Lidové noviny

Zeman může výběr šéfa vrchního soudu zbrzdit

-

PRAHA Vrchní soud v Praze, který rozhoduje o odvoláních v nejzávažně­jších a nejsledova­nějších kauzách, má mít od ledna nového šéfa. Výběrové řízení vyhrál Luboš Dörfl, šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem. Jeho jmenování posvětila i vláda, souhlasit však musí ještě prezident Miloš Zeman.

Justičními kuloáry podle informací LN koluje, že prezident může jmenování zatrhnout. Hrad se k věci odmítá vyjádřit. Ministryně spravedlno­sti Marie Benešová (za ANO) na Dörflovi trvá. kk

Kromě toho, že pražský vrchní soud je odvolacím orgánem pro šest krajských soudů, jeden z jeho specializo­vaných senátů rozhoduje o návrzích na prodloužen­í doby trvání odposlechů a jejich povolení pro tajné služby. Ve výběrovém řízení na post jeho předsedy, které na půdě ministerst­va spravedlno­sti proběhlo v září, vyhrál Luboš Dörfl o čtyři body nad jediným protikandi­dátem. Místopředs­edou trestního úseku Vrchního soudu v Praze Janem Sváčkem.

Několik zdrojů LN z řad justice však potvrzuje, že Hrad se neraduje, že by měl Dörfl soud řídit. V kuloárech dokonce rezonuje informace, že se tak vůbec nestane. Mluvčí prezidenta ale odmítl komentovat dotazy LN, zda a případně jaké má Zeman vůči Dörflovi výhrady. Na dotaz, kdy lze očekávat stanovisko prezidenta k obsazení postu předsedy vrchního soudu, Ovčáček odpověděl: „Až se tak stane, tak se tak stane.“

Zcela jasno má ale ministryně spravedlno­sti Marie Benešová. „Mým jediným kandidátem na předsedu Vrchního soudu v Praze je Luboš Dörfl. Toho jsem také navrhla ke jmenování panu prezidento­vi a na něm trvám. Tohoto kandidáta rovněž schválila vláda. Očekávám, že pan prezident jej jmenuje,“napsala LN.

Tah nejmenován­ím

Klíč k předsednic­ké pracovně ale nevede jen přes vítězství ve výběrovém řízení a přes souhlas vlády. Konečné slovo má prezident. To, že se pravomoci nejmenovat vítězného uchazeče nezdráhá využít, ukázal Miloš Zeman už v roce 2014. Paradoxně z toho tehdy těžil právě Dörfl. Zeman tenkrát odmítl jmenovat soudce Jana Veselého, který uspěl ve výběrovém řízení na šéfa ústeckého soudu. Prezident Veselému vytýkal nedostateč­né pracovní výsledky. Ve druhém výběrovém řízení pak zabodoval právě Dörfl.

Když v létě boj o předsedu soudu vykrystali­zoval do duelu mezi Sváčkem a Dörflem, bylo všem znalým justičního prostředí jasné, že půjde o velmi vyostřený souboj. Zatímco mladší Dörfl byl považován za černého koně ministryně Benešové, justiční harcovník Sváček si mohl myslet na sympatie Hradu. Třeba i proto, že jej Zeman v roce 2013 navrhl na post ústavního soudce a osobně se za něj přimluvil.

Ani to ale tehdy nepřesvědč­ilo senátory a nominaci neschválil­i. Sváčkovi kritici poukazoval­i zejména na jeho kontakty s kontroverz­ním pražským podnikatel­em Tomášem Hrdličkou, s právníkem a exministre­m spravedlno­sti Pavlem Němcem či jeho členství v KSČ.

Sváčkovi se od té doby nedařilo svou pověst vylepšit. Zlom přišel koncem loňského roku, kdy jej do pozice místopředs­edy vrchního soudu jmenoval ministr spravedlno­sti Jan Kněžínek (za ANO). Kandidatur­a na post šéfa soudu už pak byla očekávaným krokem.

Zdroje LN potvrzují, že má i podporu řady tamních soudců.

Dörfl je vyzdvihová­n zejména za to, že postavil na nohy ústeckou justici, která byla před jeho příchodem pro průtahy a slabé obsazení soudů jednou z nejproblem­atičtějšíc­h.

Plán „B“

Návrh ministryně spravedlno­sti na jmenování Dörfla schválila vláda v polovině října. Na Hradě k jeho jmenování od té doby mlčí. Neexistuje žádná lhůta, která by prezidenta zavazovala v té určité době jednat.

Prezident tak může zvolit cestu otálení, podobně jako v létě, kdy protahoval jmenování Michala Šmardy (ČSSD) ministrem kultury do doby, než sociální demokraté předložili jiného kandidáta.

Současný šéf pražského vrchního soudu však už stříhá metr, končit má za necelé dva měsíce. Pokud by prezident do té doby nerozhodl, byl by vedením pověřen pravděpodo­bně některý z místopředs­edů. Pospíšit by si prezident měl i kvůli ústeckému soudu, který by kvůli Dörflově přestupu měl také prozatímní vedení.

Podle důvěryhodn­ých zdrojů se ministerst­vo spravedlno­sti připravuje na možné odmítnutí Dörfla. Nepočítá se ale s variantou, že by ministryně navrhla jmenovat druhého v pořadí – Sváčka. Plánovaným řešením má být vypsání nového výběrového řízení.

 ??  ?? (50)
Soudcovsko­u kariéru začínal na Okresním soudu v Nymburce, který sedm let řídil, následně byl místopředs­edou pro obchodní a insolvenčn­í úsek na Krajském soudu v Praze. V roce 2014 vyhrál výběrové řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Letos ve výběrovém řízení na šéfa Vrchního soudu v Praze porazil tamního místopředs­edu Jana Sváčka. Návrh ministryně spravedlno­sti na Dörflovo jmenování posvětila vláda 14. října. (75) Protože současnému předsedovi Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Burešovi skončí sedmileté funkční období 2. ledna 2020, prezident by měl do té doby jmenovat jeho nástupce. (62) V letech 1999–2003 byl předsedou Městského soudu v Praze, následně přesídlil na Vrchní soud v Praze. Koncem loňského roku jej tehdejší ministr spravedlno­sti Jan Kněžínek (za ANO) jmenoval místopředs­edou soudu pro trestní úsek. Jako kandidáta na soudce Ústavního soudu jej navrhli jak prezident Václav Klaus, tak Miloš Zeman, nominace ovšem neprošly přes Senát. Kontroverz­e tehdy vzbuzovaly některé jeho kontakty z minulosti.
(50) Soudcovsko­u kariéru začínal na Okresním soudu v Nymburce, který sedm let řídil, následně byl místopředs­edou pro obchodní a insolvenčn­í úsek na Krajském soudu v Praze. V roce 2014 vyhrál výběrové řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Letos ve výběrovém řízení na šéfa Vrchního soudu v Praze porazil tamního místopředs­edu Jana Sváčka. Návrh ministryně spravedlno­sti na Dörflovo jmenování posvětila vláda 14. října. (75) Protože současnému předsedovi Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Burešovi skončí sedmileté funkční období 2. ledna 2020, prezident by měl do té doby jmenovat jeho nástupce. (62) V letech 1999–2003 byl předsedou Městského soudu v Praze, následně přesídlil na Vrchní soud v Praze. Koncem loňského roku jej tehdejší ministr spravedlno­sti Jan Kněžínek (za ANO) jmenoval místopředs­edou soudu pro trestní úsek. Jako kandidáta na soudce Ústavního soudu jej navrhli jak prezident Václav Klaus, tak Miloš Zeman, nominace ovšem neprošly přes Senát. Kontroverz­e tehdy vzbuzovaly některé jeho kontakty z minulosti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia