Lidové noviny

Temná laboratoř dnešní civilizace

- LENKA LINDAUROVÁ

Zvuk a obraz v sobě spojuje současná výstava Daniela Vlčka v Lucie Drdova Gallery na pražském Žižkově. Nevelká privátní galerie uvádí autory různých generací, prověřené i objevené, vždy ale v nepřehlédn­utelné kurátorské instalaci.

Ačkoli i Vlčkovi je blízký minimalist­ický projev, jeho koncept spojení zvuku a obrazu má daleko k výstupům otců experiment­átorů typu Milana Grygara či Johna Cage. Dnešní postdigitá­lní generace se vrací k ruční namáhavé práci.

Divák na první pohled vnímá psychedeli­cké černé abstraktní plochy obrazů a slyší nasamplova­ný zvuk terénních nahrávek, který vychází přiznaně z plochy jednoho z obrazů. Hudební produkce i sběratelst­ví zavedly autora k podivuhodn­é a pracné technice, při níž používá vinylové desky. Jeho plátna vznikají překrytím několika vrstev malby, kterou následně proškrabáv­á pomocí šablon ze zmíněných desek. Vznikají tak šrafované téměř černé obrazy, z nichž v jemných liniích občas probleskno­u zářivé barvy.

První obrazy takto vytvořil v roce 2011 a zdá se, že tato malířská

obsese je dosud úspěšná. Často konfrontuj­e malbu s audio instalacem­i – zde je Vlčkův „hudební“obraz vyroben jaksi mechanicky z vrstev vosku a ornamentu z železných pilin, iniciované­ho magnety. Kontrasty technickéh­o světa a přírody, stroje a lidského rituálu patří k autorovým otázkám tvorby. Odpovídá na ně nejednozna­čně, neklidně až hypnoticky. Divák se v jeho instalaci necítí zrovna harmonicky; jako by se ocitl v nějakém laboratorn­ím testu vlastní reakce nebo přinejmenš­ím ve starším filmovém hororu.

Daniel Vlček (1978) se kromě vizuálního umění věnuje hudební produkci a recyklaci. Prošel studiem v ateliérech Martina Mainera, Vladimíra Skrepla a Veroniky Bromové, účastnil se aktivit skupiny Guma Guar. V jeho tvorbě se v začátcích objevily streetarto­vé malby stříkané přes šablony, emailové obrazy a samozřejmě zvukové instalace – vše s civilizačn­ími tématy 21. století. Propojení hudebních a vizuálních prvků vyústilo v abstrakci, která je adekvátní paralelou ke zvuku.

Autor našel polohu nejlépe vyjadřujíc­í neuchopite­lnou směsici pocitů ze současné doby, která rozmělňuje čisté tóny a barvy do jakési masy válcující všechny smysly. Kurátor výstavy Jiří Ptáček ji přesně nazval zvukovou hladinou civilizace, jejímž tichem je dnes už také permanentn­í šum. Rovněž název projektu Příčiny a následky je trefný: abstraktní obrazy působící jako výsledky pokusů v podobě grafů naznačují, že zadaná data byla temná. Na druhé straně ale jednotlivá plátna vytržená z kontextu a přenesena domů mohou mít směle přívlastek krásná.

Daniel Vlček, Příčiny a následky

Lucie Drdova Gallery, 9. 3. – 20. 4. 2019

 ?? FOTO LUCIE DRDOVA GALLERY ?? Malba a zvuk. Vlčkova tvorba pracuje s abstraktní­mi obrazy a terénními zvukovými nahrávkami.
FOTO LUCIE DRDOVA GALLERY Malba a zvuk. Vlčkova tvorba pracuje s abstraktní­mi obrazy a terénními zvukovými nahrávkami.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia