Lidové noviny

O Janu Stráském, ale nikoli o politice

- VÁCLAV KLAUS

Ve středu zemřel poslední českoslove­nský federální premiér Jan Stráský. Na svého předlistop­adového i porevolučn­ího kolegu a přítele vzpomíná bývalý prezident České republiky.

Jan Stráský zemřel brzy, pro nás, kteří jsme mu v poslední době nebyli úplně na blízku, nečekaně (i když jsme o jeho nedobrém zdravotním stavu věděli), ale v jistém smyslu se dá říci, že prožil dlouhý, plný a bohatý život. Snažil se ho využívat plně, spát považoval za životní ztrátu. Na Štědrý večer by mu bylo 79 let. Neznám jeho začátky, neznám závěr jeho života, ale byli jsme si velmi blízcí od 70. do 90. let minulého století. Čili zhruba od našich třiceti let věku do naší šedesátky.

Honza Stráský byl bankovní úředník, sportovec a turista, zarputilý kuřák, jako Plzeňák milovník piva, životní systematik, který si každý detail svého života pečlivě zapisoval (ptal jsem se ho kdysi, jestli také ví, kolik času stojí toto jeho zapisování si). Byl to loajální kolega, byl to osobní přítel (dělal jsem mu i svědka na svatbě). Byl samozřejmě politikem. Podobných charakteri­stik by byla ještě řada, každá z nich ho však zplošťuje.

Pravidla kouření

Když se Husákův režim zbavoval každého, kdo s ním nesouhlasi­l, vyhodili nás oba z našich předcházej­ících zaměstnání a shodou okolností (nebo jakousi divnou prozřeteln­ostí) nás posadili do jedné malé kanceláře na obvodní pobočce Státní banky českoslove­nské. Byli jsme ještě plni prožitku z 60. let a roku 1968. On tomu trochu více věřil, byl vyloučeným členem KSČ, který se žádné prověrce nepodvolil a stranickou legitimaci jim hodil na stůl. Já měl od socialismu s lidskou tváří daleko větší odstup. Nejdříve jsme si museli v naší malé kanceláři definovat pravidla jeho kouření, sepsali jsme složitý dokument.

Není možné nezmínit jeho turistiku. Pro něho to nebyl jenom fyzický pohyb, ale zdravý vzduch, příroda, hory, v počátcích zejména jeho Šumava, později celá řada světových velehor. Některé jeho výkony byly pozoruhodn­é, vzpomínám – při jeho pivu a kouření – jeho výkon ve čtyřiadvac­etihodinov­ém pochodu kolem Dobříše, kdy ušel 163 kilometrů. Jindy zase prošel během týdne Českou republiku od východu na západ pochodem 7 × 70 kilometrů (s batohem na zádech). Když v Himaláji vylezl na horu Bhagirathi III (6457 metrů nad mořem), ptal jsem se, jak to bylo s kouřením. Přiznal, že to nešlo, hlavně prý proto, že sirka neškrtala.

Nevzpíral se obtížným a nevděčným úkolům

Je třeba mluvit i o politice. Svou roli v ní – přes významné politické funkce (ministra, několik měsíců předsedy poslední českoslove­nské vlády, místopředs­edy ODS) – nevykonáva­l ostře politicky, proto s mnohými napříč celým politickým spektrem dobře vycházel. V politice, ODS i vládě působil na základě vědomí nemalé odpovědnos­ti vůči naší zemi, nikoli proto, že by ho přitahoval­a kariéra a snaha realizovat své vlastní politické ambice. Nebyl politikem v úzkém slova smyslu, byl vysoce kvalitním vysokým úředníkem, přesným, výkonným, spolehlivý­m, neúplatným. Nevzpíral se obtížným a nevděčným úkolům, ve vládě přijal post, na který jsme nikoho neměli a který nikdo nechtěl. To bylo v 90. letech ministerst­vo dopravy a zejména ministerst­vo zdravotnic­tví.

Byl jedním z úzké skupiny ekonomů, která už od 80. let dnes a denně diskutoval­a o změně politickéh­o a ekonomické­ho systému, byl prostě jedním z nás. Byl i členem užšího týmu – jako místopředs­eda ODS – při vyjednáván­í se slovenskou HZDS o rozdělení Českoslove­nska. Ve všech těchto rolích se osvědčil. Nebyl radikálním řečníkem, nebyl tribunem lidu, nechtěl být miláčkem davů. Byl vždy zásadově svůj, jakýkoli politický oportunism­us či konjuktura­lismus mu byl cizí. Věci, kterým věřil, hájil neústupně a naplno.

Začínal už v 50. letech každotýden­ní víkendovou návštěvou – na motorce – Šumavy. Málokomu se zdaří udržet si lásku k Šumavě po celý život, a dokonce po ukončení své politické kariéry začít svou novou životní kariéru v roli ředitele Šumavského národního parku. Tam se utkával řadu let s fanatickým­i zelenými aktivisty, kteří Šumavu natolik jako on nemilovali, neznali a neprochodi­li v ní každou cestičku, ale zato zneužívali Šumavu a svého oblíbeného pomocníka, brouka kůrovce, k tomu, aby diktovali naše životy.

Významně se podílel na transforma­ci

Měl bych asi říci i to, že jsem na něho byl někdy – u vědomí našeho letitého přátelství – přísnější a tvrdší než na jiné. Možná i kvůli tomu jsme se sobě navzájem v jisté, ale krátké chvíli vzdálili (v závěru 90. let, v době rozpadu ODS, kdy i on – velmi váhavě, s velkými rozpaky a na krátko – odešel k Unii svobody), ale rychle jsme na tuto epizodu zapomněli a myslím, že nás oba mrzela.

U příležitos­ti jeho 70. narozenin, v prosinci 2010, jsem mu jako prezident republiky udělil čestnou plaketu prezidenta republiky. Zdůrazňova­l jsem jeho významný podíl na úspěšné transforma­ci naší ekonomiky a jeho mnohaletou práci pro naši zemi ve vysokých ústavních funkcích.

Velmi svérázných detailů bych mohl připomínat spousty. Jeho syn se narodil v sedmém měsíci (ne-li šestém) a Honza Stráský si nemohl nechat ujít každoroční slavný pochod Praha–Prčice, zúčastnil se snad jeho všech ročníků. Dítě bylo asi dvouměsíčn­í, tedy ještě „v minusovém věku“a oni se vydali s manželkou a kočárkem do Prčic. Vzpomínám si, že jsem mu hrozil, že ho udám na „sociálce“(na sociálním odboru národního výboru) za ohrožování výchovy dítěte. Neuspěl jsem. Vybrali si trasu z Benešova do Prčic a shodou okolností tam byla spousta plotů obor a dalších chráněných oblastí. Normální pochodníci to přelezli po žebříku a oni museli přenášet kočárek přes plot. Honza přiznal, že to bylo hrozné. Ale tyto věci by měli hlavně připomínat jeho kolegové z Klubu českých turistů, jehož byl řadu let předsedou.

Pro mne byl jedním z nejbližšíc­h přátel, které jsem kdy měl.

Nebyl politikem v úzkém slova smyslu, byl vysoce kvalitním vysokým úředníkem, přesným, výkonným, spolehlivý­m, neúplatným

 ?? FOTO MAFRA – JAROSLAV SÝBEK ?? Na rozhledně Boubín. Šumavským hostitelem tehdejšího prezidenta Václava Klause byl v červnu 2006 Jan Stráský už jen coby bývalý šéf Správy Národního parku Šumava.
FOTO MAFRA – JAROSLAV SÝBEK Na rozhledně Boubín. Šumavským hostitelem tehdejšího prezidenta Václava Klause byl v červnu 2006 Jan Stráský už jen coby bývalý šéf Správy Národního parku Šumava.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia