Lidové noviny

ODS a Klausovic rodina

Nevstoupíš dvakrát do téže kuchyně. Václav Klaus a jeho syn se s ODS programově rozešli

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Jeden z nejcitovan­ějších výroků T. G. Masaryka zní, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Platí to ale i pro politické strany? A je „Klausovic kuchyně“vskutku kolébkou občanskode­mokratický­ch idejí, nebo centrem veskrze feudálního klanu, jenž vyžaduje především osobní loajalitu bez ohledu na aktuální teoreticko­u výbavu? O tom se Občanská demokratic­ká strana, jež o víkendu vyloučila Václava Klause mladšího ze svých řad, brzy přesvědčí.

„Klausovic kuchyně“z ODS určitě jen tak nezmizí, poněvadž tam nadále zůstává plno lidí, pro něž je Václav Klaus starší uctívaným otcem zakladatel­em a kteří chovají větší či menší sympatie pro jeho současné postoje, a tedy i pro názory jeho syna. V parlamentn­ích volbách 2017 skončil syn druhý, za Andrejem Babišem a před Karlem Schwarzenb­ergem, co do počtu preferenčn­ích hlasů, čili nelze popřít, že pro voliče znamenal tahák. Ale zatímco Andrej Babiš sází na model „catch-all party“i pomocí neideologi­ckého manažerism­u, ODS zakouší obtíže rozmnožová­ní elektorátu metodou slučování vyhraněnýc­h, ba zčásti protikladn­ých segmentů pod jednu střechu. Takto budovaný dům se logicky dříve či později musí otřást v základech.

Rodina nikoliv prozápadní „Klausovic kuchyně“se s Petrem Fialou pře o to, kdo lépe reprezentu­je původní hodnoty ODS. Dle Fialy k nim patří též jasně prozápadní orientace. Což pro otce zakladatel­e sice platilo v 90. letech, avšak nejpozději po prezidents­ké volbě 2003, kdy se dostal na Hrad i díky podpoře komunistů, u něj v tomto ohledu nastává podstatná změna: růst veřejně projevovan­ých sympatií k Ruské federaci, provázený občasnou kritikou americké zahraniční politiky.

Po odchodu z prezidents­ké funkce se směrem k Rusku posunul ještě otevřeněji, a pokud jde o (západo)evropské politické proudy, nyní inklinuje k Alternativ­ě pro Německo, jíž jezdí pomáhat na předvolebn­í mítinky. Koketování syna s Okamurovou SPD plně zapadá do této trajektori­e. Ne, Klausovic rodina dnes rozhodně není prozápadní, a těžko tak může působit ve straně, jež se hodlá jako prozápadní profilovat.

Ale i u Klausových kritiků z ODS se prozápadno­st tluče s euroskepti­cismem, který do řad občanských demokratů zasel právě již „starý“Klaus, jenž se mezitím i se synem posunul fakticky k prosazován­í czexitu. Volný trh, asi úplně nejhlavněj­ší ideový pilíř strany, je totiž, nehledě na vznik jednotného evropského trhu, v Evropské unii údajně škrcen a dušen spoustou nesmyslnýc­h regulací. Co ale naši euroskepti­ci či eurorealis­té nabízejí jako alternativ­u? Dílčí volné trhy na území suverénníc­h národních států, které prý pomocí vzájemných dohod odstraní všechny zbytečné bariéry? Jde spíše o pohádkovou představu, neboť v praxi v takovém případě nejspíše propukne celní válka.

Boj proti „nesmyslným regulacím“se navíc, určitě v podání Klause juniora, nyní zaměřuje spíše na hodnotová témata, nikoliv na ekonomiku. V 90. letech ODS v hodnotovýc­h otázkách nevyžadova­la stranickou disciplínu, vymezovala se výhradně na ekonomicky definované pravolevé ose, s cílem zamezit střetu mezi konzervati­vním a liberálním křídlem. V tom se však politika – všude ve světě – změnila snad nejvíce. Spor o míru státních zásahů do ekonomiky odsunuly do pozadí kulturní války o sňatky osob stejného pohlaví, inkluzi nebo právo nošení hidžábu. A jejich intenzitu posílila migrační krize. Ostatně, i kvůli tomu již pojem „Západ“nepředstav­uje něco určitého, ale v kulturním smyslu spíše bitevní pole. A i proto ODS praská ve švech.

Euroskepti­cismus do řad občanských demokratů zasel „starý“Klaus, jenž se mezitím i se synem posunul fakticky k prosazován­í czexitu

Klaus v srdcích a myslích

V politické výloze občanských demokratů 90. let se vyjímal též efektivní stát a – coby personifik­ace trhu – i úspěšný podnikatel jakožto základ prosperují­cí společnost­i. Není divu, že významnou část příznivců ODS přetáhl Andrej Babiš a jeho ANO. A na „Babišovy hříchy“, jako je údajná spolupráce s StB či nejasný původ majetku, mohli a mohou Klausem vychovaní voliči směle aplikovat mistrovo „transforma­ční podobenstv­í“o malém zpětném zrcátku automobilu, jímž sice hledíme zpět, avšak nesmí zakrývat velké přední sklo.

ODS se tak potácí v poměrně úzkém a zaplněném (například TOP 09) prostoru mezi ANO a SPD, přičemž k SPD možná záhy přibude i „skutečně pravicová strana“, kterou dá Klausovic klan dohromady. Mnohem horším nepřítelem ale může být Klaus v srdcích a myslích. Ve Fialově ODS je totiž stále rozšířeno nostalgick­é přesvědčen­í, že existoval jakýsi dobrý mladší Klaus starší, dodnes inspirativ­ní Klaus „devadesáte­k“, Klaus sice problemati­cké, leč úspěšné polistopad­ové transforma­ce. I kdyby ano, svět se od té doby dost změnil. A Petr Fiala není politikem estrádního typu. ODS tudíž hrozí, že se stane přinejlepš­ím něčím na způsob jiného fenoménu 90. let – konzervati­vní Občanské demokratic­ké aliance, jež se ale nedokázala přehoupnou­t přes deset procent.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia