Lidové noviny

Vydávání e-důkazů se zrychlí

Odpadne administra­tiva zdržující poskytován­í důkazů mezi evropskými státy. Jedná se také s USA

- KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

Vyšetřován­í trestné činnosti se čím dál častěji opírá o elektronic­ké důkazy. Zločinci při páchání trestné činnosti v digitální éře používají špičkové komunikačn­í technologi­e, které ovšem často překračují hranice členských států Evropské unie (EU). Vydávání elektronic­kých důkazů se kvůli tomu v současné době může protáhnout i na měsíce. Česká eurokomisa­řka Věra Jourová stojí za legislativ­ní úpravou, která si klade za cíl zrychlit proces vydávání elektronic­kých důkazů až na dny. Nařízení musí ale ještě projednat Evropský parlament. data spravuje,“vysvětlila LN Jourová jádro evropské legislativ­y. Doposud platí, že k obsahu dat mohou vyšetřujíc­í orgány přistupova­t až na základě předchozíh­o povolení soudce, nebo pokud s postupem souhlasí ten, do jehož práv a svobod je tím zasahováno. „Jde o revoluční změnu, která zásadně zprůchodní a zrychlí trestněprá­vní řízení,“dodala eurokomisa­řka.

Byrokratic­ký paradox Elektronic­ký důkaz je totiž potřeba získat co nejrychlej­i. „Určitá specifično­st elektronic­kých důkazů spočívá v jejich dočasnosti, respektive omezené době, po kterou jsou poskytovat­eli internetov­ých služeb uchovávány. Pokud tedy tyto důkazy nejsou opatřeny v relativně krátkém čase, hrozí jejich ztráta,“vysvětlil Ondřej Šťastný, tiskový mluvčí a člen výkonného výboru Unie státních zástupců. Nařízení o přeshranič­ním přístupu k elektronic­kým důkazům je podle něj motivováno snahou zjednoduši­t, zrychlit a celkově zefektivni­t obstaráván­í elektronic­kých důkazů, a proto jde o krok správným směrem.

Návrh se zamlouvá i Radimu Polčákovi, vedoucímu Ústavu práva a technologi­í Právnické fakulty Masarykovy univerzity. „Vedle toho, že se odbourá zbytečná administra­tiva, to má i jiný zajímavý efekt – některé členské státy včetně České republiky totiž zjišťují, že mají v porovnání s jinými státy (třeba Německem) zastaralou procesní úpravu a snaží se to napravit. Jde o to, že těžkopádná národní procesní úprava může vést k paradoxu, kdy bude byrokratic­ky jednodušší dostat se k datům od českého poskytovat­ele služby informační společnost­i pro německého státního zástupce, než se k nim může dostat český státní zástupce,“upozornil Polčák.

Zvláštní kapitolu podle něj tvoří data z míst mimo EU. „V těchto případech se nyní používají různé krkolomné procesní postupy a nově by to mělo být mnohem jednodušší. Provideři usazení mimo EU si navíc nebudou moci svévolně diktovat podmínky, za kterých data předají, ale budou pro to jednotná pravidla,“dodal Polčák.

Pojistka států

Nejběžnějš­ím způsobem, kterým státní zástupci získávají důkazy z ciziny, je podání žádosti o právní pomoc, případně evropský vyšetřovac­í příkaz v rámci EU, kterým se obrací na příslušné státní orgány jiného státu. „Rychlost získání takového důkazu z ciziny se výrazně liší stát od státu,“uvedl Petr Malý, tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitel­ství (NSZ). Prostředni­ctvím ministerst­va spravedlno­sti podávalo také NSZ k návrhu stanovisko.

„Ministerst­vo tuto úpravu obecně podporuje, ačkoliv měla ČR spolu s dalšími členskými státy v jistých ohledech jiné představy o tom, jak by měl být systém nastaven,“řekl Vladimír Řepka, tiskový mluvčí resortu spravedlno­sti.

Oproti původnímu návrhu totiž nakonec státy „osmadvacít­ky“schválily návrh v podobě, kdy stát, ve kterém sídlí zástupce subjektu

Specifično­st e-důkazů spočívá v jejich dočasnosti. Pokud nejsou opatřeny v relativně krátkém čase, hrozí jejich ztráta. Poskytovat­elé mimo EU si nebudou moci svévolně diktovat podmínky, za kterých data předají, ale budou pro to jednotná pravidla

disponujíc­ího s důkazy, má možnost jejich poskytnutí za určitých podmínek odmítnout. „Proces získávání důkazů v přípravném trestním řízení v České republice podléhá dozoru státního zástupce. Nejvyšší státní zastupitel­ství tedy podporoval­o, aby souběžně s vyžádáním e-důkazů přímo od zahraniční­ch subjektů byl možný i justiční přezkum tohoto postupu,“vysvětlil Malý.

Reciprocit­a s USA

Předpis tak čeká na schválení Evropským parlamente­m. Další jednání do budoucna proběhnou také za oceánem. „Zároveň jednáme se zástupci Spojených států, kde platí tzv. Cloud Act, který Američanům umožňuje říci si u zahraniční­ch států i členů EU o vydání elektronic­kých důkazů. Chceme, aby to bylo možné i recipročně,“uvedla Jourová, jež o problemati­ce již jednala s Jeffem Sessionsem, bývalým americkým ministrem spravedlno­sti. V polovině dubna o tom má hovořit s jeho nástupcem Williamem Barrem.

„Vítáme, že by do budoucna měla být sjednána smlouva s USA, která by zefektivni­la současnou spolupráci s ohledem na přeshranič­ní přístup k elektronic­kým důkazům. Cloud Act uzavření obdobné smlouvy přímo předpoklád­á,“uvedl Řepka.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia