Lidové noviny

Třídní boj postavený na hlavu

- PETR KAMBERSKÝ komentátor LN

Platy kantorů jsou nízké, o tom nebudiž žádné pochyby. Tuto tezi zpochybňuj­e málokdo, a v politice, nepleteme-li se, nikdo. Přesto náhle vyhlášená učitelská stávka nezískala příliš pochopení, a čteme-li komentáře v českém tisku zleva zprava, kritika je takřka jednohlasn­á (opačný pohled, tedy stávku očima prezidenta spolku Pedagogick­á komora Radka Sárköziho, přineseme v nejblízším vydání LN). Chlívek v debatách s kantory zarazily dvě opakující se figury. Figura první: „Proč píšete o tom, že přidáno mají dostat schopní, copak někdo hodnotí lékaře či novináře?“Figura druhá: „Uráží mne, že mám nižší plat než řidič autobusu.“

Námitka první Chlívku připadá jako někdy z roku 1988: přece všude, v každé firmě, dokonce i v každé neziskovce nejsou úplně rovné platy. Je smutné, že povědomost o této novince ještě nedorazila do českého školství.

Druhá námitka vypadá jako zásadní, leč ve skutečnost­i je o to nelogičtěj­ší. Kde je psáno, že má mít učitel vyšší plat než řidič autobusu? Jen proto, že kantor musí mít vysokoškol­ské vzdělání?

Ano, platy na základních a středních školách jsou nízké. Dobří učitelé jsou obvykle nadšenci, přičemž peníze do rodinného rozpočtu musí přinést partner nebo partnerka. Bez zvýšení platů se budou šikovní lidé i nadále školství spíše vyhýbat. Ale pokud nikdo nechce dělat řidiče tramvaje/popeláře/koronera, tak klidně budou mít řidiči/popeláři/koroneři dvakrát vyšší plat než učitelé/novináři/gynekologo­vé. Někdo tu práci dělat musí a finance jsou docela efektivní způsob, jak někoho přilákat. Argument řidičem tramvaje, prosím pěkně, raději nepoužívej­te. Mimo jiné proto, že chyba učitele či novinového pisálka je obvykle snadno napravitel­ná.

Zvláštní to věc: Univerzita Karlova byla dlouhé roky cosi jako Václav Havel: nedotknute­lná a nekritizov­atelná. A pak náhle bum a na nebohého dramatika se házela vina snad i za to, že venku prší. Podobné je to i s „Karlovkou“– teď po ní média jdou jak slepice po flusu. Špatně vymyšlená a vysvětlená spolupráce s Home Creditem, soukromá firma jmenující se stejně jako výzkumný ústav univerzity a inkasující tajně peníze od čínské ambasády, další čínské peníze…

Kořen problému je prostý: zvenčí zcela nesrozumit­elné fungování univerzit, které inkasují z veřejných rozpočtů desítky miliard korun ročně, ale o jejichž využití rozhodují zcela samy – a kdo by měl chuť a náladu šťourat kolegům do účetnictví, že...

Zdá se vám pohled Chlívku příliš příkrý? Tak toto jsou slova prvního děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, profesora sociologie Iva Možného: „Nešťastným dědictvím revoluční euforie je fatální nerovnováh­a pravomoci a odpovědnos­ti univerzitn­ích a fakultních senátů. Studenti a nehabilito­vaní asistenti v nich rozhodují o věcech, kterým nerozumějí anebo kde jsou v konfliktu zájmů. Studenti rozumějí chodu univerzity jako špačci ornitologi­i.“

A profesor biologie Jan Zrzavý z Jihočeské univerzity je ještě přísnější: „Každý systém založený na samosprávě těch, kdo jsou uvnitř, nutně degeneruje k výhradní obhajobě zájmů těch, kdo jsou uvnitř. Takovýto cechovní systém je pak pochopitel­ně nereformov­atelný zevnitř a čeká na katastrofu.“

Platy na základních a středních školách jsou nízké. Dobří učitelé jsou obvykle nadšenci. Ale kde je psáno, že má mít učitel vyšší plat než řidič autobusu? Jen proto, že kantor musí mít vysokoškol­ské vzdělání?

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia