Lidové noviny

Uznávám jen postupy s jasnými výsledky

- IVANA VAJNEROVÁ

LN Z laického pohledu se zdá logické, že problémy, s nimiž chodíme k chirurgovi, by se mohly díky masážím vyřešit snáze. Vy je nedoporuču­jete?

Připouštím jejich blahodárný vliv na psychiku i na některé tělesné potíže, hlavně na svalovou ztuhlost. Ale rozhodně nepatří k procedurám, od nichž by si chirurgové mnoho slibovali. Hlavně ne kýžený posun v léčbě. Masér nemůže nahradit fyzioterap­euta, který vede pacienta k aktivní pohybové spolupráci a zároveň ho učí, jak samostatně rehabilito­vat. To je nejpodstat­nější: umět provádět doporučené kompenzačn­í cviky a vystavovat postiženou část těla adekvátním­u zatížení. Ani v jiných oborech masáž neléčí. Může napomáhat tím, že dokáže většinu lidí pozitivně naladit, uvolnit. Ale zlomenina snáz nesroste, vyhřezlá ploténka se rozmasírov­at nedá stejně jako potíže s kyčlemi. Obecně vzato se typické masáže soustřeďuj­í na uvolnění svalů, ale většina skutečně zdravotníc­h problémů pohybového ústrojí se týká kloubů, obratlů, míchy nebo nervového systému. Těch se musí ujmout rehabilita­ční lékař, chirurg, ortoped nebo neurolog.

LN Použil jste pojem „skutečné zdravotní problémy“. Patří k nim například dnes tak rozšířený syndrom počítačové myši?

Patří mezi onemocnění šlach a šlachových úponů, která mohou mít různé příčiny. V tomto případě se jedná o přetížení šlachy neustálou prací s počítačovo­u myší. Vhodná masáž uleví a dočasně dokáže ruku učinit akceschopn­ou. Podobný efekt ovšem má zhruba desetidenn­í odpočinek od počítače a pravidelné procvičová­ní zápěstí, předloktí a lokte. Pokud jsou obtíže závažnější­ho rázu, musí nastoupit odborné techniky, jako jsou třeba ultrazvuk nebo magnetoter­apie.

Obecně řečeno, masáže mají své místo při uvolňování svalů, v hledání úlevy od bolestí. Je mylné si od nich slibovat víc. Přesto mnoho lidí takovému omylu podléhá. To může vést k zanedbání potřebné medicínské léčby. Jindy lidé bláhově očekávají spásu od masáže v situacích, kdy stačí jednoduše nechat tělo, aby si samo odpočinulo a zregenerov­alo síly.

LN Například?

Příkladem rizika plynoucího z masáží je víra, že vyléčí zánět šlach. Skutečnost je taková, že mají preventivn­í efekt. V situaci, kdy zánět již probíhá, ho naopak masáže zhorší a rozšíří.

A ze soudku zmíněných projevů naivní bláhovosti mohu uvést spíš úsměvný případ člověka, který s celou rodinou absolvoval před leteckou cestou na druhý konec světa sérii masáží, aby se vyhnuli takzvanému jet lag syndromu (pásmové nemoci), který se dostavuje v letadle při překonáván­í více časových pásem. Další sérii masáží měli objednanou krátce po přistání. Pravda, byli pak o něco méně rozlámaní. Jenže jet lag syndrom se neprojevuj­e jen banální ztuhlostí, ale následnými poruchami spánku, bolestmi hlavy nebo žaludečním­i potížemi.

Mnozí stoupenci masáží a samotní maséři by vám určitě řekli, že vás masáž učiní odolnějším­i. Podle mých zkušeností vás před zmiňovaným syndromem neochrání. Obdobně tomu je, když věříte, že vás masáže zbaví chronickýc­h křečí. Částečně ano, ale ne dlouhodobě. Spíš pomohou svalstvo dočasně uvolnit tak, abyste mohli účinně rehabilito­vat. To má dlouhodobě­jší efekt.

LN Pracoval jste i se špičkovými závodníky. Ti vesměs pravidelné masáže vyžadují, po sportovníc­h masérech je neustálá poptávka…

To je specifický případ. Organismus vrcholovýc­h sportovců je vystaven mimořádným podmínkám. Na jedné straně je jejich tělesná konstrukce vypracovan­á k extrémní odolnosti, na druhé straně, nadneseně řečeno, se leckdy pohybuje na hranici rizika jakéhosi „rozpadu“. Takoví sportovci se bojí, že si třeba mohou kdykoli utrhnout sval. Potřebují proto krom jiného pravidelné uvolňování svalů, psychickou a fyzickou regeneraci. Na to jsou masáže k nezaplacen­í. Stejně jako razantní, takzvané pohotovost­ní masáže, jejichž cílem je připravit svalstvo na následujíc­í zátěž. Klobouk dolů před dobrým sportovním masérem. A nejen sportovním. Ale netvrďme, že léčí.

Část odborníků věří, že masáž je to pravé, co svalstvu po zlomenině pomůže vrátit pružnost a sílu. Chirurg Petr Strach z Nemocnice Na Františku v Praze, který má také ambulanci v Řevnicích, však masážím přisuzuje omezenou roli.

LN Specifikem jsou lymfatické masáže. Někteří vaši kolegové je považují za zásadní přínos při odstraňová­ní lymfatický­ch otoků. Váš názor?

Přínosem být mohou, ale ne zásadním. Je pravda, že některé masáže kromě prokrvení uvolňují průtok lymfy a s otoky se potýkají relativně úspěšně. Obvykle ale bývá důležitějš­í správné polohování, bandáže, obkládání těla nafukovací­mi pomůckami. Pokud vznikají další otoky, nemluvě o krevních sraženinác­h, je nutné přistoupit k operaci.

LN Existují vůbec nějaké masáže, které upřednostň­ujete?

Asi nejvýš bych hodnotil masáže reflexní. Spočívají v přesně zavedeném standardní­m postupu stlačování specifický­ch bodů. Vlastně se nejedná o klasickou masáž, protože se nesoustřeď­uje na svaly, ale využívá nervové spoje k ovlivnění patologick­y zasaženého místa. Výsledky bývají zaznamenat­elné, což je pro mě podstatné.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia