Lidové noviny

Irsko je pouze v pozici pozorovate­le

Kevin Moran (50)

- MARTIN HAMPEJS

LN Vaše jméno se často objevuje s prostřední­m jménem „Boxer“. Jde skutečně o prostřední jméno, nebo o přezdívku?

Je to přezdívka, ale drží se mě již od doby, kdy jsem byl malý kluk. Sice jsem dělal nějakou dobu box, ale spíš se to ujalo až na fotbalovém hřišti, kde jsem nebyl úplně nejslušněj­ší a nikdy jsem se nebál. Když jsem pak založil první společnost, jmenovala se Boxer taxi a přezdívka se mnou vydržela až do dneška. V mém domovském městě už nikdo ani neví, že se jmenuji Kevin, ale všichni mi říkají Boxer. Před chvílí jsme potkali na náměstí jednoho Ira, který okamžitě říkal: „Boxere, pojďme se vyfotit, to mi nikdo neuvěří.“Každopádně je to jméno, na které jsem hrdý. LN Do Prahy jste přicestova­l jen kvůli Dni svatého Patrika, nebo zde máte nějaké další jednání?

Jen kvůli Dni svatého Patrika, ale dělají to tak všichni ministři vlády včetně premiéra. Snažíme se být v kontaktu s irskou diasporou v zahraničí, která čítá na 70 milionů lidí. Jezdíme od města k městu, já byl například ve Varšavě, v Krakově a Praze, premiér byl ve Washington­u a v Chicagu. Praha je místo se skvělou historií, nádhernou architektu­rou a já jsem rád, že tu mohu být.

LN Určitě bedlivě sledujete, co se děje ve Velké Británii, kde parlament odmítl dohodu o brexitu, následně i tvrdý brexit. Jak se k tomu stavíte?

Už to trvá přes dva roky. Upřímně – kdyby se mě někdo před dvěma lety zeptal, jak bude vypadat Británie dnes, neřekl bych toto. Bohužel Irsko je pouze v pozici pozorovate­le. Velká Británie se rozhodla opustit EU a my to respektuje­me. Za záležitost­i Velké Británie nemůžeme, ale budeme podporovat další spolupráci. Je to teď na britské vládě, ta musí rozhodnout, co bude dělat. Jsem rád, že na půdě britského parlamentu byla schválena možnost odložení brexitu, aby nedošlo k divokému brexitu, čekáme však na plán Spojeného království stejně jako zbytek Evropy. LN I tak ale vaše vláda musí být připravena na tvrdý brexit. Máte takové záložní plány?

Připravuje­me se a jsme připraveni. Ve sněmovně jsme před dvěma týdny prosadili zákony, které by se aktivovaly v případě brexitu bez dohody, a teď by je měl schválit senát.

LN

Jak se na tento scénář připravova­l konkrétně váš resort?

Museli jsme nachystat infrastruk­turu na brexit bez dohody. Konkrétně pak naše letiště a přístavy kvůli otázkám obchodu, cel a daní. V případě tohoto scénáře bychom také zvýšili počty lidí v terénu. Ale myslím, že bychom se s tím dokázali vypořádat, kdyby došlo na tvrdý brexit.

Od roku 2017 nezávislý irský

ministr pro veřejné práce a pomoc při povodních, dříve reprezento­val stranu Fianna Fáil. Žije v městečku Athlone.

Ve 13 letech opustil školu kvůli

závažné formě dyslexie a začal pracovat ve stavebnict­ví, později

podnikal jako taxikář. Kvůli smrti bratra se pokusil o sebevraždu.

LN Vzhledem k faktu, že Severní Irsko v současnost­i nemá svou lokální vládu, jak se vám spolupracu­je na přípravách?

Snažíme se nenechat nikoho na holičkách. Naše vláda funguje, připravuje se na scénáře a snažíme se zastoupit i lidi ze severu, vést s nimi debaty a zjistit, jak si představuj­í budoucí spolupráci oni. LN Existuje podle vás nějaká možnost, že by se Severní Irsko odtrhlo od Spojeného království a připojilo k Irsku?

Touto otázkou se zabývá mnoho lidí a padla na ni řeč i ve sněmovně. Podle mého názoru je však příliš brzy na to, abychom tuto otázku řešili. Je před námi velké množství důležitých rozhodnutí a tím, že bychom do toho zatahovali další, by se celý proces ještě pozdržel. Raději bychom viděli funkční vládu v Severním Irsku. V současnost­i udržuje klid na ostrovech Velkopáteč­ní dohoda a nás zajímá, jak se bude muset měnit. Debaty o sjednocení by, myslím, nepřinesly nic dobrého. Možná později.

Irský ministr Kevin „Boxer“Moran přijel do Česka u příležitos­ti Dne svatého Patrika. Jeho země se nyní intenzivně připravuje na odchod Británie z EU. Návratu nepokojů po případném obnovení tvrdé hranice se Severním Irskem se ale nebojí.

LN Myslíte, že by se v případě obnovení tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem vrátily stejné nálady a živly, které způsobily násilné nepokoje a před dvaceti lety vedly k uzavření Velkopáteč­ní dohody?

Upřímně si myslím, že lidé se již přes to přenesli, že naše vztahy se natolik zlepšily, že by se násilí do ulic nevrátilo. Ale nikdy neříkejme nikdy. Před dvěma lety by mě nenapadlo, že dojde na brexit. Teď jsme v té nešťastné době, kdy se připravuje­me na nejhorší a doufáme v nejlepší. Myslím, že by k nepokojům nedošlo, ale bude lepší, když to nebudeme muset zjišťovat.

 ?? FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ?? Tradičně v zelené. Irský ministr Kevin Moran přijel do Prahy oslavit Den svatého Patrika, připadajíc­í na 17. březen.
FOTO MAFRA – PETR TOPIČ Tradičně v zelené. Irský ministr Kevin Moran přijel do Prahy oslavit Den svatého Patrika, připadajíc­í na 17. březen.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia