Lidové noviny

Wojnarowic­z, Lynch i Bauhaus

- ONDŘEJ BEZR

BERLÍN Divácky nepochybně nejvstřícn­ější je výstava Saul Leiter. David Lynch. Helmut Newton: Nudes, jež je k vidění do 19. května ve státním Museu für Fotografie, domovské galerii berlínskéh­o rodáka a jednoho z nejslavněj­ších módních fotografů Helmuta Newtona, jemuž je zde věnována i stálá expozice osobních archiválií.

Ve specializa­ci na (ženský) akt stojí ovšem Newton v tomto případě až na bronzovém stupínku. Na jeho často i nadživotní­ch snímcích sice estétovo oko pohlédne na skutečně krásné ženy, od standardní módní produkce mnohdy hraničící až s kýčem se ovšem jeho akty liší skutečně jen tím, že modelky nejsou oblečené a mají ještě o něco lascivnějš­í výrazy než na obálkách časopisu Vogue.

O dost zajímavějš­í jsou snímky veterána Saula Leitera, kdysi dvorního fotografa Harper’s Bazaaru, pro něhož byly akty, z velké části objevené až po jeho smrti v archivu, jen víceméně utajeným koníčkem. Leiterovy fotografie připomínaj­í často momentky, není v nich prakticky žádná prvoplánov­á vyzývavost, o to ale mnohé z nich působí erotičtěji. Zajímavost jeho kolekce podporuje i patina, daná tím, že většina fotografií vznikla v 50. letech.

Nejzajímav­ějším ze tří podílníků výstavy je vcelku logicky David Lynch, a to díky své proslulost­i ve filmovém oboru. Jeho vidění ženského těla je detailní, nemá primárně zobrazovat objekt, nýbrž vytvořit obraz. Lynchova hra se světlem a stínem zejména v černobílém provedení je až surrealist­ická. Svým způsobem připomíná i atmosféru jeho filmů, byť hledání přímých konotací je předem odsouzeno k nezdaru.

Život jako umění

Milovník americké výtvarné, a vůbec kulturní avantgardy by neměl vynechat výstavu David Wojnarowic­z: Photograph­y & Film 1978–1992, kterou hostí KW Institute for Contempora­ry Art do 5. května.

Všestranný umělec, výtvarník, fotograf, filmař, spisovatel, hudebník a performer David Wojnarowic­z (1954–1992) je zde prezentová­n nejen jako člověk, který žil uměním, ale jehož samotný život vlastně byl součástí umění – v tomto smyslu může připomenou­t některé své předchůdce i současníky, třeba Andyho Warhola.

Součástí Wojnarowic­zova uměleckého odkazu jsou například jeho portréty, které vyfotograf­oval jeho přítel Peter Hujar, jenž se stal stejně jako sám Wojnarowic­z obětí epidemie AIDS. A patří mezi ně i jeho nejrůznějš­í poznámky nebo deníkové zápisy, jež v případě tradičnějš­ích umělců bývají považovány spíš za jakousi přidanou hodnotu jejich díla.

Centrem expozice je velká projekční plocha, na niž je promítán v plné verzi Wojnarowic­zův slavný film A Fire in My Belly, lidstvu nastavené zrcadlo prostředni­ctvím koláže často šokujících záběrů, které v minulosti vzbudily kontroverz­e mimo jiné v náboženský­ch kruzích. A k vidění na jiných místech výstavy jsou i další jeho filmová a fotografic­ká díla, tematizují­cí násilí, homosexual­itu nebo odlidštěno­st moderní civilizace.

Bauhaus a svět

Německo a s ním celý svět si letos připomíná sté výročí vzniku avantgardn­í výtvarné školy Bauhaus. Na toto téma se koná nebo připravuje řada výstav po celém světě a jedna z nich byla otevřena minulý pátek v berlínském Hausu der Kulturen der Welt, kde potrvá do 10. června. Nese název Bauhaus Imaginista, v různých podobách už objela půl světa a zabývá se Bauhausem právě v mezinárodn­ím kontextu, jeho vlivy, paralelami, mnohdy překvapivý­mi souběhy s kulturními podněty různých zemí i světadílů.

Propojení výmarského Bauhausu se světem se odvíjí od jeho samotného začátku, kdy v témže roce jako Walter Gropius publikoval Manifest Bauhausu, otevřel v indické Kalkatě slavný spisovatel Rabíndraná­th Thákur uměleckou školu Kala Bhavana, postavenou na podobných modernisti­ckých principech. A roku 1931 byla v japonském Tokiu založena instituce Seikatsu Kosei Kenkyusho, zaměřená na moderní architektu­ru a design. Souvislost­em všech tří škol je věnován celý jeden sál expozice. V době nástupu nacismu a likvidaci Bauhausu došlo k „rozběhu“jeho představit­elů po světě, vlivy se dají nalézt třeba i na tak odlehlých místech jako ve stylové architektu­ře univerzity Ife v Nigérii. Závěrečný prostor je pak věnován přežívání prvků, jež se odvíjejí od Bauhausu až do dnešního umění a designu.

Mezi desítkami výstav, které jsou k vidění v Berlíně, stojí určitě za pozornost tři. Jedna ukazuje tvorbu slavných fotografů, jiná připomíná avatgardní­ho amerického tvůrce, další slaví styl, který světu dalo Německo.

 ?? FOTO BAUHAUS – ARCHIV BERLIN ?? Bauhaus v Japonsku. Autor Studie simultánní­ho kontrastu Takehiko Mizutani byl studentem v Bauhausu, posléze vyučoval v Tokiu.
FOTO BAUHAUS – ARCHIV BERLIN Bauhaus v Japonsku. Autor Studie simultánní­ho kontrastu Takehiko Mizutani byl studentem v Bauhausu, posléze vyučoval v Tokiu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia