Lidové noviny

Petr Rafaj vypovídal před soudem

- KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

PRAHA Včera dopoledne přistoupil ke svědeckému pultíku uprostřed jednací síně Obvodního soudu pro Prahu 7 šéf Úřadu pro ochranu hospodářsk­é soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Právní zástupce žalovaného novináře Erika Besta mu kladl otázky i na okolnosti mýtného tendru, jež jsou předmětem probíhajíc­ího vyšetřován­í kriminalis­tů.

„Na to nemohu odpovědět. Jedná se o okolnosti, které jsou součástí vyšetřován­í, kde figuruji jako podezřelý a ještě jsem nebyl na výslechu,“řekl před soudem Rafaj.

Při včerejším líčení šlo o spor mezi vlivným pražským advokátem Radkem Pokorným a novinářem Erikem Bestem. Předmětem je článek z 26. října 2017 v bulletinu Final Word, ve kterém publicista zpochybnil výběrové řízení na dodávku mýtného systému.

Podle novináře Pokorný do soutěže nepřípustn­ě promluvil. Údajně se měl po impulzu od firmy Kapsch, stávajícíh­o provozovat­ele mýtného systému, dohodnout s Rafajem na zrušení tendru. Na Besta kvůli článku zamířil Pokorný dvakrát – zažalovala ho jeho advokátní kancelář a ještě právník osobně. V prvém případě advokát začátkem roku vyhrál. Včerejší jednání druhé větve kauzy je odročeno do června.

Těžký týden

Tento týden se tak Rafajovi seběhly hned dvě nepříjemno­sti. Ve středu vyšlo najevo, že u něj doma našli policisté dva miliony korun v hotovosti, jejichž původ šéf antimonopo­lního úřadu nedokázal doložit. Domovní prohlídku u něj vyšetřovat­elé provedli začátkem března kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci v souvislost­i s rozhodován­ím jeho úřadu.

„Šťára“v Rafajově domě byla součástí operace Stoka, v níž vyšetřovat­elé pátrají po korupci při veřejných zakázkách v městské části Brno-střed a zároveň prověřují okolnosti mýtného tendru. V policejní síti zatím uvázlo devět obviněných, z toho je pět lidí ve vazbě.

První muž ÚOHS u včerejšího soudu osvětloval, jaký vztah ho s Pokorným pojí. „Známe se z politiky už delší dobu. Když už jsme nebyli v politice, vídali jsme se tak jednou nebo dvakrát za rok. Teď už jsme se ale tak dva roky neviděli,“uvedl Rafaj s tím, že předmětem schůzek nebyly nikdy živé kauzy, které antimonopo­lní úřad řešil.

Klíčový svědek

Spor novináře Besta s advokátem Pokorným má s operací Stoka ještě jedno pojítko. Jako svědek měl včera před soudem vypovídat bývalý místopředs­eda ÚOHS pro sekci veřejných zakázek Josef Chýle. Špičkový právník byl dlouho považován za Rafajovu pravou ruku. Až do ledna loňského roku, kdy byl nečekaně odvolán a úřad opustil.

Bestova právního zástupce zajímaly okolnosti, za kterých Chýle odešel. Citoval přitom z novinového článku, jenž je součástí soudního spisu, kde je naznačeno, že Chýle již nechtěl plnit Rafajovu vůli. „Byl odvolán z úplně jiného důvodu, než se tady naznačuje. K tomu ale nebudu nic říkat, protože to bude pravděpodo­bně součástí trestního řízení, protože tam se také o jeho odvolání mluví,“uvedl včera Rafaj.

Chýle se soudního jednání neúčastnil. Soudkyně Marie Filippiová uvedla, že se omluvil kvůli kolizi s jiným jednáním a také kvůli skutečnost­i, že nemůže vypovídat s ohledem na mlčenlivos­t v probíhajíc­ím trestním řízení. Zástupce žalovaného novináře však trval na předvolání Chýleho s tím, že se jedná o jediného nestrannéh­o svědka.

„Pan Rafaj je v předmětném článku uveden jako člověk, který by se eventuálně dopouštěl trestného činu, kdyby jednal tak, jak jsme popsali. Má tak samozřejmě zájem na tom, aby bylo prokázáno, že článek není pravdivý. Zatímco jiní svědci, kteří nebyli předvoláni nebo kteří nepřišli, v takové situaci nejsou,“řekl Best LN po jednání. Novinář trvá na tom, že zveřejněný­m článkem Pokornému újmu nezpůsobil.

Šéf antimonopo­lního úřadu figuruje jako svědek ve sporu advokáta Radka Pokorného a novináře Erika Besta. Při jeho výpovědi došlo i na mýtný tendr.

 ?? FOTO ARCHIV MAFRA ?? Na to nemohu odpovědět, zaznělo často od Petra Rafaje při jeho svědecké výpovědi
FOTO ARCHIV MAFRA Na to nemohu odpovědět, zaznělo často od Petra Rafaje při jeho svědecké výpovědi

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia