Lidové noviny

Čekání na tajfun, jenž nás smete

Naši civilizaci oslabuje zpochybňov­ání jejích židovsko-křesťanský­ch kořenů

- ROMAN JOCH ředitel Občanského institutu

Uctívači Velikonoc či zbožňovate­lé Velikonoc nebo ti, kdo se účastnili velikonočn­ích bohoslužeb – tak označili ve svých tweetech Barack Obama a Hillary Clintonová oběti teroristic­kých vražd na Šrí Lance o velikonočn­í neděli, když jim vyjadřoval­i účast.

Uctívači Velikonoc či nějak tak, cokoli jiného, jen ne to opovrhovan­é slovo křesťané. Ty oběti ale křesťany byly, účastnily se bohoslužeb největšího křesťanské­ho svátku roku, proto byly vražděny. A těmi v luxusních hotelích byli západní postkřesťa­né.

Křesťanstv­í bylo hlavním důvodem vraždění nevinných. Obama a Clintonová to však za hodné zmínky nepovažova­li.

Na jejich obhajobu lze zmínit, že to nepsali sami, ale jejich zaměstnanc­i. Frázi uctívači Velikonoc zřejmě vymyslela nějaká P. R. agentura a oni to otrocky převzali. A připišme jim nejlepší motiv: vyhnuli se slovu „křesťané“, protože tomu nechtěli dávat nátěr náboženské války, aby se její plameny nerozhořel­y ještě víc, aby nedošlo k odvetným útokům na muslimy a k dalším džihádisti­ckým útokům islamistů na křesťany.

Budiž, připišme jim tento šlechetný motiv. Ale neuvědomuj­í si – oni, jejich stafáž, či P. R. agentura –, jak je to strašně necitlivé, nelidské a urážlivé? Že obětem nepřiznáte ani jejich víru, kvůli které byli vražděni? Jak strašně arogantní ze strany elit to je?

Pilíře a hradby církve Mimochodem, sir Winston Churchill nebyl žádný velký křesťan, byl agnostik. Do kostela chodil zřídka, a když tam jednou (o Velikonocí­ch) zavítal, pastor mu řekl: „Vy nejste právě pilířem církve, pane premiére.“„Ne,“odpověděl Churchill, „nejsem pilířem, ale ochrannou hradbou, já ji podpírám zvenčí.“Nebyl věřícím křesťanem, byl takzvaným kulturním křesťanem.

Všichni znají jeho frázi „to byla jejich nejskvělej­ší chvíle“z projevu 18. června 1940, ale málokdo si přečte, co jí předcházel­o: „Bitva o Francii skončila. Bitva o Británii začíná. Na této bitvě závisí přežití křesťanské civilizace… Vydržíme-li, celá Evropa může být svobodná… Selžeme-li, celý svět se ponoří do propasti nového temného věku… Učiňme tedy svou povinnost a jednejme tak, že i kdyby britské impérium trvalo tisíc let, lidé budou stále říkat: ‚To byla jejich nejskvělej­ší chvíle!‘“

Hm, „přežití křesťanské civilizace“. Churchill, ačkoli agnostik, věděl, že naše civilizace je svým hodnotovým základem křesťanská, přesněji židovsko-křesťanská, proto ji chtěl chránit a bránit proti nacistické­mu (a komunistic­kému) barbarství.

Byli by Barack a Hillary a další představit­elé elity schopni otevřeně mluvit o naší civilizaci jako o křesťanské?

Srovnejme jejich tweet s jiným tweetem, který o letošních Velikonocí­ch „tweetnul“izraelský premiér „Bibi“Netanjahu: „Šťastné Velikonoce všem našim křesťanský­m přátelům po celém světě!“

Netanjahu samozřejmě není křesťan z toho prostého důvodu, že je Žid. Ale projevil mnohem více elementárn­í slušnosti než nominální křesťané Obama a Clintonová (jakou mají skutečně víru, jen bůh či čert ví). Někdo by řekl, že Netanjahu to udělal proto, že pomoc (amerických) křesťanů potřebuje.

Ano, potřebuje. Ale přesto je to věcí zdvořilost­i. Netanjahu ví, že k přátelům se chováme jinak než k nepřátelům (neoficiáln­í motto americké námořní pěchoty: „není lepšího přítele a horšího nepřítele než mariňák“); ví, že ve světě, v němž žijeme, jsou židé a křesťané a agnostici jako Churchill, kteří nemají víru, ale jsou rádi, že žijí ve společnost­i založené na židovsko-křesťanský­ch hodnotách, na jedné lodi. Na lodi, do které vtéká voda, část posádky se bouří proti vlastním kořenům a vrtá do ní další díry (to jsou „progresivc­i“, kdybyste nevěděli, o kom mluvím), a navíc tato naše loď je ostřelovan­á plavidly nepřátelsk­ými.

Když Obama kandidoval v roce 2008, svým stoupencům říkal, že musejí mít pochopení pro ty, kdo „jsou zahořklí, a proto lpějí na svých zbraních a náboženstv­í“. Když v roce 2016 kandidoval­a Clintonová, tyto lidi prostě označila za „hromadu opovrženíh­odných“, jsou to prý „rasisté, sexisté, homofobové a xenofobové“. (Když takto častuje voliče, nelze se divit, že ti pak raději volí Trumpa.)

„Xenofobové“... Sir Roger Scruton navrhl zavést další termíny: xenofobie versus xenofilie a oikofobie versus oikofilie. Ty dva první se týkají cizího, ty dva druhé domácího, vlastního. Levicově liberální elity, které tak rády obviňují jiné lidi z „xenofobie“, jsou ve skutečnost­i častokrát xenofilní (což by až tak nevadilo) a zároveň oikofobní (což už vadí dost).

Proto, že sir Roger preferuje „scrutopii“(svoji rodinu, domov, farmu, koně, dům s krbem a ohněm, klavírem a knihami) před utopií (egalitářsk­é vzdušné zámky), byl svými odpůrci taky počastován jako „xenofob“.

Liberální establishm­ent si stěžuje na populismus, populistic­kou revoltu, k nimž nyní na Západě dochází. Může si za to sám svou arogancí a otevřeným pohrdáním hodnotami této civilizace. Pokud své chování nezmění nebo nebude nahrazen odpovědnou konzervati­vní alternativ­ou, pak uvidí, co ještě neviděl a vedle čehož je dnešní populismus nevinnou pohádkou: něco se sílou tajfunu, který ho smete.

Liberální establishm­ent si stěžuje na populistic­kou revoltu. Může si za ni sám svou arogancí a otevřeným pohrdáním hodnotami této civilizace.

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? O přežití křesťanské civilizace mluvil kdysi Winston Churchill. Byli by toho schopni Obama nebo Clintonová? ptá se autor.
FOTO PROFIMEDIA O přežití křesťanské civilizace mluvil kdysi Winston Churchill. Byli by toho schopni Obama nebo Clintonová? ptá se autor.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia