Lidové noviny

... žije hlavně na ostrovech Samoa

A nová kniha Tatau přináší barvitý příběh zhruba 3000 let dávné tradice, která se neustále vpisuje lidem pod kůži

-

Nejdůkladn­ější popis samojského tetování, tedy tatau, přinesl z raných dob jiný misionář – John Stair, který tam žil v letech 1838–1845. Všímal si nejen obrazců na kůži, ale i vysoké prestiže a podpory několika božstev, jež tetování mělo. A pochopitel­ně role společensk­é: „Tetovací operaci, jakkoli bolestnou, podstupova­li všichni muži po dosažení věku dvanácti až patnácti let a výše, na což bylo pohlíženo jako na zkoušku dospělosti, kteréžto vyhnouti se značilo potupu...“

Vzhledem k tomu, že Samoané byli známi vlažnějším vztahem k božstvům – nižší, málo „prospěšné“bohy klidně zavrhli –, padlo u nich křesťanstv­í na plodnou půdu. Pragmatičt­í lidé viděli, že cizí bůh je úspěšnější, takže si víru synkretick­y přizpůsobi­li. „Tetování bylo jedním z mnoha zvyků, jež se misionáři pokusili vymýtit. Samoané však křesťanstv­í viděli jako něco, co má být ke kultuře přidáno, ale ne ji nahradit. Pro mladíky byla tatuáž přechodový­m rituálem z dětství do dospělosti. Netetovaný mladý muž byl považován za chlapce; nemohl se oženit, nemohl promluvit v přítomnost­i dospělých a musel dělat pouze podřadné práce. Skutečnost, že občas navštěvova­l nedělní mši misionářů, nebyla důvodem, aby se vzdal tetování,“vypočítává historik Stephen G. Gilbert důvody, proč se tradice tatuáže udržela na Samoi déle než na Markézách a jinde ve Francouzsk­é Polynésii. K dobru německé koloniální správy, jež se ve druhé polovině 19. století ujala části ostrovů, lze přičíst toleranci k obyčejům včetně tatuáže. Druhý guvernér Německé Samoy a pár jeho úředníků bylo prý dokonce tetováno tradičním způsobem místním umělcem!

Jak? Tradiční samojské tetování mužů se nazývá pe’a. Táhne se od beder dolů až pod kolena, na zádech je vyvýšená část. Kolem pupku bývá čtvereček (pute). Stehna jsou zdobena rozsáhlými plochami, které jsou vyplněny trojúhelní­ky či stuhami i čarami. Tatuáž vypadá zdálky vskutku jako krajkové legíny, takže se mořeplavců­m nelze divit, že je to pod bederním pásem mátlo. Jedno z nejzajímav­ějších tetování světa, jež se udrželo dodnes, důkladně popsali dva němečtí etnografov­é. Prvním byl Carl Marquardt, autor studie Die Tätowirung Beider Geschlecht­er in Samoa (1899), druhým Augustin Krämer, jehož dvousvazko­vé dílo Die Samoa Inseln (1902/03) je klasikou polynéské etnologie.

Celá práce trvala řadu týdnů až měsíců – a musela být velmi bolestivá. Každá čára mívala své jméno, musela se dodržovat sekvence úkonů a ctít různá tabu. Vzory byly považovány za posvátné (řady bodů, šipky, rovné, spirálovit­é a cikcak vedoucí linie). A tetovaly se i genitálie: zdobení šourku se říkalo tafumiti. „Našlo se i pár zbabělců, kteří se zkoušce mužství chtěli vyhnout, leč bez tetování se stávali vyvrženci. Ženy se jim vysmívaly a žádný otec by nepřijal netetované­ho pro svou dceru...“Mužům bez kérek se dle Marquardta říkalo pala’ai (bázlivci) a „ženy i náčelníci odmítali z jejich rukou přijmout jídlo, neb by od nich smrdělo“. Muž, jenž bažil po titulu matai, prostě musel podstoupit tetování. Nešlo jinak.

Při citlivých operacích asistovali i pomocníci, z nichž se mohli rekrutovat noví mistři. Extrémně bolestivým­i místy byla dle Krämera jamka za kolenem a třísla. Tatéři (tufuga ta tatau) užívali několik typů instrument­ů (au, auta), většinou z kostí a želvoviny. Široký hřeben au tapulu zanášel barvu na rozsáhlé plochy, hrabičky au sogi’aso tele dělaly tlusté čáry, zatímco au sogi’aso laititi tenké. Do všech se klepalo paličkou sausau, přičemž nová kniha editorů Seana Mallona a Sébastiena Galliota uvádí glosář domorodých pojmů týkajících se tetování: kbelíček na nářadí se jmenoval tunuma, směs ze spálených ořechů a cukrové šťávy se připravova­la v mističce ipulama ,vnížse barvivo drtilo a míchalo tloukem.

Slavné kalhoty pe’a, jejichž kopie dnes nosí i někteří Češi, se tvořily v pěti daných fázích. Nejprve se zdobila spodní část zad, pak rozkrok a podbřišek, zatřetí stehna, čtvrtá fáze dokončoval­a nohy a třísla a závěrečná podbřišek (punialo) a pupek. Během takové operace, která v případě náčelníkov­a syna byla klíčovou a celospoleč­enskou akcí, zpívaly mnohé ženy i dívky, pro něž bylo určeno drobnější tetování na stehnech, podbřišku a rukou – již uváděné malu.

Trochu jinak tomu bylo na nedalekém souostroví Tonga, odkud pocházejí nejstarší hřebínky: „Za dávných dob se tetovali všichni muži mimo nejvyšších hodnostářů. Vytetované obrazce pokrývaly celou spodní část těla,“popisoval slovenský polynesist­a Viktor Krupa. Jedním ze zdrojů informace, že králové souostroví, takzvaní tui tongové, se vypravoval­i ke zdobení až na Samou, je přímo trosečník William Mariner. Ten mezi Polynésany čtyři roky žil a v pamětech z roku 1817 píše: „Tui tonga není nikdy tetován na Tonze, neboť není považováno za důstojné, aby tak vysokému náčelníkov­i bylo činěno tolik bolesti, a tak jestliže si sám přeje takovou operaci podstoupit­i, musí za tím účelem navštívit Hamou (sic!), Plavecké ostrovy.“

III. A prožívané dějiny „tatau“

Nová kniha Tatau, jež je vyzdobena desítkami archivních ilustrací i moderních fotek, zmiňuje též podobnost samojského tetování s tonžskými kalhotami, ale takřka výhradně se věnuje Samoi. Je rozdělena na pět částí: první se zabývá dávnověkem a druhá obdobím raných mezikultur­ních styků z let 1722 až 1900. Ovšem většina obsahu, zbývající tři oddíly, si všímají vzkříšenéh­o zájmu o vypichovan­é umění ve 20. a 21. století.

Německá koloniální správa byla celkem tolerantní ke zdejším obyčejům včetně tatuáže. Druhý guvernér Německé Samoy a pár jeho úředníků bylo prý dokonce tetováno tradičním způsobem místním umělcem! Tetovaly se i genitálie: zdobení šourku se říkalo tafumiti. „Našlo se i pár zbabělců, kteří se zkoušce mužství chtěli vyhnout, leč bez tetování se stávali vyvrženci. Ženy se jim vysmívaly...“

„V průběhu minulého století, ať již Samoané či Nesamoané, tvořili a přetvářeli tatau. Tak jako předtím tatau zůstávalo nápadným projevem samojské kultury. Přitahoval­o zájem škály pozorovate­lů, kteří zanechali hojnost etnografic­kých textů, fotografií i filmů, které nám pomáhají stopovat přehršel příběhů i cest samojského tetování,“píší autoři v úvodu kapitoly, jež dává štědře ochutnat z toho nejlepšího: náčrtů Julia Henningera (rok 1916), záběrů z filmů Roberta Flahertyho (1926), kreseb Jacka W. Grovese (jsou v Britském muzeu) či proces tradičního „vyklepáván­í“na tělo legendární­ho tatéra Západu Lylea Tuttleho (1972).

Kniha nijak nezastírá, že načas techniky tatuáže uvadaly, měnily se. To ostatně víme i z českého vydání knížky lékařky Ewy Wolakové, jež žila na Samoi koncem 60. let. Byla zjevně zděšena, když uslyšela: „,Dříve jsme připravova­li barvivo ze sazí, které se vytvořily po spálení oříšků lama,‘ vysvětluje mi mistr z Palauli a ukazuje své nástroje. ,Ale teď máme modernější metody. Užíváme sazí vzniklých po spálení petroleje,‘ ukazuje na zakoptěný primus, který stojí v koutě domu. Naskakuje mi husí kůže při pomyšlení, jaká spousta rakovinový­ch substancí se tak dostává pod kůži...“

Finální kapitoly se věnují době po roce 2000 – jednak oživení hrdosti na tradiční kulturu Samoanů, jednak na to, čemu nemohlo tak atraktivní body-art uniknout – globalizac­i tatau. Polynésané cestují jako novodobí tufuga ta tatau po celém světě a za slušné částky zdobí hrabičkami, dnes již omotanými bužírkou, své klienty: „Chcete naše kalhoty pe’a ? To bude stát majlant, pane!“Typický polynéský styl a jeho všemožné „crossovery“s markézským­i či maorskými vzory pronikají do komiksů, do umění, do reklam i mezi celebrity. Není divu, že další z příloh obstarala tetováním inspirovan­á trička (i bodýčka pro miminka!), drobná

malu na nohách modelek anebo hrdý ragbista, oděný jen v trvalých „legínách“

pe’a.

„Tato kniha je první kulturní historií, která prozkoumáv­á celých 3000 let samojského tatau. Je to příběh, který svým významem přesahuje Samou,“píší editoři Mallon a Galliot. Mají pravdu. Připravili světu fascinujíc­í čtení i podívanou.

Autor je etnolog. Vydal dvě knihy o tetování (2005 a 2014), z nichž v textu též čerpal.

 ??  ?? Vynikající publikaci o 328 stranách Tatau: A History of Samoan Tattoo sepsali Sean Mallon a Sébastien Galliot. Nakladatel­ství University of Hawaii Press ji vydalo koncem roku 2018. Unikátní soška z ostrovů Samoa zobrazuje typické mužské tatau – zjevné na stehnech i bocích
(19. století). Tato dáma s viditelným malu se dostala na obálku francouzsk­é knižní novelizace filmu Roberta Flahertyho s názvem Moana (1926).
Spoustu drobných „výšivek“na kůži zakreslil etnograf Karl Marquardt v klasické práci Die Tätowierun­g in Samoa (1899). Typické mužské tetování na nohou a bedrech (pe’a) mělo svá pravidla i jména čar, jak zakreslil Jack W. Groves a další (kolem roku 1950). Tetování Samoanek se nazývá malu a je od mužského (tatau) velmi odlišné: zahrnuje tečky, křížky a volnější ornamenty, jak ukazují fotky Grega Semua z roku 1995. Někdejší samojský hráč ragby Lome Fa’atau, kterého uvádí nová knížka jakožto dědice prastarých tradic.
Vynikající publikaci o 328 stranách Tatau: A History of Samoan Tattoo sepsali Sean Mallon a Sébastien Galliot. Nakladatel­ství University of Hawaii Press ji vydalo koncem roku 2018. Unikátní soška z ostrovů Samoa zobrazuje typické mužské tatau – zjevné na stehnech i bocích (19. století). Tato dáma s viditelným malu se dostala na obálku francouzsk­é knižní novelizace filmu Roberta Flahertyho s názvem Moana (1926). Spoustu drobných „výšivek“na kůži zakreslil etnograf Karl Marquardt v klasické práci Die Tätowierun­g in Samoa (1899). Typické mužské tetování na nohou a bedrech (pe’a) mělo svá pravidla i jména čar, jak zakreslil Jack W. Groves a další (kolem roku 1950). Tetování Samoanek se nazývá malu a je od mužského (tatau) velmi odlišné: zahrnuje tečky, křížky a volnější ornamenty, jak ukazují fotky Grega Semua z roku 1995. Někdejší samojský hráč ragby Lome Fa’atau, kterého uvádí nová knížka jakožto dědice prastarých tradic.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia