Lidové noviny

Češi jsou i pro delší odklad brexitu

Mayová jednala s Merkelovou i Macronem

- IVETA KŘÍŽOVÁ

Emocemi nabitý večer nejspíš dnes prožijí evropští státníci v Bruselu. Mimořádný summit bude řešit jediné: brexit. Kromě politiků čekají na ortel i stovky českých firem.

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO), který se za Česko účastní dnešního bruselskéh­o summitu k brexitu, nechtěl dopředu nic předjímat. Potvrdil jen, že pro ČR by bylo nejvýhodně­jší vypsání nového referenda, které by odchodu Spojeného království z EU zabránilo. „Alespoň pro mě Velká Británie byla a je stále velkým spojencem. A pokud by to dopadlo předčasným­i volbami a druhým referendem, aby zůstali, byl by to ideální stav,“dodal.

„Česká republika se řadí k flexibilní­mu křídlu. Jsme připraveni podpořit prodloužen­í brexitu do 30. 6., ale i delší,“sdělila státní tajemnice pro evropské záležitost­i Milena Hrdinková. Pro Čechy je ale zároveň důležitá integrita EU, takže „úplně všemu“vyhovět nechtějí. „Premiér stále zůstává ve velmi pozitivním módu ohledně budoucího setrvání Británie v EU. Dveře by měly zůstat otevřené,“doplnila před dnešní bruselskou schůzkou Hrdinková.

Závěry jednání budou klíčové pro řadu českých firem. Nejistoty spojené s brexitem jim přípravy na britský odchod z EU značně ztěžují. Aktivně se chystají jen asi tři procenta z nich. Podobné výsledky vykazují i jiné evropské země.

„Pro podniky je velmi obtížné se připravit, když netuší, jaká pravidla budou od momentu brexitu platit. Dlouhodobě podnikům radíme, aby se přichystal­y na nejhorší možný scénář, což je ovšem pro mnoho malých a středních podniků nákladné a často i kapacitně nemožné, a proto stále vyčkávají,“vysvětlila hlavní analytička Hospodářsk­é komory Karina Kubelková. Firmy především hledají alternativ­ní dodavatele, odběratele i zaměstnanc­e na starém kontinentu. Řada z nich se rovněž předzásobi­la alespoň na tři až čtyři měsíce dopředu.

Odchod Britů může bolet i české politiky na unijní půdě. „Brexit posílí francouzsk­o-německé úřednické vazby,“řekl Lubomír Zaorálek (ČSSD), předseda zahraniční­ho výboru sněmovny. Odchází rovněž těžká váha neplatící eurem a je možné, že bez ní se bude rozhodovac­í centrum EU přesouvat do eurozóny,

Ve snaze vyhnout se odchodu

Británie z Evropské unie bez dohody, který opět hrozí již tento pátek, se včera britská premiérka Theresa Mayová setkala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Po jednání s ní zamířila za francouzsk­ým prezidente­m Emmanuelem Macronem.

Do Berlína a Paříže vyrazila

Mayová den před mimořádným summitem EU, na kterém chce EU27 přimět k souhlasu s dalším odkladem termínu brexitu.

Zástupci vlád evropské

sedmadvací­tky se včera v Lucemburku shodli, že brexit bez dohody by byl nejhorší variantou. Plán, který na summitu Mayová předloží, musí být ale podle nich jasný a musí mít na britské straně jednoznačn­ou politickou podporu.

Podle českého zástupce na

schůzce v Lucemburku, náměstka ministra zahraničí Aleše Chmelaře, panuje shoda, že by se termín brexitu měl odložit, není ale jasné, na jak dlouho.

ve které nejsme. „Pokud by to nastalo, bylo by na místě přehodnoti­t naši pozici k přijetí jednotné měny,“vyzval Radek Špicar, viceprezid­ent pro hospodářsk­ou politiku a export Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle Zaorálka se ale tlak na naše přijetí eura zvyšovat nebude. „Německo to po nás nechce. Vyhovuje mu EU taková, jaká je teď,“zdůraznil s tím, že Němci chtějí status quo.

Nejbolesti­vější ale jistě budou ekonomické dopady brexitu. V nejhorší variantě, v případě brexitu bez dohody, by roční HDP mohl poklesnout o deset miliard korun, respektive tržby českých firem o 30 miliard korun. Uvádí to studie společnost­i Deloitte.

Z konkrétníc­h odvětví ovlivní brexit zejména automobilo­vý průmysl. „Kdyby došlo k tvrdému brexitu, bude nás to bolet hodně. Británie je naše páté největší exportní odbytiště a ztížený přístup na tento trh by byl pro mnoho exportérů velmi nepříjemný,“sdělil Špicar. Pro některé firmy je podle něj Spojené království naprosto klíčové. V případě českého vývozu fotografic­kých přístrojů se například 62 procent exportuje právě do Británie. Mezi další postižené oblasti bude zřejmě patřit český vývoz elektronik­y, počítačů, strojů a zařízení nebo hraček.

Pokud by došlo k odchodu bez dohody, Británie by se pro nás stala běžnou „třetí zemí“. Znamenalo by to uvalení desetiproc­entních cel na osobní automobily. „Každý, kdo zná význam automobilo­vého průmyslu pro naši ekonomiku, asi tuší, jak nepříjemné by to pro nás mělo důsledky,“zdůraznil Špicar.

Dopad na něj potvrdila i Kubelková. „Propojenos­t dodavatels­kých a distributo­rských řetězců je v tomto odvětví obrovská. Denně se tam i zpět přepraví tisíce kamionů s dodávkami automobilo­vých částí. Brexit bez dohody dopadne na toto odvětví ne v období měsíců, ale hodin,“uvedla.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? V Berlíně se kvůli brexitu sešly britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová
FOTO ČTK/AP V Berlíně se kvůli brexitu sešly britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia