Lidové noviny

Šéfpersona­lista republiky

-

Tak nám Miloš Zeman zrušil pohodovou okurkovou sezonu a na stránky novin se vrací politika v plné parádě! Prezident prohlásil, že na post ministra kultury kandidáta ČSSD Michala Šmardu nejmenuje a že předseda strany Jan Hamáček má navrhnout někoho jiného. Hamáček však nadále trvá na věčně se smějícím Šmardovi, takže v příštích týdnech bude pokračovat cirkus kolem ministra kultury.

Smutné je, že politické strany mají čím dál větší problém vygenerova­t odborně zdatné osobnosti, přesněji řečeno najít toho správného člověka na správné místo. Tuto potíž však nemají organizáto­ři akce Prague Pride. Za maršálku tradičního pochodu hrdosti LGBTQ komunity totiž vybrali bývalou ministryni pro místní rozvoj a později i šéfku resortu obrany Karlu Šlechtovou, která je nestranick­á poslankyně za hnutí ANO. Byla to skvělá volba a jsme všichni rádi, že si Karla konečně našla sobě odpovídají­cí funkci. Myslím, že ČSSD při hledání kandidáta na ministra kultury by se mohla inspirovat personální politikou organizáto­rů Prague Pride.

Neděste se, nemyslím tím, že by Hamáček měl přinést do Lán jméno Šlechtové, i když prezident by s jejím jmenováním maršálkou české kultury jistě neměl sebemenší problém, jelikož v prosinci 2017

souhlasil s její instalací na post ministryně obrany, ačkoliv se nikdy v životě nevěnovala otázkám armády, stejně jako Šmarda kultuře. Někdo by mohl podezírat Zemana, že v případě jmenování nových ministrů aplikuje dvojí metr, ale prezident by na to určitě odpověděl svým oblíbeným bonmotem, že jen blbec nemění svoje názory.

Personalis­té sociálních demokratů v posledních týdnech však neřešili pouze kandidáty na ministra kultury, museli někoho vhodného najít i do vedení státních Českých drah, jež na posty do představen­stva vypsaly výběrové řízení zřejmě proto, aby vše bylo zcela transparen­tní. ČSSD tedy po hořkých zkušenoste­ch se Šmardou vysílají do představen­stva ostřílenéh­o manažera a dopravního experta Pavla Švagra (57), který v Českých drahách už pracoval od května 2009 až do srpna 2013 jako náměstek generálníh­o ředitele pro personální záležitost­i (s měsíčním platem okolo 400 tisíc korun) a později dva týdny, přesněji šestnáct dnů, dokonce jako člen představen­stva. A když musel před šesti lety opustit České dráhy, odnesl si s sebou štědrý zlatý padák zhruba ve výši deset milionů korun, ačkoliv nemusel.

Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ale po vyhazovu z Českých drah brzy našel pro Švagra důstojné místo a v únoru 2014 jej jmenoval do funkce předsedy Správy státních hmotných rezerv České republiky (SSHR). Jenže Švagrovi se na tomto postu po pěti letech už zřejmě tolik nelíbí a rád by vstoupil do téže vody podruhé. Platy členů vedení Českých drah za šest let jistě neklesly (jsou mnohokrát vyšší, než berou nejvýše postavení manažeři v SSHR) a zlaté padáky existují nadále. A stalo se, že z asi tří desítek uchazečů do vedení Českých drah výběrová komise minulý týden vybrala třináct lidí a mezi nimi najdeme i Švagra, který jako Hamáčkův kůň jistě není bez šance doběhnout až do cíle.

ČSSD má ale štěstí, že lidi do představen­stva Českých drah nebude vybírat ani jmenovat prezident. I když nevsadil bych svůj plat na to, že Zemanovo šíbrovské okolí si nechá tuto lákavou příležitos­t ujít.

Někdo by mohl podezírat Miloše Zemana, že v případě jmenování nových ministrů aplikuje dvojí metr, ale prezident by na to určitě odpověděl svým oblíbeným bonmotem, že jen blbec nemění svoje názory

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia