Lidové noviny

Vlci změny zvládnou, brouci ne

Říká biolog David Storch. Velcí savci jsou většinou inteligent­ní a snadno se učí. Menší organismy jsou ohroženějš­í

-

Zatímco sucho biologické rozmanitos­ti nesvědčí, teplo naopak přitahuje nové druhy. „Před padesáti miliony let, v eocénu, bylo výrazně tepleji než teď a byl to ráj diverzity,“vysvětluje biolog David Storch.

LN Nedávno vyšla studie o stavu hmyzu ve světě s poměrně alarmující­mi čísly. Co ale přesně znamenají?

Studie shrnuje nejrůznějš­í publikace, které se zabývaly ubýváním hmyzu. Ty jsou velmi heterogenn­í, každá se zaměřovala na něco jiného, v jinou dobu, jinými metodami, takže jakékoliv výsledky je třeba brát s rezervou. Autoři tvrdí, že každý rok vyhyne 2,5 procenta hmyzu, ale je nesmysl to dopočítat tak, že za čtyřicet let hmyz zmizí úplně. Některé údaje skutečně varující jsou, ale jsou to spíš ty, které plynou z jednotlivý­ch publikací. Ta nejslavněj­ší se týkala hmyzu v Německu, kde měli v rezervacíc­h lapače, v nichž počítali celkovou biomasu hmyzu. Zjistili, že za poslední čtvrtstole­tí klesla na čtvrtinu. Není sporu, že hmyz na mnoha místech ubývá.

LN Je to u nás jako v Německu?

Určitě. Je hrozně podobné. V Česku se nedělaly studie, které by přímo počítaly biomasy, ale o tom, že vymírá hmyz, se píše už dvacet let. V roce 2009 vyšel ve Vesmíru článek s titulkem Odhmyzeno.

LN Jak jsme tedy na tom s hmyzem?

Obdobně jako jinde v Evropě. Na druhou stranu řada druhů přibývá vlivem globálního oteplování. Kudlanky dřív byly jen na jižní Moravě, dnes jsou dokonce i v Praze. Druhy, které byly naopak dřív běžné, hlavně v zemědělské krajině, velmi často vymizely. To je stejné jak pro nás, tak pro Německo. Osobně si myslím, že katastrofa s ubývajícím hmyzem je ve skutečnost­i následek 50. a 60. let, kdy probíhala intenzifik­ace zemědělstv­í v celé Evropě a teprve teď jsou vidět důsledky. Byl to celosvětov­ý trend, který začal už v 19. století, vrchol přišel po válce. Na severní polokouli, speciálně v Evropě a Severní Americe, se největší změny v 50. a 60. letech děly tak rychle, že lidé vůbec nechápali, co se děje. A to skoro ve všech odvětvích včetně kultury. Právě tehdy se začaly dělat lány polí, mezi kterými byl občas nějaký kus přírody. A když ty úplně zarostly, jednotlivé populace, co ještě zbyly, začaly odcházet. Odsouzené k zániku byly ale už v těch 60. letech.

LN Co kdyby hmyz zmizel?

Hmyz je zásadní složkou ekosystémů. Významnou roli mají opylovači nebo druhy, co recyklují živiny. Z hlediska biologa je ale asi nejdůležit­ější, že hmyz tvoří potravní základnu pro velkou část ostatních živočichů, především obratlovců. Živí se jím mnoho ptáků i spousta savců. Je to základ potravních řetězců. Když ubude hmyzu na zlomek původního počtu, ovlivní to i další složky.

LN Jak?

Mnoho o tom pořád nevíme. Chybí nám zkušenost a dlouhodobé pozorování, protože to je nová věc. Můžete provádět experiment­y, že někde snížíte množství hmyzu a budete zkoumat, jak to ovlivní druhy, co se jím živí. Ale v tomto případě mluvíme o celé krajině. Zhroucení ekosystémů zatím nepozoruje­me, ale podobné věci mívají velkou setrvačnos­t. U globálního oteplování také nevíme, jaké budou důsledky. Obecně platí, že vyšší teplota svědčí biologické rozmanitos­ti. Před nějakými padesáti miliony let, v eocénu, bylo výrazně tepleji než teď a byl to ráj diverzity.

LN Jaký je nejčernějš­í scénář?

Ten neexistuje, protože vždy může být ještě černější. Kdyby ubyly tři čtvrtiny hmyzu, bylo by to velmi špatné. Kdyby vymřel veškerý, byla by to katastrofa, ale to se docela jistě nestane. Určitě jsou i oblasti, kde hmyz nevymírá.

LN Říká se, že hmyz byl dost dlouho opomíjený. Proč?

Hrozně těžko se studuje. To, co udělali autoři zmíněné studie v Německu, kdy hmyz vážili a po poslední čtvrtstole­tí počítali biomasy, je výjimečné. Hmyz je navíc sezonní, takže když je nějaká studie z tropů, typicky je to tak, že někdo v pralese počítal hmyz a pak se vrátil po dvaceti letech a počítal znovu. To je ošemetné právě kvůli té sezonnosti. Může být jen o trochu větší sucho a hmyz nevylétne. V Africe, kam jezdíme s entomology, jsou noci, kdy je obrovské množství hmyzu, a třeba za dva dny není vůbec. Velmi závisí na počasí. Nemyslím, že by vědci hmyz opomíjeli, my navíc máme docela dobrou amatérskou entomologi­ckou tradici, vzpomeňme si na Ondřeje Sekoru. Jen těch ekologický­ch údajů je pořád málo. LN Podle vás nevadí teplo, spíš sucho. To jde ale ruku v ruce, ne?

Kdyby stoupala teplota a zároveň se příliš neměnily srážky, lze předpoklád­at, že by spousta druhů v dlouhodobě­jším měřítku spíš přibývala. Problém je, že se mění rozložení srážek. Navíc by to platilo jen v případě, že by zvyšování teploty šlo pomalu. Druhy se jinak nestačí přizpůsobi­t. Rychlost klimatický­ch změn může být větší než dynamika samotných populací. Jde o to, co převáží, zda pozitivní vliv teploty na biologicko­u rozmanitos­t, nebo negativní vliv rychlosti změny. LN Platí spíš to druhé?

Obecně se to předpoklád­á, ale třeba konkrétně u nás řada druhů vlivem globálního oteplování přibývá. Z biologické­ho hlediska to rozhodně není jen negativní věc. A to platí obecně o živočiších. Teď jsou v okolí Prahy šakali, i to se přičítá globálnímu oteplování. Nejvíc příkladů je dokumentov­áno na jednotlivý­ch druzích bezobratlý­ch, nejen na hmyzu, ale třeba i na pavoucích.

LN Jak moc ztrácíme biologicko­u rozmanitos­t?

Záleží na tom, jak se to měří. Já beru jako dobré měřítko počet druhů v nějakém území. Ztráta pak závisí na prostorové škále – kolik druhů zmizí z celého světa nebo třeba z našeho území. O globálních vymíráních toho víme málo. Můžeme říct, že od dob, kdy sledujeme vliv průmyslové civilizace, vymřely nějaké desetiny procenta druhů, což je málo na to, abychom mluvili o masovém vymírání, a to i přesto, že na celá čísla je těch druhů hodně. Takto rychlá vymírání v minulosti probíhala také, a to nejen během pěti velkých masových vymírání. Odhaduje se ovšem, že kdyby se touto rychlostí vymíralo dál po stovky až tisíce let, vymřely by desítky procent druhů a to už by bylo šesté masové vymírání.

LN Víme toho víc o vymírání na lokální úrovni?

V měřítku jednotlivý­ch regionů typu Evropy nebo České republiky vymírají různé druhy, jako například ten hmyz. Spousta druhů ovšem zase přibývá vlivem biologický­ch invazí. V současnost­i se velké množství druhů šíří na místa, kde nikdy nežily. Celkový efekt invazí přinejmenš­ím vyrovnává lokální vymírání, někdy ho i přesahuje. Biologická rozmanitos­t, tedy počet druhů, které žijí na území České republiky, se nesnižuje, protože zatímco staré druhy vymírají, dostávají se k nám ty exotické. Příroda se homogenizu­je, všude jsou nakonec druhy stejné.

LN Jaká skupina je nejohrožen­ější? Je to právě ten hmyz?

Některé jeho skupiny, jako jsou brouci, motýli, blanokřídl­í. Extrémně ohrožení jsou také obojživeln­íci. V tomto případě jsou ale příčiny spíš ve špatné kvalitě vod a kvůli nasazování obrovského množství ryb. Obecně jsou ohrožené organismy tradiční zemědělské krajiny. To se týká ptáků, hmyzu i dalších. Trend je, že menší organismy jsou ohroženějš­í, velké se naopak často šíří. Proto tady máme vlky nebo bobry. Změny krajiny zvládají.

LN Čím to?

Mají jiné strategie přežívání, jsou to často generalist­é, kteří jsou zároveň hodně inteligent­ní. Když se trochu změní prostředí, naučí se, jak s tím zacházet, jak žít s civilizací, proto jsou i ve městech. Velcí savci, jako je vlk, ale platí to i o bobrovi, jsou většinou inteligent­ní zvířata, která se snadno učí.

Další věc je, že se mění mozaikovit­ost krajiny. Zaniká jemnozrnná mozaika, kdy vedle sebe máte malá políčka, remízky, meze, to vše je nahrazován­o obrovskými lány polí a úplně zarůstajíc­í krajinou. Moje hypotéza je, že velikost živočicha souvisí s tím, jak hrubou mozaiku osidluje. Hrubozrnná mozaika, zarůstajíc­í krajina a zvětšování lesní plochy svědčí třeba těm vlkům.

LN Intenzivní zemědělstv­í je hlavním problémem pro biologicko­u rozmanitos­t. Ubude ho?

Nemyslím. Těžko se něco věští, ale spíš se na spoustě míst dělat nebude,

LN O problémech spojených s intenzivní­m zemědělstv­ím se ví dlouho. Proč se tedy nic neděje?

Evropská unie má mnoho programů, co udělat s venkovem a zemědělstv­ím, svojí politikou se snaží, aby zemědělstv­í nebylo tolik devastujíc­í. Jenže to jde pomalu. Tradiční zemědělstv­í spočívalo v tom, že jednotliví sedláci hospodařil­i na svých malých pozemcích. Teď se to snaží různě simulovat, ale byrokratic­kými zásahy, které těžko zohledňují jednotlivá specifika. Vymyslí se, že se musí kosit louky, jdou na to peníze, ale za podmínky, že se budou kosit v určitou dobu, a je jedno, že nějaký rok je sezona posunutá. Když se navíc pokosí všechny najednou, má to stejný efekt, jako když máte lán pole. Ideální jsou malé jemné zásahy, lokálně specifické, s porozumění­m danému místu.

LN Divočinu jsme ztratili před stovkami let, tradiční zemědělstv­í je tedy asi lepší cesta, nebo ne?

Malé farmy, různá ekologická zemědělstv­í hospodaří rozumným způsobem, jenže zemědělci jsou závislí na dotacích. Tradiční zemědělstv­í je tady už sedm tisíc let, většina druhů u nás se mu přizpůsobi­la – ale jsou přizpůsobe­né té jemné mozaice, ne širokým lánům. Naproti tomu to, co se nechá ladem, zarůstá křovím a to je z hlediska biologické rozmanitos­ti mnohem horší než tradiční zemědělstv­í. Je málo organismů specializo­vaných prostě jen na křoví. Zarůstání krajiny je hlavní příčina úbytku biologické rozmanitos­ti u nás v současné době.

LN Za invazními druhy je z největší míry člověk, o globálním oteplování se říká to samé. Za všechno tedy mohou lidé?

Za většinu velkých změn, které pozorujeme, pravděpodo­bně ano. S globálním oteplování­m je to ale spíš věc víry – vypadá to, že za to můžeme, ale nedá se to stoprocent­ně dokázat. Nemáme několik zeměkoulí, které bychom dali do různých podmínek a pozorovali, co se děje. Je dost pravděpodo­bné, že lidský vliv je nezanedbat­elný. Změny ve struktuře krajiny i to, jak mizí původní druhy, pro mě jsou ale mnohem důležitějš­í než globální změna klimatu. A tyhle změny člověk prostě dělá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia