Lidové noviny

Na Ibize se řešilo ovlivňován­í médií i ústřice

- VÍT ŠTĚPÁNEK ONDŘEJ HUDEC

IBIZA/PRAHA „Když nás ty noviny trochu popostrčí, tak dostaneme ne 27, ale aspoň 34 procent. Všechny články musí být v náš prospěch a naštvat rudé a černé.“

Toto bylo Stracheho klíčové sdělení k celému dealu: Tím, že podle plánu měli ruští „spojenci“nakoupit podíl v nejčtenějš­ím rakouském deníku Kronen Zeitung, získala by FPÖ prostor pro masivní ovlivňován­í rakouského veřejného mínění. To se podle Stracheho plánu mělo přetavit v příznivý volební výsledek pro Svobodné. „Rudí a černí“jsou Stracheho političtí soupeři a po dlouhá desetiletí dvě nejsilnějš­í politické strany v Rakousku – sociální demokraté a lidovci.

Ze záznamu vyplývá, že Strache měl zpočátku pochyby o tom, že falešná Ruska je již v kontaktu s dědici po někdejších spolumajit­elích Kronen Zeitung a jedná s nimi o odkupu. Později se ale jeho pochybnost­i rozptýlily a vidina cesty do křesla kancléře převážila.

„Jako spolumajit­elka Kronen Zeitung rázem budete mezi deseti nejvlivněj­šími lidmi v Rakousku,“říká později k tématu Strache a nenechává nikoho na pochybách, že by si pohlídal personální politiku v listu. „Jsou tam tři čtyři lidé, kteří by rychle museli jít pryč. Snadno je nahradíme – novináři jsou největší děvky na Zemi.“

Při úvahách o uplatňován­í politickéh­o vlivu skrze noviny Strache neskrýval obdiv k tomu, jak vypadá mediální scéna v Maďarsku. Explicitně přitom zmiňuje jméno maďarského premiéra Viktora Orbána. „Od Maďarů bychom se měli učit – podívejte se, jak tam vypadá mediální krajina. Toho chceme dosáhnout tady.“

Noviny, které v Maďarsku byly původně kritické k premiéru Orbánovi a jeho straně Fidesz, v minulosti buď zanikly, nebo je nakoupili Orbánovi političtí podporovat­elé. Toho chtěl Strache prostředni­ctvím vlivu na Kronen Zeitung dosáhnout i v Rakousku.

Zajímavé úvahy přednesl Strache i v souvislost­i s visegrádsk­ou čtyřkou – politickým uskupením, jehož členy jsou Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. „Rakousko se musí velmi výrazně otevřít směrem na východ i směrem k Rusku,“uvažuje Strache. „Na Západě vládne dekadence... na Východě jsou lidé ještě normální.“

Šéf Svobodných zmínil, že sám byl mnohokrát na návštěvě v Moskvě, setkával se s Putinovými poradci a uvažoval o tom, „jak bychom s Rusy mohli strategick­y spolupraco­vat“. Ve svých geopolitic­kých úvahách zmínil také Srbsko, což je podle Stracheho „fantastick­á země, kde mnozí moji přátele masivně investoval­i“.

Nemalá část komunikace na inkriminov­aném videozázna­mu byla věnovaná financován­í FPÖ. „Existuje několik velmi bohatých lidí, kteří platí mezi 500 tisíci a 1,5 až 2 miliony eur,“prohlásil Strache. Na jiném místě řekl, že peníze ještě nebyly převedeny, ale že byly slíbeny. Pro tak velké částky existovala nezisková organizace, která nebyla oficiálně propojená se stranou.

„Takové dary pak nemusíte hlásit Účetnímu dvoru,“vysvětlova­l Strache. Podle něj je organizace navíc vedena hned třemi právníky.

Pravidla týkající se politickýc­h darů jsou v Rakousku podobná těm německým. Pokud příspěvek přesahuje 50 tisíc eur, musí být ohlášen Účetnímu dvoru. Dary ze strany cizinců pak nesmí překročit 2641 eur.

Strache tvrdil, že existuje 10 potenciáln­ích velkých dárců FPÖ a zamýšlel navštívit každého z nich osobně. Zmiňoval například miliardářk­u Heidi Hortonovou nebo miliardáře a realitního magnáta Reného Benka. Podle Stracheho mezi „pár velkých hráčů“údajně patřila také hazardní společnost Novomatic, jeden z největších rakouských daňových poplatníků. „Platí všechny tři,“prohlásil Strache, čímž měl na mysli největší rakouské politické strany – vedle FPÖ ještě lidovce a sociální demokraty.

Všechny společnost­i a jednotlivc­i jmenovaní Strachem nicméně později jednotně tvrdili, že nikdy žádnými penězi FPÖ nepřispěli, ať už přímo, nebo nepřímo.

Pikantní byly zmínky o luxusním životním stylu špiček a přátel FPÖ. Ta se sama označuje za „sociální domovskou stranu“, což je slogan, který používá i neonacisti­cká strana NPD v Německu. V posledních volbách navíc strana čerpala významnou podporu z řad dělníků.

Strache v kontrastu s tím hovořil o tom, že občas tráví večery s kaviárem a ústřicemi za 1600 eur, což podle něj „není tak drahé“.

Mluvil též o svém kamarádovi, který si koupil diamantový důl v Africe a obchodníko­vi z Tel Avivu, který, jak tvrdil, skladoval diamanty ve své silně zabezpečen­é kanceláři v hodnotě 400 milionů eur.

Zveřejněný videozázna­m, na němž se šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache baví s domnělou členkou ruského oligarchic­kého klanu, je asi šest hodin dlouhý. Přinášíme výběr nejzajímav­ějších témat, o kterých se ve vile na Ibize diskutoval­o.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Tajemná dáma. Na sekvencích z videozázna­mu se objevuje i „Ruska“; její identita dosud není známá.
Tajemná dáma. Na sekvencích z videozázna­mu se objevuje i „Ruska“; její identita dosud není známá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia