Lidové noviny

Nový trend: drogy v poštovním balíku

Pašeráci začali k přepravě využívat klasické zásilky. Česko je první zastávka z východu na západ

- ONDŘEJ KOUTNÍK MARTIN SHABU

PRAHA Pro narkobyzny­s má Česko ideální polohu. Umístění ve středu Evropy dělá z republiky frekventov­aný uzel, jímž prochází – zejména z východních zemí na západ – zásilky drog či látek na jejich výrobu. Kvůli tomu zdejší celníci vysledoval­i, že pašeráci si oblíbili novinku: klasické poštovní zásilky, které se špatně kontrolují.

„Jde o jednoznačn­ý trend. Pro pašeráky z východu jsme jakousi první zastávkou. Přeprava a distribuce drog či látek na jejich výrobu se nyní mnohem častěji odehrávají v poštovním styku a přepravníc­h službách,“řekl LN náměstek generálníh­o ředitele Celní správy Robert Šlachta.

S trochou nadsázky se dá říci, že Česká pošta má konečně spokojenéh­o zákazníka. Nejhůř odhaliteln­é jsou přitom drogové balíky, jež cestují v nákladních autech.

„Z nejbližšíc­h států jde část dopravy kamionovou dopravou. Je to v rámci schengensk­ého prostoru, tedy kontroly nejsou. Neprochází to například přes rentgeny. Jako když si v Bratislavě koupíte drogu a vezete si ji autem do Česka. Pokud na vás nemají celníci tip, neodhalí ji,“sdělil LN mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Narkotika takto cestují od gramů až po tuny. „Někdy přijedou tři tuny kokainu schované ve smotaném drátu vysokého napětí. Záchytů je obrovské množství a číslo stále roste,“popsal praxi zdroj z Celní správy, který si přál zůstat v anonymitě. Zachytit se podaří odhadem zhruba desetinu zásilek.

Globálním tržištěm s drogami se stal internetov­ý černý trh zvaný Darknet. Platí se tam anonymně, smyšlená je identita obchodníka a zpravidla i konečná dodací adresa. Pro vyšetřovat­ele je tak kromobyčej­ně obtížné organizáto­ry obchodu polapit.

„Dnes se vyplatí objednat si zásilku na Darknetu, která vám přijde poštou. Platíte anonymně, obchodník vystupuje pod smyšleným jménem. Vy neznáte jeho a on vás. I když zásilku chytíme, je malá pravděpodo­bnost, že se dostaneme až k vám,“dodal celník, který má zkušenosti s lapáním pašeráků drog.

Kromě již „hotových“drog, jako jsou heroin, kokain či pervitin, se ve velkém obchoduje s produkty, které se používají při jejich výrobě – takzvanými prekurzory. Výrobci drog jsou vynalézaví, vždy o krok napřed před celníky a legislativ­ci. Než se daný prekurzor dostane na seznam zakázaných látek, obchodníci s ním kšeftují, aniž by jim hrozil závažnější postih.

Ruku v ruce s policisty Celníci spolupracu­jí s Národní protidrogo­vou centrálou, vidí si vzájemně do databází, aby mohli vytvořit společný tým, když zjistí, že se jim protnuly případy. Navíc celní správy sdílejí informace v rámci celé EU a pomáhají si ve společných akcích, protože pašeráci při černých obchodech operují ve více zemích.

V tomto směru si čeští a slovenští celníci připsali úspěch v roce 2018, kdy iniciovali legislativ­ní změnu, na jejímž konci má být na seznam nepovolený­ch látek zařazen červený fosfor. Používá se na sirky a pyrotechni­ku, ale v poslední době nachází uplatnění ve výrobě pervitinu.

Vyšetřovat­elé zjistili, že v Česku se ročně distribuuj­e zhruba 1,8 tuny červeného fosforu, z toho 98 procent putuje do pervitinu. Na kilo drogy stačí 330 gramů této látky. Čeští celníci v roce 2018 poprvé v historii odhalili zločinecký gang, který červený fosfor takto používal. Šlo o česko-vietnamský kartel, který si jej nakoupil 156 kilogramů.

Vedle tohoto prekurzoru celníci loni odhalili velké množství pašovaného kokainu, jejž si v Praze spolu s Čechy přebírali Nigerijci. Z dovážených drog zaznamenáv­á velký nárůst kata jedlá – tropická rostlina z východní Afriky a Arábie; účinky připomíná amfetamin a kokain. Zásilky katy sem proudily zejména z Keni a Etiopie, v Česku si je podle celníků přebírali cizinci, kteří tu pobývají.

 ??  ?? „Přeprava a distribuce drog či látek na jejich výrobu se mnohem častěji odehrávají v poštovním styku a přepravníc­h službách“
Robert Šlachta náměstek generálníh­o ředitele Celní správy
„Přeprava a distribuce drog či látek na jejich výrobu se mnohem častěji odehrávají v poštovním styku a přepravníc­h službách“ Robert Šlachta náměstek generálníh­o ředitele Celní správy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia