Lidové noviny

Jak na... vaření ve woku

Asijské pánve typického hlubokého tvaru se hodí snad na všechny kuchyňské úpravy: připravíte v nich pětiminuto­vou zeleninu, pomalu dělanou polévku i knedlíčky na páře.

-

Jen v málokteré východoasi­jské domácnosti chybí tahle hluboká a oblá pánev. Wok je tady zakořeněn už přes dva tisíce let, jeho vznik se datuje do časů čínské dynastie Chan.

Výhodou woku oproti klasicky tvarované pánvi je rychlost, s níž jídlo připravíte. Jednoduchý­m minutkám z masa a zeleniny to na talíř nebude trvat déle než pět, nejvýš osm minut. Tvar pánve skoro zázračně zvyšuje rychlost přípravy. Oleje použijete jen málo, ingredienc­e se na něm rychle opečou a pak, po přiklopení poklicí, dojdou v páře. Osobně se mi wok právě z tohoto důvodu osvědčil i neasijsky, a to při výrobě koblih.

Pára i smažení

Mnozí navíc považují wok za náčiní, které produkuje zdravější pokrmy. Nepotřebuj­e totiž tolik oleje jako klasická pánev a mnohdy ho na dně woku může nahradit pouhá voda. Pak je tu samozřejmě ještě jedna nesporná výhoda: svojí hloubkou je bezpečný i pro razantnějš­í míchání či nejrůznějš­í „verglování“pánví nad sporákem. Šance, že z něj něco vylétne ven, je o poznání menší než u pánve klasické. Zejména u jídel, v nichž bývá zelenina nakrájená na jemné proužky, to oceníte.

Moji asijští kamarádi na woku nejvíc oceňují jeho univerzáln­ost. Základní pravidlo jejich domácností zní: když máš málo místa, kup nejdřív wok a pak to ostatní. Ve woku zvládnete smažení, fritování, restování, přípravu na páře, klasické vaření, dušení... prostě nač si vzpomenete.

Kdo chce mít zaručeno dokonalé vedení tepla a má silné ruce, může sáhnout po woku litinovém. Litina je skvělá, pokud wok budete používat hlavně na zmíněnou kombinaci restování a rychlého dušení. Podobně těžké jsou woky smaltované, ty se hodí spíš na dušení než na rychlé úpravy.

Levné a poměrně univerzáln­í jsou hliníkové woky potažené nepřilnavý­m povrchem, jejich hlavní předností je vedle ceny nízká váha. Rozumným kompromise­m mezi litinou a hliníkem zůstávají různé slitiny. Skvělý je třeba nerez s mědí, který dobře vede teplo a zachovává si univerzali­tu.

Při nákupu rozhodně doporučuji model s poklicí. Na rychlé dušení je neocenitel­ná. Důležitým aspektem je též tvar woku. V našich zeměpisnýc­h šířkách, kde se velmi často vaří na elektřině a indukci, mnozí musejí sáhnout po woku s plochým dnem. Na klasický asijský wok, který počítá s přípravou na plameni, potřebujet­e speciální plynovou plotýnku. Skuteční milovníci woku si mohou vybrat i indukční desku s příslušnou prohlubní.

Pak už jen stačí zvážit, zda chcete wok s dlouhou rukojetí, krátkou rukojetí, nebo uchy, a všechna dilemata jsou vyřešená.

Čas experiment­ů

Jakmile máte wok doma, čeká vás blažené období prvních experiment­ů. Mám v živé paměti, jak jsem se kdysi nemohla nabažit rychlých restovanýc­h jídel. Maso na nudličky, zelenina na nudličky a za pět minut je hotový lahodný oběd. Wok je ideální k přípravě surovin, jako jsou lusky cukrového hrášku, zelené fazole, ale i jemné čínské zelí, brokolice nebo proužky mrkve a papriky.

Maso se hodí celkem jakékoliv, jen rychlé úpravě přizpůsobt­e velikost soust. Nejlogičtě­jší jsou proužky hovězího, vepřového nebo kuřecího, dobře se ale hodí i mořské „potvory“. Třeba krevetám metoda „stir and fry“– tedy míchej a restuj – vysloveně svědčí.

Stejně rychle dokáže wok vyřešit vaření v páře. K některým wokům se prodávají speciální napařovací nástavce, které se upevní uvnitř, snadno můžete použít i obyčejný pařák bambusový. Dá se těsně nad vodní hladinu a v oblém tvaru drží bez potíží. Knedlíčky jsou tak hotové rychleji než v jakémkoliv klasickém hrnci.

Tyhle dva rychlé způsoby samozřejmě doplňuje mnoho dalších, pomalých, jako je dušení, vaření, ba dokonce uzení. Než vyčerpáte všechny wokové metody, čeká vás pěkný kus práce.

Ingredienc­e tři čtvrtě kila hovězí kýty 4 hrsti cukrových hráškových lusků 2 větší mrkve 2 červené cibule sůl, pepř olej

■ ■ ■ ■ ■ ■

Kýtu očistíme a nakrájíme na proužky o velikosti jednoho sousta. V pánvi wok rozehřejem­e trochu oleje, maso na něm necháme zprudka orestovat ze všech stran. Pak hovězí odsuneme vařečkou ke straně a v prohlubině orestujeme červenou cibuli nakrájenou na půlměsíčky a mrkev nakrájenou na kolečka. Okořeníme, promícháme s masem a na poslední dvě minuty přihodíme lusky cukrového hrášku. Podáváme s rýží basmati nebo bílou bagetou.

 ??  ?? Aby jídlo bylo dokonalé, někdy stačí maličkost; třeba drobná změna v postupu. Prostě fígl, jaké mívají v kapse špičkoví šéfkuchaři, ale i zkušené domácí kuchařky. Nápady a rady, jak si pohrát s oblíbenými pokrmy, přináší gastronomi­cká novinářka PETRA TAJOVSKÝ POSPĚCHOVÁ
Aby jídlo bylo dokonalé, někdy stačí maličkost; třeba drobná změna v postupu. Prostě fígl, jaké mívají v kapse špičkoví šéfkuchaři, ale i zkušené domácí kuchařky. Nápady a rady, jak si pohrát s oblíbenými pokrmy, přináší gastronomi­cká novinářka PETRA TAJOVSKÝ POSPĚCHOVÁ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia