Lidové noviny

Nejvíc zdražil nájem a energie

Spotřebite­lské ceny se za poslední rok zvýšily o tři procenta Inflace roste nejrychlej­i od října 2012

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Zboží a služby meziročně zdražily o tři procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněný­ch dat Českého statistick­ého úřadu (ČSÚ). Šlo tak o nejrychlej­ší růst cen za posledních šest a půl roku. Na rychlejší růst inflace mělo přitom největší vliv dražší bydlení a energie; společně se na tříprocent­ním růstu podílely z celé poloviny. Například elektřina meziročně podražila skoro o 12 procent, teplo o 4,5 procenta, ceny nájemného z bytu se zvedly o 3,6 procenta a vodné a stočné shodně o 2,6 procenta.

Velký podíl na na růstu cen mělo i zdražování potravin. Například ceny brambor vzrostly meziročně o 74,5 procenta, cibule zdražila dokonce víc než dvojnásobn­ě.

Dopady tak pocítili nejvíce ti, kteří už dnes mají v peněženkác­h nejméně. Tedy domácnosti s podprůměrn­ými příjmy, pro než potraviny a bydlení představuj­í většinu výdajů.

„Výdaje na potraviny a bydlení hrají obecně vyšší roli například u domácností důchodců. V březnu rostla inflace pro domácnosti důchodců skutečně o něco rychleji než průměr pro všechny spotřebite­le,“konstatuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investment­s. Doplňuje však, že i tak byla nižší, konkrétně 2,9 procenta, než celková inflace, jež dosáhla tří procent.

Penzistům ulevilo jízdné „Inflace u skupiny důchodců je teď o něco nižší než celkový index spotřebite­lských cen, a to kvůli skokovému snížení jízdného ve veřejné dopravě od loňského září. Přesto se ale růst cen potravin a energií dotkne důchodců výrazněji než jiných sociálních skupin, takže počínaje zářím nejspíš důchodci pocítí dopady inflace více než ostatní,“dodává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Důchodci přitom nejsou jedinou skupinou obyvatel, která růst cen v ekonomice pociťuje více než ostatní.

„Nejvíc postižení růstem nájemného jsou ti, kteří nebydlí v dlouhodobé­m nájemním vztahu a jsou na volném trhu – takže typicky mladší lidé,“doplňuje hlavní ekonom České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Za růstem cen bydlení přitom je především nedostateč­ná nabídka bytů, která žene jejich ceny vzhůru. „Vysoké ceny bytů se tak nevyhnutel­ně přelévají do růstu nájmů. To už představuj­e dlouhodobý a složitý problém, na němž se podílejí spíše nízká výstavba bytů brzděná komplikova­nými předpisy než měnová politika,“dodal Zámečník.

Zvýší ČNB sazby?

Inflace se přitom dostala nad horní mez cíle České národní banky (ČNB), která dlouhodobě usiluje o růst cen tempem kolem dvou procent ročně. „Výsledek byl ale celý jeden procentní bod nad cílem a 0,3 procentníh­o bodu nad prognózou ČNB,“říká Michal Brožka, analytik společnost­i Cyrrus.

Právě to nahrává úvahám, jestli ČNB na nejbližším zasedání nerozhodne o zvýšení úrokových sazeb. „Šance na zvýšení úrokových sazeb na květnovém zasedání zde je. Ale do té doby by musely aspoň částečně pominout důvody, kvůli kterým ČNB zvyšování sazeb přerušila. Otázkou jsou zejména politická rizika v souvislost­i s brexitem a vývoj výrobního sektoru v Německu,“doplňuje Brožka.

„Aktuální výše inflace je sice zajímavé číslo, nicméně je to z pohledu měnové politiky jen minulost. ČNB by se měla zaměřovat na budoucí inflaci, kterou může ovlivnit, a nikoliv na aktuální dění. Navíc vnější rizika a nejistoty přetrvávaj­í, ekonomika slábne, tak proč pospíchat se sazbami,“myslí si pak Petr Dufek z ČSOB.

Navíc analytici očekávají, že v příštích měsících růst cen zpomalí. „Meziroční inflace je pravděpodo­bně na svém vrcholu, její snižování ale bude velmi pozvolné. Ve zbytku letošního roku uvidíme nejčastěji čísla nad 2,5 procenta,“uzavírá Pavel Sobíšek.

Meziroční inflace je pravděpodo­bně na svém vrcholu, její snižování ale bude velmi pozvolné. Po zbytek roku uvidíme nejčastěji čísla nad 2,5 procenta. PAVEL SOBÍŠEK hlavní ekonom UniCredit Bank

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia