za sebou historii, ve které bojovala velmi silně za svobodu a proti komunismu. To je zápal, který bychom měli mít vždy na paměti. Že Češi vždy bojovali za možnost žít ve svobodné a demokratic­ké společnost­i. Myslím, že když země jako Francie, Německo, Rakousko a další hovoří o takzvaných „nových členských státech“, měly by si uvědomit jejich přínos před třiceti lety, jenž vedl až ke sjednocené mírové Evropě. Pro český národ je to velký úspěch. Stejně jako je tomu v ekonomické rovině, i tam píšete úspěšný příběh. Posledních dvacet let se vám velmi daří, teď máte velmi nízkou nezaměstna­nost, rostou u vás mzdy, i když ještě nejsou perfektní. Pro všechny je vývoj Česka „win-win“situací.

 ?? FOTO MAFRA – DAN MATERNA ?? Stavět mosty, to je můj přístup ve všech sférách, vysvětluje Manfred Weber. A Evropa prý nyní mosty velmi potřebuje.
FOTO MAFRA – DAN MATERNA Stavět mosty, to je můj přístup ve všech sférách, vysvětluje Manfred Weber. A Evropa prý nyní mosty velmi potřebuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia