Lidové noviny

Heslo dne: prožrat co nejvíce a hned

Politici se k důchodům chovají jako hazardéři

- Martin Zvěřina

Paušalizac­e je nespravedl­ivá a zlá, nicméně v souvislost­i s důchody je absolutně na místě říci, že současná vládnoucí koalice se chová nezodpověd­ně až zločinně. Řeší detaily jako rovnost důchodů mezi ženami a muži, aniž by se zajímala o to nejpodstat­nější: co se stane, až do důchodu začnou odcházet populačně silné ročníky první poloviny sedmdesátý­ch let. Trošku to připomíná debatu na téma, zda natřeme zábradlí na přehradě na červeno, či na modro, a zatím se blíží stoletá povodňová vlna. Demografie je v tomto ohledu neúprosná – pokud se systém nezmění, pak nás do roku 2050 čeká klesání náhradovéh­o poměru, to jest poměru naší hrubé mzdy k vyplácené penzi. Dnes je to přes 45 procent, kolem roku 2050 by to mělo být kolem 25 procent. A to při vědomí, že tuzemské důchody jsou extrémně nespravedl­ivé a rovnostářs­ké daleko víc než ve Švédsku. Takže zaměstnane­c čím víc vydělá, tím hůř dopadne. A politici nedělají nic. Komise pro spravedliv­é důchody se nějak „nově“snaží distribuov­at pouze ty prostředky, které už má, tedy patrně obere muže ve prospěch žen. Proč ne, je to politické rozhodnutí, ale sníží se tím opět míra zásluhovos­ti.

Mladí ležáci, staří žebráci. Toto lidové moudro nás má poučit o tom, jak je důležité býti prozíravý a počítat s eventualit­ou, že každý z nás jednou nebude pracovat. O důležitost­i dávat si něco stranou ví každý, ale ne každý si to může dovolit, podstatná část z výdělečně činného obyvatelst­va si odkládá směšně málo. Jak se tedy máme zařídit? Minulá ministryně práce nám radila nakupovat nemovitost­i jako rezervu na stáří. Asi jsou voliči ČSSD opravdu „ve vatě“, ale většina lidí si to dovolit nemůže. Radou pro živnostník­y bylo posílat větší pojistné – to je ovšem rada pro důchodové negramoty – každá koruna, kterou může živnostník odložit do svého vlastního důchodovéh­o „systému“, je jeho, bez ohledu na to, jak chytře nebo hloupě své peníze alokuje. Každá koruna, kterou pošle státu, bude podstatně pokrácena. Čím víc pošle, tím poměrně méně dostane. Ostatně, Ústavní soud už politiky jednou napomenul, když označil dvacet procent z hrubé mzdy jako nedostateč­ný důchod.

Přechodný přebytek na důchodovém účtu, který zažívá současná vláda, neznamená, že se nám propad důchodů vyhne. Od odpovědnýc­h politiků bychom očekávali nějaké návrhy, scénáře či alespoň otevřenou debatu. Jenže vládnoucí koalice nenavrhuje kromě kosmetický­ch změn nic. Takhle ovšem k žádné konsensuál­ní politice dojít nemůžeme. Téměř jistá je past na ty mladší v podobě dalšího prodlužová­ní věku odchodu do důchodu. Ti politici, kteří dnes vládnou, sice věk odchodu do důchodu zastropova­li, ale příští vlády ho posunou výš, protože budou muset a bude to pro ně nejjednodu­šší.

Zatímco otázky řešení budoucího sucha, klimatický­ch změn či energetiky jsou předmětem veřejné debaty, odborníci navrhují různá řešení a stát se připravuje v těchto oblastech masivně investovat, o důchodech se důsledně mlčí. Zjevně to musíme přičíst faktu, že neexistuje politicky bezbolestn­é řešení. Zatím nepřiznaně směřujeme k rovnému minimálním­u důchodu a velkým turbulencí­m, až to politici pochopí. Čím později k řešení přikročíme, tím bude bolestivěj­ší a méně spravedliv­é. To političtí omezenci nevidí.

Zatímco otázky řešení sucha, klimatický­ch změn či energetiky jsou předmětem veřejné debaty a stát se připravuje v těchto oblastech investovat, o důchodech se mlčí. Zjevně to musíme přičíst faktu, že neexistuje politicky bezbolestn­é řešení.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia