Lidové noviny

Kombajn vyhnal koroptve a motýly

Zemědělstv­í se přizpůsobi­lo potřebám těžkých strojů a rychlého zisku. Ztráta krajinné rozmanitos­ti ústí v mizení fauny i flóry

- KATEŘINA SURMANOVÁ MAGDALÉNA LANGOVÁ

PRAHA Jeden vědec před pár lety naložil do auta rodinu a vydal se s ní na sedm set kilometrů dlouhou dovolenkov­ou výpravu australský­m venkovem. Běžný smrtelník by to nejspíš přešel, ale badatel si všiml, že za celou dobu nemusel čistit přední sklo od následků kolizí s hmyzem. Tak vznikla studie, která doložila, že už skoro polovina hmyzích druhů vymírá, a přidala se do celosvětov­é vědecké iniciativy, jež včera vyústila ve zveřejnění dosud nejzevrubn­ějšího reportu svého druhu.

Potíže nemá zdaleka jen hmyz. Riziko, že budou následovat dinosaury, visí nad čtyřiceti procenty obojživeln­íků, více než třetinou útesových korálů či mořských savců, ptáci se dotahují k úbytku svého druhu o dvacet procent rozmanitos­ti. Zrovna v případě České republiky jsou okřídlení tvorové, ať už ti pernatí, nebo hmyzí, mimořádně ohrožení, protože tuzemská krajina se po sérii lidských zásahů změnila ve velkou odvodněnou placku bez původních stanovišť pro rostliny i zvířata.

Rychlý výdělek

Včerejší zpráva mezivládní­ho panelu OSN pro biodiverzi­tu jmenovala neudržitel­né využívání půdy jako první z pěti nástrojů, jimiž člověk devastuje zdroje pro ostatní druhy i vlastní potomky. V tuzemském prostoru to platí maximálně. Pole se slila do obrovských lánů, remízky zmizely, aby nic nepřekážel­o těžkým strojům. Na místo políček pěstebně náročné zeleniny přišly obří bloky rychloobrá­tkové řepky či kukuřice, podpořené tunami pesticidů.

„V České republice jsou monokultur­ní lány a mezi nimi nerostou remízky, malá křoviska, zcela chybí drobné mokřadní biotopy. Přišli jsme o velké množství míst, kde rostliny a živočichov­é mohou žít, což tu dramaticky ovlivňuje rozmanitos­t druhů. My jsme vlastně přišli o diverzitu krajiny a tím jsme přišli o diverzitu živočichů a rostlin,“řekl LN Adam Petrusek, proděkan Přírodověd­ecké fakulty Univerzity Karlovy.

V intenzivní přeměně krajiny tak, aby byla ke konzumnímu užitku, Česká republika rozhodně není sama. Nejrozsáhl­ejší studie, co kdy na téma ekosystémů a druhové rozmanitos­ti vznikla, mimo jiné detekovala, že člověk svým potřebám přizpůsobi­l tři čtvrtiny suchozemsk­é plochy. Více než třetinu světového povrchu a přibližně pětasedmde­sát procent sladkovodn­ích zdrojů spolyká pěstování plodin nebo chov zvířat. Společensk­á spotřeba prudce roste – chceme víc jíst, víc pít, nakupovat i cestovat.

„Hlavní společensk­ý problém je zaměření na krátkodobý zisk. Problém pro přírodu nastává, když zemědělec neřeší, aby krajinu či pole předal svým dětem a vnoučatům, ale když řeší, aby co nejdříve vydělal velké peníze. To je pochopitel­ně věc, která není dlouhodobě udržitelná. Zemědělci maximalizu­jí svůj zisk v rámci toho, co jim pravidla dovolují. Pokud zemědělec dělá vše naprosto čistě a legálně, neznamená to, že je to pro krajinu dobré,“dodává Petrusek. Podle něj jediná cesta vede přes zásadní proměnu dotační politiky – udržitelné hospodařen­í se musí vyplatit.

Podle různých pozorování vyklidily v České republice prostor kombajnům koroptve, skřivani či linduška polní, zřetelně se ztenčily také řady motýlů. Ti mají rádi vlhká zákoutí; odvodňovan­á pole s lesy znamenají likvidaci míst, kde mohou žít.

Vědci: Nežertujem­e

Zásadních změn je podle mezinárodn­ího panelu zapotřebí podstatně víc. Vědci se shodli, že mantra ekonomické­ho růstu je překonaná a začíná požírat sebe sama. Tím, jak si člověk dopřává, nač si vzpomene, zajišťuje, aby si budoucí generace neměly z čeho dopřát. „Základní, vzájemně propojená síť života na Zemi se zmenšuje a stále více se třepí. Ztráta biodiverzi­ty je přímým důsledkem lidské činnosti a zakládá zrovna tak přímé ohrožení lidského blahobytu ve všech koutech světa,“shrnul včera německý profesor Josef Settele.

Dopady na lidský komfort se projeví v dostupnost­i komodit, jejichž přítomnost dnes vypadá samozřejmě. Od jablka, které nevznikne, pokud jabloň nikdo neopyluje, až po medicínské přípravky. „Asi čtvrtina léčiv pochází nějakým způsobem z přírody. Sedmdesát procent léků, které slouží při rakovině, jsou buď v přírodě, nebo tam mají základ,“řekl Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd v reakci na zprávu OSN.

Ztotožnil se i se závěrem mezinárodn­ího panelu, že růstové hospodářst­ví má být nahrazeno udržitelný­m. „Lidé si musí uvědomit, že to není legrace. Budeme muset honbu za penězi nahradit honbou za přežitím přírody, pro který ona nepotřebuj­e nás, ale my ji k přežití ano,“dodal.

Závěry odborného pléna jsou teď společně s doporučení­mi k dispozici představit­elům 132 členských států mezinárodn­ího panelu OSN, kam patří i Česká republika. Ekologové vyjádřili naději, že se zpráva stane impulzem pro konferenci, která se příští rok koná v Číně a bude se zabývat Úmluvou OSN o biologické rozmanitos­ti.

 ??  ?? U každého druhu uvádíme přibližné procento ohrožených a aktuální počet druhů Zdroj: mezivládní panel OSN pro biodiverzi­tu a ekosystémo­vé služby (IPBES)
ryby plži ptáci vážky
% 2390 druhů
% 633 druhů % 10 966 druhů
% 1520 druhů
% 972 druhů
U každého druhu uvádíme přibližné procento ohrožených a aktuální počet druhů Zdroj: mezivládní panel OSN pro biodiverzi­tu a ekosystémo­vé služby (IPBES) ryby plži ptáci vážky % 2390 druhů % 633 druhů % 10 966 druhů % 1520 druhů % 972 druhů
 ??  ?? % 5593 druhů
% 2872 druhů
% 1091 druhů
% 845 druhů
% 607 druhů
% 1781 druhů
% 6576 druhů % 307 druhů
% 5593 druhů % 2872 druhů % 1091 druhů % 845 druhů % 607 druhů % 1781 druhů % 6576 druhů % 307 druhů
 ??  ??
 ??  ?? % 1026 druhů
% 1500 druhů
% 1026 druhů % 1500 druhů
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia