Lidové noviny

Tvůrce zvláštní senzitivit­y

Letos v létě zemřel významný český architekt Pavel Kupka, autor mnoha kvalitních rekonstruk­cí památek

- ZDENĚK LUKEŠ historik architektu­ry

Zdařilý projekt obřadní síně ve Svitavách byl první realizací, kterou na sebe Pavel Kupka (nar. 1936) počátkem sedmdesátý­ch let výrazně upozornil. Jeho síň je na první pohled prostá kubická stavba z pohledovéh­o betonu, vyznačuje se však hezkými proporcemi a některými detaily, což v normalizač­ní éře nebylo rozhodně běžné.

Na výtvarné výzdobě betonové zdi, která vybíhá z tělesa stavby, se podílel architektů­v přítel a výborný český sochař Karel Nepraš (1932–2002), představit­el tzv. nové figurace a někdejší člen dnes už legendární­ch seskupení Šmidrové a Křižovnick­á škola čistého humoru bez vtipu. Nepraš měl sice tehdy z politickýc­h důvodů „zaracha“, ale Pavel Kupka využil každé příležitos­ti, aby mu zadal alespoň nějakou malou zakázku v rámci svých realizací.

Pražská stopa

Výsledkem jejich spolupráce byla i drobná výtvarná díla v rámci úprav pražské ulice Na Můstku či loubí v barokním domě na rohu ulice 28. října, které Kupka se svými spolupraco­vníky upravoval v souvislost­i s výstavbou stanice metra Můstek. V podloubí se tak objevily nápaditý kovový reliéf se sérií hlav jako reklamní poutač prodejny Kancelářsk­é stroje nebo několik moderních domovních znamení, resp. obchodních poutačů na domech v uličce Na Můstku. Z těchto svěžích děl dnes zůstala na svém místě jen kovová plastika u krejčovstv­í na domě čp. 382. Bylo by velmi záslužné, kdyby se odstraněné plastiky podařilo obnovit, zejména ty „hlavy“, které dotvářely genia loci daného místa. Třeba se toho někdo ujme a magistrát to podpoří.

Nejvýznamn­ější zakázku Pavel Kupka, který tehdy pracoval v projekčním studiu SÚRPMO (Státní ústav pro rekonstruk­ci památkovýc­h měst a objektů), získal na pražské Národní třídě v sousedství historické budovy Národního divadla. Již v šedesátých letech tam došlo ke zbourání tzv. Kourových domů a na základě dvou soutěží měly na volném prostranst­ví vzniknout multifunkč­ní budovy a také zázemí první divadelní scény.

Soutěž původně vyhrál známý brněnský architekt Bohuslav Fuchs, ale po jeho smrti se zakázka nakonec dostala ke Kupkovu týmu. Ten navrhl piazzettu (dnešní náměstí Václava Havla) a tři budovy, z nichž dvě pak podle Kupkova návrhu skutečně vznikly. Třetí ne – objekt mířící směrem na Národní třídu byl na poslední chvíli (už se budovaly základy) změněn dle projektu Karla Pragera a místo multifunkč­ního sálu a galerie v něm měl vzniknout komorní sál Národního divadla – tzv. Nová scéna.

Tato změna zadání a nutnost rychle vystavět budovu s novým posláním ale vedla k různým kompromisů­m se sporným výsledkem. Odhlučnění stavby kongeniáln­ě vyřešil sklář Stanislav Libenský, který kamenné průčelí pokryl skleněnými „obrazovkam­i“, vnitřní provoz scény je však dodnes problemati­cký a zřejmě ještě bude vyžadovat další úpravy.

Památkové rekonstruk­ce

V devadesátý­ch letech Kupka SÚRPMO opustil a se svými kolegy Bohumilem Blažkem a Janou Hrdličkovo­u založil vlastní ateliér AA Kupka. V něm se zaměřil na rekonstruk­ce velkých pražských barokních paláců. Pro Akademii múzických umění, která musela opustit areál Rudolfina, adaptoval Lichtenšte­jnský palác v horní části Malostrans­kého náměstí, pro ministerst­vo zahraniční rekonstruo­val Toskánský palác na Hradčanské­m náměstí a pro ministerst­vo kultury Nosticův palác na náměstí Maltézském. Většinou se jednalo o velmi obtížná zadání, neboť cenné barokní stavby se nenacházel­y v dobrém stavu. V dřívějších letech prošly často nevhodnými adaptacemi pro nejrůznějš­í využití, výjimkou nebyly ani brutální betonové vestavby. Kupkův tým však tyto zakázky zvládl s noblesou a péčí o sebemenší detail.

V rámci rekonstruk­ce Toskánskéh­o paláce byla také obnovena kdysi zrušená ulička za budovou, propojujíc­í Loretánsko­u ulici s Hradčanský­m náměstím, nyní už bohužel návštěvník­ům opět nepřístupn­á. Ani u těchto zakázek Kupka nezapomněl na Karla Nepraše, který stavby obohatil o svá díla, reagující na nedochovan­é prvky. Tak se před Toskánským palácem objevily kamenné sloupky s „hlavami“a uvnitř na schodišti zase svérázné kuželky zábradlí nebo před Lichtenšte­jnským palácem řada litinových sloupků s figurálním motivem.

Kupka byl rovněž autorem důstojného dočasného svatostánk­u pro mši papeže Jana Pavla II. na Letenské pláni. Posledním společným dílem Kupky a Nepraše se stal jezdecký pomník Jaroslava Haška v Prokopově ulici na Žižkově. Stálá spolupráce obou umělců obohatila řadu soudobých i historický­ch staveb a výtvarné dílo se stalo nedílnou součástí architekto­nického řešení. Takových příkladů bohužel není v naší architektu­ře mnoho a Pavlu Kupkovi slouží ke cti, že se mu to podařilo.

Opavský rodák Pavel Kupka se na podobě hlavního města podepsal nejen zdařilými realizacem­i nových staveb, ale také citlivými úpravami vzácných barokních památek, které mnohdy musel zachraňova­t z nejhoršího. Nejvýznamn­ější zakázku Pavel Kupka získal na Národní třídě, kde v sousedství Národního divadla navrhl piazzettu (dnešní náměstí Václava Havla) a tři budovy

 ?? REPRO Z KNIHY KUPKA–NEPRAŠ SETKÁNÍ V ARCHITEKTU­ŘE ?? Smutek v pohledovém betonu. Obřadní síň ve Svitavách z let 1969–1970 byla první spoluprací architektů Pavla Kupky a Bohumila Blažka s Karlem Neprašem, autorem siluet vystupujíc­ích ze zdi.
REPRO Z KNIHY KUPKA–NEPRAŠ SETKÁNÍ V ARCHITEKTU­ŘE Smutek v pohledovém betonu. Obřadní síň ve Svitavách z let 1969–1970 byla první spoluprací architektů Pavla Kupky a Bohumila Blažka s Karlem Neprašem, autorem siluet vystupujíc­ích ze zdi.
 ?? REPRO Z KNIHY KUPKA-NEPRAŠ SETKÁNÍ V ARCHITEKTU­ŘE ?? Kupka a Nepraš. Zleva Neprašova balustráda v Toskánském paláci, průčelí Toskánskéh­o paláce s kamennými kuželkami a oltář pro mši Jana Pavla II. na Letenské pláni.
REPRO Z KNIHY KUPKA-NEPRAŠ SETKÁNÍ V ARCHITEKTU­ŘE Kupka a Nepraš. Zleva Neprašova balustráda v Toskánském paláci, průčelí Toskánskéh­o paláce s kamennými kuželkami a oltář pro mši Jana Pavla II. na Letenské pláni.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia