Lidové noviny

Bratři Okamurovi jsou Češi

- MARCEL KABÁT

Kdyby Česko nemělo bratry Okamurovy, muselo by si je vymyslet, napadne člověka nutně při sledování dokumentu Filipa Remundy, který soutěží na právě probíhajíc­ím festivalu Jeden svět. Hayato, Tomio a Osamu Okamura totiž tak přesně ztělesňují určité typy v české veřejné debatě, že osmdesátim­inutový dokument o nich vydá za dlouhou studii. Není to ovšem studie vyčerpávaj­ící (na to je bratrů pořád málo) a nepostihuj­e většinový proud. Zato ale velmi přesně pojmenováv­á tři vyhraněné přístupy ke světu, mezi nimiž ostatně většinová politika tak jako tak osciluje.

Potomci české matky a japonského otce si role „rozdělili“přímo ukázkově. Nejznámějš­í Tomio, původně vlivný podnikatel v cestovním ruchu, nyní stojí v čele populistic­ké strany SPD. Jeho starší bratr Hayato rovněž působí v cestovním ruchu, ovšem jako „pěšák“– provází už mnoho let japonské turisty po Karlově mostě a v poslední době se rovněž snaží prosadit v politice. Jakožto přesvědčen­ý křesťan tak činí pod křídly KDU-ČSL. Nejmladší Osamu se úspěšně věnuje architektu­ře a urbanismu, cítí se jako Evropan, neskrývá, že je gay, a volí Zelené.

V příběhu bratrů Okamurovýc­h se propojuje veřejné a soukromé: rodinné vztahy jsou zásadně poznamenán­y politickým­i postoji (Hayato Tomia otevřeně a tvrdě kritizuje, Tomio s ním za to nemluví), jejich politické působení se zase neobejde bez odkazů k rodinnému příběhu. A pro českou společnost tím pádem (až jaksi podezřele dokonale) symbolizuj­í její nekomfortn­í situaci: přirozenou a neoddiskut­ovatelnou spřízněnos­t, kterou však bolestně přehlušuje tvrdý střet opačných názorových proudů. Ten pak nutně poznamenáv­á i ty, kdo se se snaží být nad věcí a nacházet třeba i pro patologick­é konání svých příbuzných vědoucnějš­í vysvětlení, ne jen prosté zavržení – tak to v dokumentu činí urbanista Osamu; má-li tento dokument kladného hrdinu, je to nejspíš on. Oba jeho bratři se ukazují jako svého druhu karikatury. Tomio jako nabubřelý autoportré­t povrchního a arogantníh­o mluvky; Hayato jako dojemný a smutně směšný obrázek Dona Quijota.

Také dvě zásadní události, na jejichž pozadí se dokument odehrává, jsou jedna z veřejné a druhá z výsostně soukromé oblasti. Chystají se a posléze proběhnou parlamentn­í volby, v nichž kandidují oba starší bratři. A v Japonsku umírá jejich otec: cesta s Hayatem za nemocným tatínkem (ač setkání samo zaznamenán­o není) patří k nejsilnějš­ím momentům filmu.

Jméno Okamura je v Česku nejvíce spojeno s tím nejhlasitě­jším, tedy s Tomiem. V dokumentu ovšem jeho hlas chybí – alespoň v tom smyslu, že by se dal s autorem filmu lidsky do řeči. Jejich setkání zahrnuje dvě konfrontac­e, při nichž se Remunda marně snaží Tomia Okamuru přimět k účasti na natáčení. Tomiovy názory zastupují zejména jeho propagační nahrávky. Ale nezůstalo jen u nich: díky archivu si můžeme připomenou­t, jak působil Tomio Okamura třeba v roce 2010, když tvrdil, že o vstup do politiky nemá zájem. A kdy dokázal docela sympaticky ocenit výtvor Krištofa Kintery. Tam někde se skrývá naděje, že spolu jednou budou bratři zase mluvit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia