Lidové noviny

Galerie usiluje o vzácný obraz

- TOMÁŠ TOMÁNEK

PRAHA Národní galerie by do svých rukou ráda získala vzácný obraz z dílny Mistra vyšebrodsk­ého oltáře. Malíře vrcholných děl evropského středověku sice vystavuje, všechna jeho díla má ale pouze půjčena. Nyní to hodlá změnit. Zuby si brousí na obraz Trůnící Panna Marie s dítětem, který se poslední listopadov­ý den objeví na aukci ve francouzsk­ém Dijonu. Vláda počítá s tím, že by dílo mohla pořídit za zhruba deset až patnáct milionů korun.

Kvůli záměru obraz získat si galerie nechala vypracovat dva znalecké posudky. „Obojí posouzení se shodují na mimořádně vysoké umělecké úrovni díla a doporučují jeho nákup,“uvedlo ministerst­vo kultury.

Pro galerii by šlo o cenný zisk.

Předchozí pokusy získat některé z děl Mistrovy dílny totiž skončily fiaskem. Několikale­tý soudní spor o Madonu z Veveří prohrála s církví, nedávný záměr zakoupit obraz s námětem Zvěstování Panně Marii od Nadačního fondu Richarda Fuxy zkrachoval na neochotě státu uvolnit 65 milionů, které podnikatel a soukromý sběratel za malbu požadoval.

Skutečné jméno středověké­ho mistra není známo. Historici umění tak jeho jméno odvozují od Vyšebrodsk­ého cyklu – jedné z nejvýznamn­ějších památek evropské gotické malby –, který jím měl být vytvořen za časů císaře Karla IV. Navíc se shodují, že ve skutečnost­i vlastně nešlo o jednoho jediného umělce. Obrazy jsou spíše produktem malířské dílny, která sídlila v Praze a kromě prací pro cisterciác­ký klášter ve Vyšším Brodě tvořila i další díla.

Národní galerie dosud žádnou z maleb Mistra vyšebrodsk­ého oltáře nevlastní. A obecně má nouzi o středověká malířská díla ze 14. století. „Většina dochovanýc­h děl z této doby pochází z církevních majetků,“konstatuje materiál ministerst­va kultury, který mají LN k dispozici.

Do třetice?

Tvrzení úředníků resortu se týká i obrazů z umělecké dílny, která tvořila okolo poloviny 14. století. Vyšebrodsk­ý cyklus – série devíti deskových obrazů – připadl řádu cisterciák­ů z Vyššího Brodu v rámci církevních restitucí. Národní galerie ho od nich má pouze dlouhodobě zapůjčený. Snaží se proto využít všech možností, aby některé z děl mistra české gotiky získala. Zatím však bez úspěchu.

Sáhodlouhý soudní spor o obraz Madony z Veveří definitivn­ě prohrála před dvěma lety. Desková malba připadla církvi, konkrétně farnosti Veverská Bítýška, která ho vystavila v brněnském Diecézním muzeu na Petrově.

Dnes již bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt tehdy litoval, že obraz už nebude včleněn do sbírek jeho instituce, kde by byl ukázán v kontextu dalších středověký­ch maleb. Když se tedy letos objevila další možnost na získání údajně jednoho z „produktů“dílny kolem vyšebrodsk­ého mistra, galerie po ní skočila. A narazila podruhé. Státu se totiž částka 65 milionů, kterou za obraz Zvěstování Panně Marii požadoval podnikatel a soukromý sběratel Richard Fuxa, zdála mnohonásob­ně „přestřelen­á“.

Pochybnost­i byly namístě. Uvedená malba se totiž předtím dražila ve Frankfurtu nad Mohanem za vyvolávací cenu 2,8 milionu korun. Neprodala se. Až pak ji koupil Fuxa a posléze nabídl Národní galerii. Na obhajobu pětašedesá­timilionov­é částky, kterou si za ni řekl, tvrdil, že za gotický obraz zaplatil násobně více, než byla vyvolávací cena v aukci.

Fajt o malbu připisovan­ou Mistrovi vyšebrodsk­ého oltáře velmi stál, za svou snahu se ale dočkal kritiky části odborné veřejnosti. Ta poukazoval­a právě na vysokou cenu za jediný obraz. Přední znalec středověké­ho malířství Jan Klípa v posudku pro ministerst­vo kultury zmíněný obraz analyzoval a odhadl jeho cenu na zlomek té, kterou požadovala Fuxova nadace.

„S přihlédnut­ím ke stavu nabízeného obrazu stanovuje cenu v rozmezí deset až dvanáct milionů korun,“uvedl o Klípově zprávě kurátor Martin Vaněk pro server Artalk.cz.

Když padla možnost prodat malbu Národní galerii, Fuxa oznámil, že ji nabídne do aukce, která se bude konat ještě do konce roku. Termín zatím ale neoznámil.

„Nadační fond pro dílo získal povolení k trvalému vývozu do zahraničí, díky kterému ho budou mít možnost zakoupit i zahraniční sběratelé či investoři,“prohlásila mluvčí Fuxova nadačního fondu Pavlína Stránská.

Obraz pro šlechtice

Krach předchozíc­h snah Národní galerii jen dále motivuje, aby se některé z vrcholných děl české malířské gotiky pokusila získat. A při třetím pokusu za ní stojí i ministerst­vo kultury, které současný pokus posvětilo.

„Vzhledem ke skutečnost­i, že středověká umělecká díla původem z území Čech se dochovala ve velmi omezeném počtu, je možnost získání práce z dílny Mistra vyšebrodsk­ého oltáře do majetku státu zcela výjimečná,“vysvětluje resort v materiálu, který počátkem týdne projednala vláda.

Dražba, na níž bude galerie moci cenný obraz ve formátu 22 krát 20 centimetrů malovaný temperou na dřevě získat, se uskuteční 30. listopadu. Dijonská aukční síň na ni zve na webu a trůnící Pannu Marii s dítětem představuj­e ve více než čtyřminuto­vém videu. „Malba byla zcela určitě určena buď pro aristokrat­y, nebo přímo pro panovnický dvůr,“tvrdí Stéphane Pinta, odborník znalecké společnost­i Turquin Paris.

 ??  ??
 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Trůnící Pannu Marii s dítětem se pokusí Národní galerie získat koncem listopadu na aukci v Dijonu
FOTO PROFIMEDIA Trůnící Pannu Marii s dítětem se pokusí Národní galerie získat koncem listopadu na aukci v Dijonu
 ?? FOTO NG ?? Zvěstování Panně Marii za 65 milionů korun Národní galerie nekoupila
FOTO NG Zvěstování Panně Marii za 65 milionů korun Národní galerie nekoupila

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia