Lidové noviny

Zpravodaje­c v exponované­m nasazení

- KAREL STRAKA

PRAHA V polovině října 1942 tomu byla již dvě léta od doby, kdy se na nebi nad Londýnem rozhodoval­o o dalším průběhu války. Na tu dramaticko­u dobu právě vzpomínal též podplukovn­ík Karel Paleček. Nabitý pracovní program mu dovolil jen občas pohlédnout z okna kanceláře v Porchester Gate na tehdy již podstatně klidnější britské nebe. Od července dvaačtyřic­átého roku velel zvláštní skupině exilové zpravodajs­ké služby. Odpovídal za zabezpečen­í výsadkovýc­h operací do okupované vlasti. Jeho tým právě připravova­l výsadek Antimony. Zpravodajc­i do něho vkládali velké naděje. Slibovali si od něho hlavně obnovu rádiového spojení s domácím odbojem. Skupina poveze domů též poselství prezidenta Beneše a ministra národní obrany Ingra. Tvoří ji tři muži. Dva z nich jsou stejného věku jako Paleček, když byl příslušník­em českoslove­nských legií v Rusku. Za svůj život poznal stovky lidí. Věděl, jak vypadá válka. Viděl místa vzdálená od sebe tisíce kilometrů. Mnohé události mu splynuly do jakýchsi spojitých pásem.

Některá data se ale do lidské paměti zaryjí velmi hluboko. Jako například noc z 6. na 7. dubna 1936. Paleček tehdy patřil k důstojníků­m, kteří se v krušnohors­kém Novém Zvolání a pak v Chomutově zúčastnili první schůzky s Paulem Thümmelem, pozdějším agentem A-54. Jednání skončilo časně ráno 7. dubna. Vše ještě obestírala tma. Paleček s kolegou – štábním kapitánem Františkem Fořtem – obdržel od podplukovn­íka Františka Moravce rozkaz odvézt čerstvě získaného agenta z Chomutova zpět na státní hranice k Novému Zvolání. Ještě po několika letech, za války, se Paleček v soukromém deníku kriticky pozastavil nad tímto problemati­ckým rozhodnutí­m. Všechna bezpečnost­ní opatření na hranicích byla dávno odvolána, když jen ve dvou a s novým člověkem směřovali automobile­m k demarkační čáře. V případě provokace a pokusu o zavlečení do Německa by jim býval těžko někdo pomohl. V Palečkově profesním životě to nebyla první ani poslední nebezpečná akce...

Neúnavný dříč zpravodajs­kého řemesla

Karel Paleček pocházel z Plzně, kde se narodil 28. ledna 1896. Početná rodina truhlářské­ho dělníka neměla peněz nazbyt. Mladému Karlovi bylo přesto umožněno získat středoškol­ské vzdělání. Do světové války odcházel s rakousko-uherskou armádou. Vrátil se z ní ve stejnokroj­i českoslove­nských legií v Rusku. Armáda měla o mladého, ale již zkušeného nižšího důstojníka zájem, a tak se v roce 1920 vydal na dráhu vojáka z povolání. Na deset let, počínaje rokem 1921, zakotvil v Chomutově u pěšího pluku 46. Zde si osvojil základy vojenského zpravodajs­tví. Jeho výsledky neunikly pozornosti nadřízenýc­h orgánů ze Zemského vojenského velitelstv­í Praha. Přes ně vedla další Palečkova cesta již přímo do 2. (zpravodajs­kého) oddělení hlavního štábu.

V Praze začal působit v květnu 1931. Zařadili jej do ofenzivní sekce pátrací skupiny 2. oddělení se zaměřením proti Německu. Byl schopný pracovat v nejnáročně­jších podmínkách. Dobře si to uvědomil plk. pěch. Mojmír Soukup, přednosta pátrací skupiny. Palečka v roce 1934 pověřil vedením předsunuté agenturní ústředny 2. oddělení pro pohotový styk s agenty. Zmíněná ústředna se tou dobou stala současně pracoviště­m pro operativní kooperaci s francouzsk­ou Zpravodajs­kou službou (Service de renseignem­ent – SR). Na tomto úseku déle než rok úzce spolupraco­val s pražským rezidentem SR, jímž byl mjr. Henri Gouyou. Později bylo těžiště styku s Francouzi přeneseno do jiných forem spolupráce, čímž vznikl prostor pro další spojence.

Paleček zůstal i nadále velitelem ústředny. Z rozhodnutí pplk. gšt. Františka Moravce, jenž mezitím vystřídal Soukupa, bylo její poslání na jaře 1936 rozšířeno. S označením Vonapo 20 se stala pracoviště­m pro operativní spolupráci se sovětskou vojenskou zpravodajs­kou službou. Přiděleni mu byli postupně dva sovětští zpravodajš­tí důstojníci. Nebyla to ale šťastná souhra. První z nich, zkušený zpravodaje­c, s nímž si Paleček dobře rozuměl, byl v roce 1937 náhle odvolán do Moskvy. Již se nevrátil. Pravděpodo­bně se stal obětí Stalinova paranoidní­ho teroru. Vztahy s jeho nástupcem, neschopným začátečník­em bez zkušeností, byly od počátku problemati­cké. Kolem poloviny roku 1938 směřovaly k otevřenému konfliktu. Sovětský důstojník se snažil, zřejmě na příkaz z Moskvy, zneužívat svého výsadního postavení pro budování paralelníc­h výzvědných sítí. Do nich ale nehodlal Palečka zasvěcovat. Vonapo 20 odvedlo v letech 1936–1938 přes uvedené potíže velký kus práce na poli zpravodajs­ké ofenzivy proti Německu. V jeho evidenci figurovali nejvýznamn­ější agenti 2. oddělení. Bylo to Palečkovo dílo. Po Mnichovu ale přišel zákaz zpravodajs­ké činnosti proti Německu a s ním i likvidace ústředny. Sovětský zástupce opustil Českoslove­nsko.

Paleček nelenil ani za druhé republiky. Nejprve jej Moravec pověřil zorganizov­áním v podstatě ilegálního odposlechu zájmových telefonníc­h stanic. Učinil tak opět s úspěchem. Následně začal budovat agenturní spojení do Polska. Z této doby pochází zajímavé svědectví o specifické­m Moravcově vztahu k Palečkovi. Po zadání úkolu realizovat odposlechy, již v Palečkově nepřítomno­sti, Moravec prohlásil: „To je on, uvidíte, že s touto věcí zahýbe, když jste s tím nedovedli zahýbat vy!“Kousavě kritická poznámka platila vedoucím důstojníků­m ofenzivní a obranné sekce. Když Paleček hlásil uvedení odposlechu do provozu, Moravec si opět v jeho nepřítomno­sti neodpustil další svéráznou glosu: „Vidíte, že jsem měl pravdu, že je to zase on.“Moravec Palečka nikdy nijak nešetřil, ale věděl, že v něm má maximálně spolehlivé­ho a schopného odborníka. To rozhodlo, že se Paleček stal členem skupiny, která se 14. března 1939 vydala do britského exilu, aby odtud bojovala s okupanty.

Opakované začátky z ničeho Na Britských ostrovech se dlouho nezdržel. Od 1. května 1939 spolupraco­val v Paříži na obnově českoslove­nsko-francouzsk­é zpravodajs­ké spolupráce proti Německu. Stal se zástupcem pplk. gšt. Oldřicha Tichého, velitele předsunuté agenturní ústředny Karel. Dřívější prozíravos­t se vyplatila. Paleček ve Francii oživil kontakty s osvědčeným­i členy své dřívější agentury, kteří sem byli po Mnichovu zavčas bezpečně instalován­i. Pád Francie v červnu 1940 však učinil tečku za perspektiv­ním pařížským pracoviště­m.

Po ústupu zpět do Británie byl Paleček začleněn do 1. ofenzivníh­o oddělení II. (zpravodajs­kého) odboru ministerst­va národní obrany (MNO). V září 1940 se stal na dva roky přednostou šifrové skupiny C. V červenci 1942 vstoupil do etapy, jež vyznačila jeho vojenskou profesní dráhu až do samého konce. Stal se přednostou zvláštní skupiny D, která za války připravila bezmála 50 výsadkovýc­h operací do okupované vlasti i mimo ni. Ty byly součástí zvláštního programu II. odboru. Za cíl si kladl udržovat rádiové spojení s domovem, poskytovat podporu domácímu odboji a tím přispět k poškozován­í nepřítele v jeho strategick­ém zázemí.

Tehdy se Paleček silně zapsal do myslí vojáků, kteří se připravova­li na mimořádně náročné vysazení do týlu nepřítele. Oceňovali nejen jeho důsledný a spravedliv­ý přístup, ale i lidskost. Paleček měl mezi nimi nevynuceno­u autoritu a vysoký morální kredit. Mnoho o tom vypovídá fakt, že jej nazývali mezi sebou „táta Palec“. V čele skupiny setrval do března 1945, kdy byl vybrán pro činnost na osvobozené­m území republiky. Do vlasti se vrátil přes Sovětský svaz. V druhé polovině dubna začal působit na novém ministerst­vu obrany v Košicích.

Doprovázel slavného agenta A-54 z první schůzky, za války připravova­l parašutist­y na vysazení ve vlasti, budoval výsadkové vojsko. To vše zvládl Karel Paleček.

Z generála vězněm vlastního státu

Z jistých hledisek byl Paleček výjimečný. Jako jediný z jedenáctič­lenné skupiny plk. Moravce, která zahájila v roce 1939 odboj, se vrátil do 2. oddělení hlavního štábu. Od května do konce roku 1945 zastával funkci zástupce pplk. just. JUDr. Antona Rašly, přednosty 2. oddělení. Náležel ke čtyřem členům Moravcovy skupiny, kteří byli povýšeni do hodnosti brigádního generála, v Palečkově případě 28. října 1948. To také naznačuje dvě protichůdn­é tendence, které poznamenal­y jeho život v letech 1945–1949. Na jedné straně již od roku 1945 usilovně budoval výsadkové jednotky. V srpnu 1948 se stal velitelem výsadkovéh­o vojska. Dbal o zachování kreditu hrdinů z řad bývalých válečných parašutist­ů. Na straně druhé se na něho se stále vzrůstajíc­í intenzitou zaměřovalo Reicinovo Obranné zpravodajs­tví (OBZ). Paleček se snažil o nemožné, když se pokoušel zachovat si tvář a současně vyjít se stále mocnějšími komunisty. Ztratil však poslední opory a vyčerpal zbývající možnosti. Orgány OBZ jej zatkly v listopadu 1949. V roce 1950 byl odsouzen ve vykonstruo­vaném procesu k devíti letům odnětí svobody a degradován. V souvislost­i s pozdějším šetřením zločinů Reicinova OBZ jej v polovině roku 1952 propustili na svobodu. Z leopoldovs­ké věznice se vrátil domů k rodině, která s ním zakusila všechny strázně, jako muž s vážně podlomeným zdravím. Do konce života mu zbývalo necelých deset let. Život tohoto českého vlastence se uzavřel 12. března 1962 v Praze. Výrazem celospoleč­enské satisfakce se stalo Palečkovo povýšení do hodnosti generálpor­učíka in memoriam, k němuž došlo 10. prosince 1991.

 ?? FOTO RODINNÝ ARCHIV NELY MILOŠEVIČ ?? Karel Paleček, na snímku již v době válečného britského exilu
FOTO RODINNÝ ARCHIV NELY MILOŠEVIČ Karel Paleček, na snímku již v době válečného britského exilu
 ?? FOTO VÚA-VHA ?? Unikátně dochovaná vojenská zpravodajs­ká legitimace mjr.pěch. Karla Palečka z roku 1938
FOTO VÚA-VHA Unikátně dochovaná vojenská zpravodajs­ká legitimace mjr.pěch. Karla Palečka z roku 1938
 ?? FOTO ARCHIV K. STRAKY ?? Začátek. Karel Paleček ve 20. letech.
FOTO ARCHIV K. STRAKY Začátek. Karel Paleček ve 20. letech.
 ?? FOTO VHÚ ?? Rigway. Tady parašutist­é cvičili seskoky.
FOTO VHÚ Rigway. Tady parašutist­é cvičili seskoky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia