Lidové noviny

Benediktin­y vystřídali ilustrátoř­i

-

PRAHA/BROUMOV Když se řekne Broumov, první, co se člověku vybaví, jsou Sudety, benediktin­i a výběžek země zakousnutý do Polska. Nyní se toto pohraniční město s barokním klášterem opět dostává do širšího povědomí. Může za to kulturní a společensk­ý program, kterým za poslední měsíce ožil tamní benediktin­ský klášter. Mnichy vystřídali výtvarníci, spisovatel­é nebo hudebníci.

Aktuálně se v jeho zdech koná první sympozium ilustrace v Česku. Účastní se ho šest ilustrátor­ů s tím, že budou mít dva týdny klid a prostor pro volnou tvorbu a zároveň pak v Broumově zanechají jedno ze svých děl. Akce vyvrcholí v sobotu dvěma výstavami.

První testovací ročník

„Snažili jsme se vybrat odlišné výtvarné styly, ukázat, jaká je v tomto oboru diverzita,“vysvětluje za organizáto­ry Ilona Polanski. „Aliona Baranová a Veronika Zacharová se kromě ilustrace věnují také animaci, naopak práce Marii Makeevy jsou skoro až grafické. Michal Bačák téměř nepoužívá počítač, jeho obrázky jsou hodně propracova­né až realistick­é, Marek Ehrenberge­r ve volné tvorbě kreslí na dřevené desky a Tereza Ščerbová se kromě ilustrace věnuje malbě olejem na plátno.“

Jde o první testovací ročník, za kterým stojí spolek CZillustra­tors, festival ilustrace LUSTR a Agentura pro rozvoj Broumovska, která ve zrekonstru­ovaném klášteře provozuje vzdělávací a kulturní centrum. Stavba dál patří benediktin­ům, ti ale obývají jen Břevnovský klášter v Praze a ten v Broumově nabídli k dispozici.

„V České republice se koná několik výtvarných sympozií zaměřených na malbu, sochu či keramiku. Žádná z akcí se však nezabývá výhradně ilustrací, která v současné době nabývá na popularitě a zažívá období rozmachu,“líčí ředitelka akce Žaneta Vávrová, jež přímo z Broumova pochází. Ilustraci tak chtěla více přiblížit veřejnosti. Pro místní jsou připravené workshopy, filmové projekce, přednášky a návštěvy improvizov­aného ateliéru v klášterním parku. Například dnes se v Broumově koná Povídání o české ilustraci a akce Ozvěny Anifilmu – vítězové Anifilmu 2018. „Jedním z výstupů sympozia bude také samostatná výstava v rámci festivalu LUSTR v Praze,“dodává ředitelka.

Když neopadá omítka Výtvarníci jsou ubytovaní v bývalých mnišských celách, k dispozici mají společný ateliér, kavárnu, wi-fi a téměř celý klášterní areál. I když by sympozium mělo být určeno jejich volné tvorbě, je nepsaným pravidlem, že každý z nich daruje klášteru jedno své dílo.

Aliona Baranová s Veronikou Zacharovou vytvořily malbu na zdi v dětském parku, Maria Makeeva sérii barokních pohlednic, které si budou moci návštěvníc­i kláštera pořídit. Michal Bačák vyzdobil skleník v klášterní zahradě, Marek Ehrenberge­r připravil dřevěný „ilustrovan­ý svět“a Tereza Ščerbová věnovala klášteru jeden ze svých obrazů. „Pokud se tato díla nepřesunou nebo je nezničí opadávání omítky, budete je moci vidět minimálně tento rok,“dodává za pořadatele Ilona Polanski.

 ?? FOTO ILONA POLANSKI ?? V Broumově. Veronika Zacharová, Michal Bačák, Maria Makeeva, Marek Ehrenberge­r, Aliona Baranová a Tereza Ščerbová (zleva) přede dveřmi svého ateliéru v klášterní zahradě.
FOTO ILONA POLANSKI V Broumově. Veronika Zacharová, Michal Bačák, Maria Makeeva, Marek Ehrenberge­r, Aliona Baranová a Tereza Ščerbová (zleva) přede dveřmi svého ateliéru v klášterní zahradě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia