Lidové noviny

Střelba, která vyděsila konzula Hofmanna

-

Vchustském hotelu Koruna byl nejen štáb bojůvek Karpatské Siče, ale bydlel zde i německý konzul – legační rada JUDr. Hamilkar Hofmann. Když se zde při potlačován­í sičského puče v noci z 13. na 14. března 1939 začalo střílet, lehl si Hofmann na zem a nehnul se ani tehdy, když na jeho ochranu českoslove­nská armáda poslala obrněné auto, protože se ještě stále ozývaly výstřely. Když boj zcela ustal, vyšel německý diplomat z Koruny totálně vyděšený.

Vzpomínka bývalého velitele chustského praporu SOS podplukovn­íka Antonína Zemana paradoxně ukazuje, jak nepříjemný to byl zážitek pro konzula, který tyto boje pomáhal vyprovokov­at...

Kolečko výkonného stroje Dvaatřicet­iletý diplomat Hofmann předtím působil jako legační tajemník německého vyslanectv­í v Praze. Vedení konzulátu v Chustu, po vídeňské arbitráži hlavním městě Karpatské Ukrajiny, sice převzal až 9. února 1939, ale snaze přeměnit mírumilovn­é Rusíny na agresivní Ukrajince se věnoval již dříve. Byl významným „kolečkem“výkonného stroje německé diplomacie, která po Mnichovu rozehrála hru o likvidaci Česko-Slovenska, a to pomocí slovenské, maďarské, polské, ukrajinské i rusínské karty.

Když 24. listopadu 1938 německá vláda pokrytecky protestova­la proti teroristic­kým akcím na Podkarpats­ké Rusi a prohlásila, že nestrpí, aby Polsko a Maďarsko zasahovaly do vnitřních věcí Podkarpats­ké Rusi, projížděl Hamilkar Hofmann naoko pobouřeně kontrolova­t místa incidentů. To si předseda chustské autonomní vlády, řeckokatol­ický duchovní a pedagog Augustin Vološin naivně vyložil, že se Německo stává upřímným ochráncem jeho zemičky, a vyhlašoval, že „svět již počítá s ukrajinský­m národem a jeho úsilím vytvořit ukrajinský stát“…

Ve skutečnost­i za vším stála dlouholetá Náborový leták Karpatské Siče, jejíž vznik podpořil i německý konzul Hofmann

REPRO VHÚ německá podpora banderovsk­é Organizace ukrajinský­ch nacionalis­tů, která byla namířena dosud hlavně proti Polsku i tehdejšímu Sovětskému svazu. O vytvoření Velké Ukrajiny však Hitler nikdy nestál.

Němci na pomoc nepřišli

Konzul Hofmann podpořil i vznik Karpatské Siče, tvořené z velké části emigranty z polské Haliče, která dostala z Vídně tak trochu operetní uniformy Fliegerkor­psu, a nic nenamítal proti jejímu nepromyšle­nému pokusu převzít v zemi moc. Když začaly maďarské jednotky útočit na Chust, sliboval zpočátku sičovcům, že jim přijde německá armáda na pomoc. Nikdo však nepřišel. Neblahým důsledkem této lži byl i masakr vojensky nevycvičen­é a nedostateč­ně vyzbrojené rusínské mládeže u Velké Kopaně, kam ji na obranu „Velké Ukrajiny“nahnali sičovci do zoufalého boje s maďarskou armádou. mj

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia