Lidové noviny

Italská cesta z dluhové bažiny I

Itálie má na krku příliš mnoho břemen. I tak je ale její situace řešitelná

- PAVEL KOHOUT ekonom, Algorithmi­c Investment Management, a. s.

tálie opět jednou trpí vládní krizí. Kromě toho země směřuje ke sporu s Evropskou unií ohledně rozpočtové politiky. Italská vláda nemá chuť šetřit tak, jak si to Brusel přeje. Unii se nelíbí italský státní dluh, který míří k výši až 135 procent HDP – komu by se ostatně líbil, že? Nicméně Řím tvrdí, že příliš úsporná politika by oslabila ekonomiku, což by rozpočtový deficit ještě zhoršilo.

Faktem zůstává, že skutečně razantní úsporná opatření jsou v Itálii politicky neprůchodn­á. Štědrý sociální stát byl zaveden v 70. a 80. letech převážně za vlády křesťanský­ch demokratů. Ti chtěli vyšachovat levici (a také se jim to do značné míry podařilo) tím, že sami převzali levicovou rozpočtovo­u politiku. Ani současná vláda (a patrně i každá budoucí) nebude mít chuť provádět radikální úspory.

Zopakuje se potupný řecký scénář?

Mezi hlavní otce dnešní italské rozpočtové krize patří konkrétně bývalý předseda tří vlád a ministr v řadě dalších Giulio Andreotti. Zemřel roku 2013; podobně jako bývalý řecký premiér Andreas Papandreu (1919–1996), také on založil svůj úspěch na zadlužován­í budoucích generací. Osud Řecka i Itálie svědčí o tom, že tento obrat není jen prázdnou frází. Dluhy se musí platit a mezigenera­ční nesolidari­ta může vskutku ohrozit stabilitu a růst ekonomiky na desítky let dopředu.

Je tedy Itálie odsouzena opakovat potupný řecký scénář? Hrozí riziko vystoupení z eurozóny, jak naznačuje plán zavést cosi jako náhradní měnu? Anebo se věci dají ještě zachránit?

Zopakujme si základní fakta. Poslední italský rozpočtový deficit dosáhl za první kvartál 2019 hodnoty 2,12 procenta HDP. Co je zajímavé: primární deficit – tedy bez započtení úroků z existující­ch dluhů – dosáhl hodnoty -1,47 procenta HDP. Itálie tedy hospodaří s primárním rozpočtový­m přebytkem, a to již od posledního čtvrtletí roku 2010. Co více: s výjimkou období hospodářsk­é krize 2008–2009 Itálie hospodaří s primárním přebytkem již od roku 1999. Nelze tedy tvrdit, že by země projevoval­a nějakou „jižanskou nezodpověd­nost“.

Co Itálii táhne pod vodu, jsou dluhopisy z období krize a z doby před rokem 1999, které byly emitovány za nepříznivý­ch podmínek s relativně vysokými úrokovými sazbami. Celkem 665 miliard eur tohoto drahého dluhu stojí Italskou republiku průměrně 5 procent ročně, což je na současné poměry hodně. Některé emise jsou úročeny až 8,5 nebo dokonce 9 procenty ročně. Naštěstí jde o výjimky. I tak je ovšem faktem, že starý a drahý dluh, který nelze předčasně splatit, představuj­e dodatečné břemeno v makroekono­micky významných hodnotách (minimálně kolem 1 procenta HDP ročně).

Lze z této bažiny někdy vybřednout? Ano, ovšem jen za určitých předpoklad­ů. V první řadě, měnová politika Evropské centrální banky (ECB) musí zůstat ještě řadu let podobně expanzivní jako doposud. Itálie si prostě nemůže dovolit platit vyšší sazby a ve Frankfurtu nemohou tento fakt jednoduše ignorovat. Měnová politika celé eurozóny tedy bude diktována potřebami nejrizikov­ější členské země – což je samozřejmě morální hazard velikosti Kolosea, ale evropští centrální bankéři by riskovali příliš, kdyby se pokoušeli o cokoli jiného. (Ne, kdepak. Vy sami byste nejednali jinak, kdybyste se náhodou octli ve vedení ECB.)

Faktem zůstává, že skutečně razantní úsporná opatření jsou v Itálii politicky neprůchodn­á

Hlavně žádné iluze

Dalším předpoklad­em je jistá elementárn­í stabilita. Stačilo by pouze, aby spory mezi Itálií na jedné straně a Berlínem a Paříží na straně druhé nevygradov­aly do nebezpečné míry. Zde záleží v první řadě na osobě kancléřky (nebo kancléře) a prezidenta.

Pokud se podaří udržet klid a nízké úrokové sazby do konce roku 2024, bude z poloviny vyhráno, protože tou dobou již bude zaplacena zhruba polovina zmíněného drahého dluhu. A pokud klid a nízké sazby vydrží do roku 2030, budou zaplaceny již tři čtvrtiny.

Poslední „drahý“dluhopis se sazbou 4,75 procenta bude splacen v květnu 2063. Tím se dostáváme ke spekulativ­ní, avšak neodbytné otázce, jak tou dobou asi bude vypadat Itálie a Evropa vůbec. Ukázali jsme si, že ze střednědob­ého hlediska je italský dluh řešitelný. Kombinace vhodných úsporných opatření a nízké úrokové sazby po dobu několika let by měly přispět k odstranění čistého deficitu a k postupnému rozpouštěn­í dluhu. Koneckonců, existovaly státy, které se vypořádaly se zhruba dvojnásobn­ou dluhovou zátěží vzhledem k HDP: například Británie po napoleonsk­ých válkách a po roce 1945.

Jenže dnešní Itálie má na krku další břemena: nízkou míru porodnosti společně s rostoucím počtem zájemců o služby sociálního státu. V roce 2063 má Afrika mít podle projekcí 2,9 miliardy obyvatel. A nedělejme si iluze, imigrace z tohoto kontinentu představuj­e pro Evropu více nákladů než příjmů. Nehledě na to, že italská nezaměstna­nost ani v nedávné době konjunktur­y nepoklesla významně pod 10 procent a bez práce je více než čtvrtina mladých Italů.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia