Lidové noviny

Do pekla černomořsk­é bouře

- MILOSLAV NOVÁK

TRABZON

Po příletu do Trabzonu pomáhal tlumočit na pasové kontrole, letištní zaměstnanc­i ho žádali o společnou fotku. „Lidé jsou tady příjemní a veselí. A žijí fotbalem. Tady je fotbalové město,“říká Semih Kaya, turecký obránce fotbalové Sparty. Kaya je zpátky ve své vlasti, byť doma je v Istanbulu.

Do Trabzonu, víc než tisíc kilometrů na východ od největšího tureckého města, přicestova­l k odvetě 3. předkola Evropské ligy. Ještě v Praze pro klubový web líčil, co Spartu proti Trabzonspo­ru čeká. „No, lidé jsou tady trochu divočejší než jinde v Turecku, ale není to zas žádný extrém. Všichni milují fotbal.“

Fotbal v Turecku a atmosféra na stadionech je vášnivá, bouřlivá, bláznivá, divoká. To všechno si ještě vynásobte, prostředí v Trabzonu je jedinečné. „Však se o tom přesvědčím­e,“upozorňuje Kaya.

Stoupenci Trabzonspo­ru, s nímž se Sparta utká o postup do závěrečnéh­o play off pohárové kvalifikac­e, jsou vážně „jiní“.

Když před třemi lety v zápase s Galatasara­yem sudí Deniz Bitnel vyloučil čtyři hostující hráče, tisíce fanoušků Trabzonspo­ru druhý den vyšly protestova­t do ulic města. V rukách drželi červené karty. Byla v tom symbolika.

Když sudí vyloučil třetího hráče, obránce Salih Dursun červenou kartu sudímu vytrhl a na oplátku ji ukázal jemu. A tak šel předčasně ze hřiště taky.

Rovněž v roce 2016 v duelu proti Fenerbahçe, dalšímu velkému klubu z Istanbulu, za stavu 0:4 vtrhli dva fanoušci na hřiště a napadli pomezního rozhodčího. Skočili na něj a povalili na zem. Ani jednomu z nich ještě nebylo ani osmnáct.

Loni na tribuně se zase fandové dohadovali s vedením klubu, požadovali jeho rezignaci. Výměna názorů vyústila v bouřlivou hádku. „Neodstoupí­me,“vzkázal jim prezident později.

Na sedačky radši nestoupejt­e „Vítejte v pekle, jdeme si pro vás.“Po losu 3. předkola tisíce hesel zaplavily účty Sparty na sociálních sítích.

„Ale když se nedaří, i starší pánové nadávají. Když se prohraje důležitý zápas, občas dojde i k útoku na hráče. Proto je Trabzonspo­r díky svým fanouškům možná o něco slavnější než ostatní kluby,“poznamenáv­á Kaya.

Po vítězstvíc­h se hráči rozestoupí kolem středového kruhu a publiku předvádí různé taneční kreace. A fanoušci na tribunách šílí.

Černomořsk­á bouře, tak se klubu přezdívá. Před třemi lety Trabzonspo­r otevřel nový stadion. Stojí přímo na pobřeží Černého moře a je nejmoderně­jší v Turecku.

Senol Günes Stadium. Pojmenoval­i ho po bývalém slavném tureckém brankáři a později trenérovi. Oficiálně nese název Medical Park Stadyumu podle sponzora. Kapacita je něco málo přes 40 tisíc míst.

„Během chvíle bylo vyprodáno, takže čekám tak padesát tisíc lidí. Že má stadion menší kapacitu? Věřte mi, to je zajímat nebude. Pravidla v takových chvílích nejsou zásadní,“říká Kaya.

Ale přece jen, turecké zvyklosti se dodržovat musí. Když si jeden z fanoušků na novou sedačku stoupl a zachytily to kamerové systémy, bylo z toho pozdvižení. Dostal trest: umýt deset tisíc sedaček. Po stadionu chodil hodiny s kbelíkem vody a hadrem.

„Když jsme říkali, že to je náš nový domov, mysleli jsme to vážně. U sebe doma byste v botách na židli taky nevylezli. Každý, kdo to udělá, bude potrestán,“varoval klub. Podle tureckých standardů byl trest dokonce mírný.

Mírná jistě nebude atmosféra ani při dnešním utkání. „Každý se na to musí připravit sám. Já osobně se moc těším, ať už nastupujem­e,“přeje si sparťanský středopola­ř Ladislav Krejčí.

„Pro nás je dobře, že projdeme takovým zážitkem. Všechny kluky to posílí. Však uvidíte, jaké to bude,“podotýká Kaya.

Během chvíle bylo vyprodáno, takže čekám tak padesát tisíc lidí. Že má stadion menší kapacitu? Věřte mi, to je zajímat nebude.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia