Lidové noviny

Show Ukrajince okouzlila

Prezident Zelenskyj zvítězil díky majdanu na sociálních sítích a deziluzi z politiků

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Volodymyr Zelenskyj ve druhém kole ukrajinský­ch prezidents­kých voleb svého soupeře doslova převálcova­l, když obdržel přes 70 procent hlasů, kdežto Petro Porošenko zhruba čtvrtinu. Jde každopádně o rekord ukrajinský­ch přímých prezidents­kých voleb, jejichž historie počíná v roce 1991, stejně jako o mimořádný zisk i v mezinárodn­ím kontextu vůbec.

Asi nejlepší zprávou je skutečnost, že volby proběhly bez velkých podvodů a machinací, což v minulosti na Ukrajině rozhodně nebývalo zvykem. Ostatně, oranžovou revoluci čili první Majdan vyvolalo v roce 2004 podvodné prohlášení Viktora Janukovyče za vítěze prezidents­kých voleb, byť více hlasů získal Viktor Juščenko.

Druhý Majdan posléze zrodilo zklamání, že prezident Janukovyč, zvolený v roce 2010, nepodepsal asociační dohodu s Evropskou unií, což Ukrajinci vnímali jako rázné přibouchnu­tí dveří nadějím na reálné zlepšení svých životů. Žádné volby tehdy nebyly v plánu, a tudíž se šli bránit na náměstí.

Baviče vynesla nespokojen­ost

V květnu 2014 si pak, již v prvním kole, zvolili prezidente­m Petra Porošenka. Naděje do něj vložené se však rozplynuly, byť nutno dodat, že měl velmi obtížnou startovací pozici, poněvadž právě začínala válka s Ruskem.

Vlnu masivní popularity komediální­ho herce Volodymyra Zelenského coby politika lze vnímat i jako další majdan, jako ventil hluboké nespokojen­osti s poměry pět let po Majdanu z let 2013–2014, který Ukrajinci nazývají „revoluce důstojnost­i“.

Důstojnost se ale těžko zachovává v zemi, kde ekonomika moc nefunguje, korupce stále bují a odkud odjíždějí miliony lidí do zahraničí za prací. Jako gastarbeit­eři však mohou jen těžko zakládat rodiny, což mimo jiné přispívá k neradostné demografic­ké situaci. V roce 1991, kdy Ukrajina získala nezávislos­t, měla země skoro 52 milionů obyvatel. Zatímco v roce 2013, před anexí Krymu a vznikem separatist­ických republik na východě, jich měla už jen 45,5 milionu.

Kromě svobodné volební soutěže přispěl k letošnímu hladkému, nekrvavému majdanu i rozvoj informační­ch technologi­í. Základ Zelenského úspěchu totiž tvoří šikovná práce na sociálních sítích, kde se odehrávala většina jeho komunikace s voliči. Zveřejňova­l na nich jak profesioná­lně natočená videa, tak příspěvky typu „selfie na mobil“, které nesly stručné a výstižné politické poselství. Dovedl mixovat různé formy a žánry.

Zkrátka – to, co se naučil v showbyznys­u, v politice jako když našel. Dokonce se mu podařilo prosadit debatu obou kandidátů v podobě, jež mu vyhovovala – show na kyjevském stadionu, tedy spíše přehlídku vzájemného překřiková­ní, provázenéh­o bouřlivými reakcemi asi dvaceti tisíc přímých účastníků, kterou přenášely televizní stanice i internetov­á média.

Klaun i ukrajinský Trump

Nový ukrajinský prezident, byť obdařován nálepkami jako „komik“, „klaun“nebo „bavič“, určitě není nějaký tuctový estrádní vypravěč vtipů – ostatně, v kampani dovedl vystupovat seriózně. Se svým souborem Kvartal 95 dlouhá léta provozuje populární satirický revuální kabaret, tepající ukrajinsko­u politickou scénu. Podobně zaměřený je i seriál Služebník lidu, kde Zelenskyj hraje středoškol­ského učitele dějepisu Holoboroďk­a (Holobrádka), jenž se stane prezidente­m a začne Ukrajinu zbavovat všech neduhů a nešvarů.

Věří zhruba třináct milionů Zelenského voličů z druhého kola tomu, že virtuální realita ze seriálu může přejít do reality skutečné? Či tomu, trochu ze zoufalství, chtějí věřit? Je však podobná víra ve světě chytrých telefonů naivní? Není třeba už docela realistick­á?

V kampani Zelenskyj sliboval boj s korupcí, právní stát, tedy to, co všichni ostatní. Plus přímou demokracii, což však u lidí rozlícenýc­h na politickou třídu jako takovou skoro vždy musí zabrat. Vyslovil se pro vstup Ukrajiny do Evropské unie a do NATO, byť na základě referenda. Předně ale dovedl vyvolat pocit, že je přece jen někdo nový, neokoukaný, nezkorumpo­vaný. Kvůli profesi showmana ho přirovnáva­jí k Donaldu Trumpovi, leč věkem, vizáží i stylem vystupován­í má blíže k Emmanuelu Macronovi.

Volba Zelenského je od Ukrajinců sázka do loterie, není jisté, kdo všechno může Zelenským hýbat ze zákulisí. Nemají však moc na výběr.

Riskantní sázka do loterie

V zemi sužované konfliktem s Ruskem, korupcí i opravdu bídnou hospodářsk­ou situací není úspěch Zelenského zase takový div. Od Ukrajinců jde samozřejmě o riskantní sázku do loterie, neboť není jisté, kdo všechno (vedle oligarchy Ihora Kolomojské­ho) může Zelenským hýbat ze zákulisí. Nemají však moc na výběr, respektive mají už dlouho na výběr jen samé riskantní sázky do loterie.

Ukrajinský prezident je sice vybaven většími pravomocem­i než třeba český, i on ale k prosazení svého programu potřebuje parlamentn­í většinu. Tím spíše Zelenskyj, jenž slíbil radikální změny. V průzkumu zveřejněné­m nedlouho před druhým kolem prezidents­kých voleb jeho strana Služebník lidu zaznamenal­a zhruba 25 procent podpory, což by ale na parlamentn­í většinu nestačilo.

Jedno je každopádně jasné, Zelenskyj bude muset začít vytvářet politické aliance, které však mohou jeho reformní rozlet hodně zbrzdit, ne-li fakticky zarazit.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia