Lidové noviny

České lesy šly broukovi naproti

Česko drží pár neblahých smrkových prvenství, jež ho činí obzvlášť zranitelný­m vůči kůrovci

- KATEŘINA SURMANOVÁ s Miroslavem Svobodou čtěte na stranách 4 a 5

PRAHA Každá pohroma vždy vyvolá otázku, čí je to vina a jestli se jí dalo předejít. U kůrovcové kalamity tomu není jinak. Přemnožení lýkožravéh­o brouka vzalo počátek před 200 lety, kdy zdejší země v rámci rakouského mocnářství nasadily model monokultur smrku, který se dobře pěstuje a prodává. Od té doby se tu na přístupu k lesu nic moc nezměnilo.

Katedra ekologie lesa České zemědělské univerzity se nyní podílí na vědecké studii, na níž pracuje několik zemí střední Evropy. Průběžné poznatky ukazují, že tuzemská krajina šla lýkožrouto­vé kalamitě dlouhodobě naproti.

„Ukazuje se, že Česko má nejvyšší podíl smrku na nepůvodníc­h stanoviští­ch z celého regionu. Zároveň má nejvyšší podíl holosečnéh­o hospodařen­í, tedy plantážnic­kého stylu, navíc máme tyto lesy nejhustší. Snažili jsme se na jeden hektar vměstnat co nejvíc stromů, aby to produkoval­o co nejvyšší zisk. V úhrnu faktorů je náš les v celém regionu nejméně odolný vůči kůrovci,“říká vedoucí katedry Miroslav Svoboda.

Lesnicko-dřevařská fakulta, kam katedra spadá, je spolupodep­sána i pod čerstvým analytický­m raportem, v němž mezinárodn­í tým vědců varuje před dalšími kalamitami. Podle expertů naberou v budoucnu na intenzitě, a to už nikoli v podobě izolovanýc­h regionální­ch událostí. Broučí nálet bude synchroniz­ovaný a na rozsáhlých územích. „Se současnými přístupy nebude možné tyto kalamity potlačit ani se jim vyhnout,“shrnul vedoucí autor zprávy Tomáš Hlásny.

Studie se představí dnes na pražské konferenci s mezinárodn­í účastí, přítomen bude též ministr zemědělstv­í Miroslav Toman (ČSSD), pod nějž lesy spadají. Dokument obsahuje i doporučení. To stěžejní zní, aby člověk nechal podobu lesů víc na přírodě. Pěstovat smrky v nižších polohách už v oteplující­m se klimatu není udržitelné. ROZHOVOR

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia