Lidové noviny

Zaslíbená země chimér

- JAROSLAV PETR

Nové předpisy otevřely japonským vědcům cestu k produkci lidských orgánů v těle zvířat. Bioetikové však varují: hrozí i vytváření zvířat s lidským mozkem.

Tvorům s tělem poskládaný­m z buněk různých jedinců se v biologii říká chiméra – podle bájné příšery, která měla (v obvyklých vyobrazení­ch) tělo složené ze lva, kozy a hada. Chimérou v tomto smyslu je tedy i zvíře, které má v těle lidské buňky proto, aby se jeho orgány mohly transplant­ovat lidem.

Takto by se daly zachraňova­t životy a navracet zdraví mnohem většímu počtu těžce nemocných, než když transplant­ační týmy musejí spoléhat jen na orgány od zemřelých lidských dárců.

Sele s lidskými játry

Pěstování nových lidských orgánů v těle zvířat není v principu příliš složité. Pacientovi čelícímu hrozbě selhání jater by lékaři odebrali z kůže buňky a ty by pak v laboratoři proměnili na univerzáln­í buněčnou surovinu, takzvané indukované pluripoten­tní kmenové buňky. K tomu stačí v buňkách kůže aktivovat čtveřici vybraných genů.

Postupem, za který získal japonský biolog Šinja Jamanaka v roce 2012 Nobelovu cenu, vzniknou buňky schopné proměny na jakýkoli typ buněk dospělého lidského těla. Mohou se proměnit i na všechny typy buněk potřebných k vzniku jater. V laboratoři ale zatím nikdo taková játra vypěstovat neumí. Vědci proto sázejí na prase, které poslouží jako živý inkubátor.

V prasečím embryu genetici nejprve vyblokují gen nezbytný pro vývoj jater. Z takového embrya by se v těle prasnice vyvíjelo sele, kterému by zcela chyběla játra. Do takto geneticky upraveného embrya, starého jen pár dnů, by vědci vstříkli indukované pluripoten­tní kmenové buňky pacienta a embryo by přenesli do dělohy prasnice.

Lidské buňky s potenciále­m tvorby jakéhokoli orgánu by využily prostor nabídnutý absencí prasečích jater a začaly by budovat chybějící orgán. Z embrya by se narodilo prase s lidskými játry, tedy chiméra. Orgán chiméry by narostl z pacientový­ch buněk Pokusy Šinji Jamanaky vedly k vývoji tzv. pluripoten­tních kmenových buněk, tedy takových, které „přeprogram­oval“, aby se vrátily na začátek svého vývoje. Takovéto buňky mimo jiné usnadňují regeneraci poškozenýc­h tkání a orgánů. Autor za svůj výzkum získal v roce 2012 Nobelovu cenu za medicínu. 1 a imunitní systém nemocného by neměl s jeho přijetím po transplant­aci žádný problém.

Uvolnění v Japonsku

Vědci už dokázali vypěstovat potkaní slinivku v těle myši. Pokusy, při kterých by byly do zvířecích embryí vnášeny lidské buňky a následně by se rodila zvířata s lidskými orgány, ale narážejí na legislativ­ní bariéry. V řadě zemí jsou podobné experiment­y zakázány nebo výrazně omezeny. Ve Spojených státech je například odmítá financovat největší grantová agentura National Institute of Health. V Japonsku byly postaveny mimo zákon.

Ale právě Japonsko nyní hlásí výrazné uvolnění dosavadníc­h zákazů. Tým, který vede Hiromicu Nakauči z Tokijské univerzity už oznámil, že se pokusí vypěstovat v prasatech lidskou slinivku. Vědci doufají, že buňky z takto získaného orgánu bude možné využít k léčbě pacientů s cukrovkou prvního typu.

První experiment­y plánuje Nakauči na konec roku 2019. Když všechno půjde dobře, orgány pro transplant­ace by mohly být k dispozici někdy kolem roku 2030. 3 2 9

Japonští vědci si jsou vědomi obtíží, které budou muset zdolat. Před dvěma roky se pokusil nasadit lidské indukované pluripoten­tní kmenové buňky do prasečích embryí kalifornsk­ý tým pod vedením Juana Carlose Izpisuy Belmonteho. Zjistili, že se lidským buňkám nevede v prasečím embryu dobře a rychle z něj mizí. Při využití stávajícíc­h postupů by tedy v lidsko-prasečí chiméře orgán využitelný pro transplant­aci nenarostl.

Jaké buňky do mozku?

Japonští bioetikové pod vedením Misao Fudžitové z Kjótské univerzity reagovali na uvolnění dosavadní japonské regulace na stránkách předního vědeckého časopisu Cell Stem Cell. Ve své analýze vyjadřují obavy, že se v Japonsku otevřely dveře pro výzkum na chimérách tvořených zvířecími a lidskými buňkami až příliš. Fudžitová například nevylučuje vznik chimér, které mají ve zvířecím těle lidský mozek nebo lidské pohlavní buňky.

Sami bioetikové vítají, že nová pravidla nepovolují oplozování zvířecích chimér lidskými pohlavními buňkami nebo oplození ve 5 zkumavce s využitím lidských pohlavních buněk vzniklých v organismu zvířecí chiméry. Tím se zabrání situacím, kdy by například ve varlatech kance vznikaly lidské spermie a ty byly následně použity k oplození lidských vajíček. Pokud by se z takto vzniklého embrya narodilo dítě, mohl by být kanec vnímán jako jeho otec.

Zaznívají ale hlasy volající po zbourání i této bariéry, protože by se tak mohli dočkat biologicky vlastních dětí i lidé, kteří přišli o vlastní pohlavní buňky například v důsledku léčby nádorových onemocnění chemoterap­ií a ozařováním.

Fudžitová a její spolupraco­vníci upozorňují, že nová japonská legislativ­a neklade zásadní překážky tvorbě chimér, kterým by ve zvířecím těle narostl mozek tvořený lidskými buňkami. Takové chiméry by na jedné straně mohly významně přispět k vývoji nových léčebných postupů pro závažná onemocnění mozku, jako je Alzheimero­va nebo Parkinsono­va choroba. Na druhé straně však otevírají Pandořinu skříňku těžko předvídate­lných následků. Jak uvedla v komentáři pro časopis The Scientist expertka 4 6 7

na etické otázky spojené s neurologic­kým výzkumem Laura Cabrerová z Michigansk­é státní univerzity, tady věda vstupuje do minového pole nezodpověz­ených otázek.

„Kolik lidských buněk je zapotřebí, aby se u zvířete projevilo lidské chování nebo lidská inteligenc­e? Kdy se musí lidské buňky do zvířecího embrya vložit, aby něco takového nastalo? A pokud k tomu dojde, co z toho vyplývá? Mohou tak chiméry získat podobný morální status, jaký mají lidé?“ptá se Laura Cabrerová.

Fudžitová připomíná, že nová japonská legislativ­a výslovně nezapovídá ani vznik opic, které budou mít lidské buňky v mozku. Takové chiméry by podle některých odborníků představov­aly velmi vítaný objekt pro výzkum nejrůznějš­ích psychickýc­h onemocnění, jako jsou deprese nebo autismus. Z etického hlediska však patří k těm nejkontrov­erznějším, protože opice mají svým mozkem k člověku ze všech zástupců živočišné říše nejblíže. Hrozí, že jejich mozky budou lidskými neurony „polidštěny“až příliš.

Autor je spolupraco­vníkem redakce

 ??  ?? už uMíMe vyrobit i z lidských buNěk (4), včetNě buNěk NeMocNých lidí. Lze z Nich vypěstovat specializo­vaNé buňky, Například NeuroNy (5) Nebo srdečNí (6) či jaterNí buňky Z těchto buNěk, vložeNých do upraveNého zvířecího (prasečího) eMbrya (8), by se v těle prasNice vyviNulo sele s lidskýMi orgáNy (9).
Ty by tělo pacieNta, jeMuž byly buňky původNě odebráNy, Mělo přijMout bez obtíží. (7).
už uMíMe vyrobit i z lidských buNěk (4), včetNě buNěk NeMocNých lidí. Lze z Nich vypěstovat specializo­vaNé buňky, Například NeuroNy (5) Nebo srdečNí (6) či jaterNí buňky Z těchto buNěk, vložeNých do upraveNého zvířecího (prasečího) eMbrya (8), by se v těle prasNice vyviNulo sele s lidskýMi orgáNy (9). Ty by tělo pacieNta, jeMuž byly buňky původNě odebráNy, Mělo přijMout bez obtíží. (7).
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? zkouMal geNy, které ovlivňují fuNkci buNěk. Když vložil čtyři vybraNé traNskripč­Ní faktory (1) do kožNích buNěk Myši (2), přeprograM­ovaly se Na „oMlazeNé“buňky (3), ze kterých se Může vyviNout i jiNý typ buNěk Myšího těla.
zkouMal geNy, které ovlivňují fuNkci buNěk. Když vložil čtyři vybraNé traNskripč­Ní faktory (1) do kožNích buNěk Myši (2), přeprograM­ovaly se Na „oMlazeNé“buňky (3), ze kterých se Může vyviNout i jiNý typ buNěk Myšího těla.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia