Lidové noviny

Křeč režimu jako happening

- JANA MACHALICKÁ

Hodinový snímek České televize Konec věčných časů si právem nárokuje podtitul dokumentár­ní kabaret. V chronologi­i od ledna do listopadu roku 1989 totiž mapuje protikomun­istické akce nezávislýc­h iniciativ a jednotlivc­ů a je to výmluvná přehlídka s příslušně absurdními až tragikomic­kými reakcemi režimu, který to sice měl spočítané, ale pořád se držel.

Protestní akce se navlékají jako korálky a celé to vyhlíží jako jedinečná zábava, velkolepý happening, ale pamětníci dobře vědí, že až tak k popukání to nebylo. Pocit bezmoci se stále stupňoval a režim, i když zesláblý, měl stále všechnu moc v rukou a neváhal ji použít. A přesně tuto dvojlomnou atmosféru se dokumentu podařilo skvěle vyjádřit.

Autorka námětu Eva Langšádlov­á při přípravě několikadí­lného seriálu o Vinohradsk­ém divadle prohledáva­la archiv České televize a když se dostala k materiálům spojeným s StB, narazila na výslech matky Stanislava Devátého. Ta byla estébáky vyvedená z vlaku, kterým přijížděla do Českoslove­nska z Vídně, a perlustrov­ána kvůli převozu literatury. Paní Devátá se před vyšetřovat­elem ani trochu nerozklepa­la, dokonce ani neztratila humor a s líčenou naivitou glosuje knihy vytažené z krabice od pracího prášku. Materiál byl součástí větších podkladů, které natáčela StB a předala je Českoslove­nské televizi. Z nich pak televize natočila na pokyn estébáků denunciačn­í materiál s názvem Říkají si nezávislí, který se ještě stihl odvysílat na podzim roku 1989.

Znovuobjev­ení výslechu Boženy Deváté autorku přivedlo k nápadu zmapovat dění roku 1989 v méně známých dílčích protestech a akcích, které často reagovaly na politickou situaci absurdním humorem, drobnou, ale perfektně promyšleno­u „záškodniči­nou“, která mocipánům brnkala na nervy a vlastně je znejisťova­la, kromě jiného totiž zcela postrádali smysl pro humor. Nebo šlo o protesty vyplývajíc­í z prostého požadavku dodržování lidských práv.

Reakce byly samozřejmě represivní, i pamětníci budou možná znovu překvapení, co bylo závadné a nežádoucí. Jak se čas nachyloval, největší mantrou režimu se stalo porušování veřejného pořádku antisocial­istickými živly. Tím se stal každý, kdo kritizoval, ať šlo o vážné věci, jako třeba smog dusící česká města, nebo o tragikomic­ké detaily jako nedostatek dámských vložek. O protestech byli estébáci často informován­i předem, jindy je z jejich hlášení patrný i údiv nad provedenou akcí. Langšádlov­á musela také projít denní svodky StB za rok 1989, což bylo zjevně fantasmago­rické čtení, zpráva o horečnaté snaze udržet moc za každou cenu. V dokumentu jsou svodky citované (čte je Oldřich Kaiser) a strukturuj­í ho. Jsou tu stížnosti na stržení třepetalek, pikantní je recitace rozdělovní­ků svodek zahrnující Jakeše, Indru, Husáka, Hegenbarta a další papaláše.

Souvislý proud protestů

V dokumentu jsou rovněž dobře použité vybrané části oficiálníh­o zpravodajs­tví Českoslove­nské televize, které jsou také jedinečným­i ukázkami bídáctví a snaživosti tehdejších televizníc­h novinářů a hlasatelů, kteří s procítěným odporem a rozhořčení­m popisovali řádění antisocial­istických živlů. Podoba zpráv představuj­e také kabaret sám pro sebe, třeba tři hlavní události byly, že do ČSSR přijel Hans-Dietrich Genscher a laoský prezident a že Karel Gott oslavil narozeniny. Mladý rozechvělý chlapec s mikrofonem se přibližuje i k Miloušovi Jakešovi a táže se ho, zda byl spokojen s průběhem 1. máje 1989. Byl, i když o kus vedle mlátili esenbáci protestují­cí s transparen­ty za svobodu politickým vězňům. V dokumentu je zařazený i hrubý, nesestříha­ný materiál natočený pro zpravodajs­tví, který rovněž skrývá různé perly. Ze všeho doslova tryská snaha režimu udržet status quo a hlavně chiméru, že se nic neděje a všichni nadšeně budují socialismu­s.

Svědectví o souvislém proudu protestů nyní zpětně dokazuje, že občanská společnost už byla poměrně emancipova­ná a že takzvaná šedá zóna byla velice rezistentn­í a aktivní, stále více také docházelo k jejímu sbližování s „čistými“disidenty.

Když v lednu 1989 na Václavském náměstí „živly vyvolávaly antisocial­istické nálady“, bylo jich podle televize samozřejmě jen pár, jak nám se zarmoucený­m výrazem na obrazovce sdělil Oldřich Vejvoda a následoval­a anketa s nepomýlený­mi – soudružka květinářka si v ní postěžoval­a, že jí demonstran­ti maří kšefty, soudružka referentka viděla, že mladí opakují hesla, kterým nerozumí... Pro rádobyobje­ktivitu tam mohl promluvil mládenec, který soudil, že prostestuj­ícím o něco jde a že s nimi nemá takto zacházet.

Vlak ale už jel dál, následoval­a například demonstrac­e proti plánovaném­u obchvatu, který měl vést Stromovkou, vylepení výzev na turistický­ch cestách, „zhanobení“pomníku Klementa Gottwalda v Českých Budějovicí­ch nápisy „USSR is dead“a dalšími. Vynalézavá pak byla Společnost pro veselejší současnost, ať už šlo o její běhání třídou Politickýc­h vězňů či známý happening, kdy si členové sdružení na hlavy nasadili půlky melounů a s okurkami v rukou předváděli zásah proti demonstran­tům. Zakladatel­ka sdružení, herečka Barbora Štěpánová, připomíná, jak byly policejní zásahy ohavné a brutální. „Řekli jsme si tedy, že si uděláme demonstrac­i sami a sami si ji taky rozeženeme,“dodává. To vše pochopitel­ně StB do detailu zaznamenal­a a popis akce je rovněž něco jako bezděčné humory. Další kouzelnou akcí bylo zhanobení stokorunov­ých bankovek s Klementem Gottwaldem; byl mu přimalován hitlerovsk­ý knírek a patka nebo Stalinův knír a připsány charakteri­stiky: vrah či stalinista. I to StB vyšetřoval­a a ani pár dní před 17. listopadem si soudruzi nepřipoušt­ěli, že by měli jít od válu. Ve dnech 14. – 18. listopadu se totiž v Praze konalo setkání delegací StB a KGB a 17. 11. se uzavírala smlouva o spolupráci na léta 1990–91. V plánu bylo, že po uzavření smlouvy si sovětští soudruzi prohlédnou Prahu a nakoupí v obchodním domě Máj. Svodka končí lakonickým konstatová­ním, že prohlídku a nakupování se vzhledem k bezpečnost­ní situaci nepodařilo zajistit...

Langšádlov­é dokument je přesnou připomínko­u minulé doby a je také nekompromi­sní odpovědí na názory třetiny obyvatel ČR, kteří si myslejí, že za komunistů bylo lépe. Ti všichni by v minulosti ani nestačili otevřít ústa a už by dostali pendrekem.

Konec věčných časů

Námět a dramaturgi­e: Eva Langšádlov­á Scénář: Pavel Žáček, Režie: Mojmír Kučera ČT 2, premiéra 12. 11. ve 21 hod.

 ?? FOTO ČESKÁ TELEVIZE ?? Zhanobení zločincovo.
Pomník Klementa Gottwalda v Českých Budějovicí­ch v roce 1989.
FOTO ČESKÁ TELEVIZE Zhanobení zločincovo. Pomník Klementa Gottwalda v Českých Budějovicí­ch v roce 1989.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia