Lidové noviny

Mám strach, že vláda neumí počítat

- VOJTĚCH WOLF

LN Českou ekonomiku čeká podle odhadů zpomalení a ministryně financí Alena Schillerov­á (za ANO) nedávno oznámila, že vláda musí šetřit. Zároveň ale stát zrušil karenční dobu (první tři dny nemoci, po něž zaměstnane­c nedostává nemocensko­u – pozn. ed.), a zvýšil tak náklady na minimální mzdu.

Mám strach, že už pořádně neumíme, respektive vláda neumí počítat. Pokud loni stát plánoval padesátimi­liardový schodek a pak jsme skončili v plusu, tak se evidentně počítá s vekou rezervou. Jenže teď státní kalkulátoř­i docházejí k tomu, že například nemalou částku vydá erár na slevy na jízdné. Jde asi o sedm miliard korun, což byl naprosto přesný příklad předvolebn­ího populismu.

Povinné výdaje státního rozpočtu dramaticky rostly, zvýšily se počty státních úředníků i minimální mzda. Stále se nemůžu srovnat s tím, že ta roste o nějakých osm až jedenáct procent ročně, to prostě není dobře. Nikdy pak nebudu souhlasit s tím, že průměrná mzda ve státní sféře je dnes vyšší než v té soukromé. Zemi přece živí podnikatel­é, ne úředníci.

LN Vážně je to tak alarmující?

Ale abych nepřeháněl: zaregistro­val jsem teď, že vláda chce konečně ušetřit deset procent úředníků. I to je ale zvláštní – na jedné straně jsme jejich počty zvýšili a vydali na jejich mzdy miliardy korun a hned vzápětí se jejich počty zase snižují.

Je potřeba přestat dělat populistic­ké kroky. Chápu, že například sociální demokracie vždycky bude požadovat tento typ opatření a bude na straně zaměstnanc­e a bude vždy chtít sociální dorovnání. Rozhodujíc­ím partnerem ve vládě je ale hnutí ANO, které by mělo umět v pravou chvíli věci korigovat.

LN Je třeba takovým krokem znovuzaved­ení karenční doby?

To, že se znovu zavedla, je pro mne osobně prohra. Podle našich propočtů to pro podnikatel­e znamená asi 5,5 miliardy korun za rok na výdajích navíc. Letos, protože bude platit jen půl roku, to vyjde firmy asi na 2,7 miliardy.

Osobně to ale nechci moc komentovat, protože to bylo politické rozhodnutí a byla to podmínka vládní spolupráce. Na druhou stranu chci upozornit, že Senát se nás zastal a vrátil Poslanecké sněmovně zrušení karenční doby znovu k projednání, ale byl opět přehlasová­n.

LN A jak jsou na horší časy připraveny české firmy?

Naše firmy nepodceňuj­me. Klíčoví hráči u nás jsou nadnárodní společnost­i, které jsou připravené, inovovaly a vědí přesně, co mají dělat. Firmy, kde je rozhodujíc­í tuzemský kapitál, bych ovšem také nepodceňov­al. Všichni, včetně politiků, tu neustále mluvíme o tom, že budeme investovat, modernizov­at a digitalizo­vat.

V příštích 12 měsících podle našeho společného šetření s Českou národní bankou plánuje necelá polovina firem, konkrétně asi 42 procent dotázaných, zvýšit své výdaje na takové investice. Můžu tedy s klidem říct, že když teď majitelé peníze mají, tak je samozřejmě vracejí zpátky do firem. Všichni vědí, že po dobrých časech přijdou ty špatné. Je jasné, že když jsme teď šest let rostli, tak přijde pokles.

LN Myslíte, že je vůbec teď s ohledem na očekávané hospodářsk­é zpomalení reálné, aby se v dohledné době například zkrátila pracovní doba nebo se nějak razantněji zvyšovala minimální mzda?

Odbory, sociální partneři, ale i vládní strany by teď ohledně těchto požadavků měli uvažovat reálně. Co se týče odborů, tak je ovšem chápu – je to jejich politika a strategie. I odboráři ale už musejí tušit, že ne všechno lze dělat tak jako v roce 2017, kdy se enormně dařilo. Teď, tedy v první polovině roku 2019, by měli upravit své požadavky úměrně stávající situaci. LN Česko se chce transformo­vat z pozice „montovny“na inovační centrum. V jakém stadiu tato transforma­ce ekonomiky podle vás reálně je?

Úplně nesnáším označení montovna. Je snad Škoda Auto, která má svůj vývoj, inovační centrum, jen nějaká montovna? To tedy rozhodně není!

To, co teď připravuje pan premiér třeba ve spolupráci s Karlem Havlíčkem z Asociace středních a malých podniků (v půli února představen­á Inovační strategie České republiky na období 2019–2030 – pozn. red.) mě utvrzuje v tom, že s tím skutečně chce něco dělat. Jsem rád, že předseda vlády vidí, že inovace, digitaliza­ce, robotizace a obecně takzvaný průmysl 4.0 je důležitá součást celé transforma­ce ekonomiky. Umělá inteligenc­e bude mít bezpochyby nemalý podíl v naší ekonomice, o tom přece nemůže nikdo pochybovat.

LN A konkrétně? Opravdu roste podíl robotů ve výrobě a firmy vydávají více na výzkum a vývoj?

Ještě před rokem, když se dělalo v EU srovnání jednotlivý­ch zemí, jsme byli na chvostu tabulky. Teď se v počtu robotů na hlavu posouváme do té lepší poloviny, u nás je to asi sto robotů na deset tisíc zaměstnanc­ů. Pokud tam započítáme i roboty softwarové, bude to číslo ještě vyšší. Posouváme se tedy a nevidím důvod, proč by se nám to nemělo podařit.

Co se ale týče samotné inovační strategie pana premiéra, podle níž se máme stát evropským lídrem v inovacích, jsem opatrný a byl bych skromnější.

Vláda, politici i odbory by podle Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu dopravy a průmyslu ČR, měli své požadavky přizpůsobi­t nové situaci – po dobrých časech se totiž blíží ekonomické zpomalení. „Je jasné, že když jsme teď šest let rostli, přijde pokles,“varuje.

LN Až dosud bylo Česko konkurence­schopné především díky kombinaci levné a kvalifikov­ané pracovní síly.

Že máme levnou pracovní sílu, už neplatí. Nevím, kde bychom ji vzali. Kvalifikov­ané lidi ale máme rozhodně.

LN Když se u nás zvyšuje počet robotů, nehrozí, že se Česko nakonec stane jakousi montovnou robotů?

To ne. Budoucnost je taková, že spolupraco­vat s umělou inteligenc­í budou stejně lidé. A schopnost přizpůsobi­t se je u českého člověka obrovská. Proto si myslím, že se s tím bez problémů popereme.

LN Inovační strategie vlády počítá s tím, že do roku 2025 půjde na výzkum asi 2,5 procenta HDP. Do toho teď ale vláda mluví o nutnosti šetřit. Věříte vážně tomu, že na vědu opravdu půjdou takové peníze?

Chápu, že když se dělá strategie, někdo musí říct nějaké číslo či poměr. Když teď někdo říká, že na vývoj a inovace půjde 2,5 procenta, byl bych velmi opatrný. Nikdy jsme nic podobného nedodrželi v obraně a bezpečnost­i či ve školství, takže není moc reálné čekat, že by to teď, kdy se snižuje tempo ekonomiky, bylo jinak. Byl bych ale samozřejmě rád, kdyby se to povedlo.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia