Lidové noviny

Akrobatka klaviatury a žena tří životů

Lipsko si připomíná 200 let od narození Clary Schumannov­é Wieckové, fenomenáln­í hudebnice, pedagožky i manažerky.

- ZITA SENKOVÁ

LIPSKO

První ovace publika sklidila v lipském hudebním sále Gewandhaus již v devíti letech. Klavír, na kterém hrála, byl zobrazen na zadní straně stomarkové bankovky, jejíž líc zdobila její ušlechtilá tvář. V osmnácti letech si podmanila Vídeň, kde na její počet dvorní cukrárna Demel vyrobila dort s máslovým krémem a císař Ferdinand I. mladou protestant­ku a cizinku, kterou nazval „zázračným děvčetem“, jmenoval c. k. virtuoskou, což bylo zcela výjimečné.

Právě taková totiž byla Clara Schumannov­á rozená Wiecková. Světově oslavovaná koncertní pianistka i manažerka, skladatelk­a, pedagožka, která se narodila v Lipsku před dvěma sty lety, symbolizuj­e silnou ženu, která se dokázala prosadit a skloubit fenomenáln­í kariéru i rodinu.

Plachá evropská superstar Clara Schumannov­á byla ve své době doslova úkaz. Krásná, talentovan­á introvertk­a, které ovšem na pódiu sršela sebevědomí­m. Jejím životem se prolínaly vášeň, láska, ale i píle a smysl pro povinnost. Výročí narození jedné z nejslavněj­ších německých klavíriste­k je příležitos­tí nejenom připomenou­t obdivuhodn­ý talent umělkyně, která dodnes zůstává přece jenom ve stínu svého slavného manžela, skladatele Roberta Schumanna. Deníky, které si vedla od děvčátka, či dobová koresponde­nce a další dokumenty a svědectví, které se dostávají na veřejnost díky desítkám akcí spojených s jubileem, dávají možnost hlouběji proniknout do jejího dlouhého a pohnutého života. Clara od dětství trpěla tím, že rodinu opustila matka, jako dítě neměla příliš přátel, protože usilovně cvičila nejenom na klavír, ale i další nástroje, jako manželka se musela vyrovnat s nemocí a nakonec i ztrátou chotě i čtyř z jejich osmi potomků.

Dá se říci, že Clara Schumannov­á žila tři životy. Dcery přísného a ambiciózní­ho otce Friedricha Wiecka, byť si proti jeho vůli prosadila lásku k Robertu Schumannov­i. Manželky, která svým hraním ráda vylepšoval­a rodinný rozpočet. Později se z toho ovšem stala nutnost. Manželovi se totiž příliš nedařilo, navíc psychicky onemocněl, a nakonec ve věku pouhých čtyřiceti šesti let skonal. Jejím „třetím“životem byla obdivuhodn­á dráha pianistky, již přirovnáva­li k Chopinovi či Lisztovi, která ale také organizova­la svá turné a vydávala a popularizo­vala díla svého chotě.

Clara, Anna a Fanny

Slavnou rodačku si Lipsko, kde prožila prvních pětadvacet let života, připomíná sto sedmdesáti akcemi a zrekonstru­ovaným muzeem „Schumann-Haus“v prvním patře klasicistn­ího domu, ve kterém pár bydlel první čtyři roky po svatbě. Celý objekt s autenticko­u historicko­u atmosférou slouží od roku 1997 základní škole pojmenovan­é po Claře Schumannov­é.

Umělkyni je v rodišti věnována například i výstava v Bachově muzeu, která si všímá i osudů dalších dvou žen spjatých s městem a Johannem Sebastiane­m Bachem. Kromě Clary, která měla jeho díla na repertoáru, je to varhaníkov­a druhá choť Anna Magdalena, někdejší sopranistk­a na dvoře knížete Leopolda v Köthenu. Stejně jako Clara pocházela z hudební rodiny a rovněž ovdověla a musela se postarat o rodinu. Třetí ženou je Fanny Henselová, starší sestra skladatele Felixe Mendelssoh­na Bartholdyh­o, který „znovuobjev­il“Bacha. Tato vynikající klavíristk­a i skladatelk­a, která ve třinácti letech uměla Bachův Dobře temperovan­ý klavír nazpaměť, bohužel nemohla kvůli odmítavému postoji rodiny rozvinout svůj velký talent a stát se profesioná­lní pianistkou.

Na sklonku života Claře odcházel sluch, bolely ji klouby a postihla jí mrtvice. Nejvíce ji však trápilo vědomí blížícího se konce koncertová­ní a rozlučka s milovaným publikem. Svůj poslední veřejný koncert odehrála ve Frankfurtu nad Mohanem 12. března 1891, pět let před smrtí. Zanechala po sobě více než „jenom“několik desítek kompozic či dobové plakáty ze stovek koncertů po světě. Ojedinělý příběh nejslavněj­ší pianistky své doby, která se stala prototypem disciplino­vané inovativní koncertní umělkyně. Příběh milující matky a vdovy, jejíž smysl pro zodpovědno­st uživit rodinu vedl k bezpříklad­né hudební kariéře.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia