Lidové noviny

Vědci našli další obrazce na planině Nazca

- MARTIN HAMPEJS

LIMA/PRAHA Náhorní plošina jihoameric­kého Peru je již mnoho let předmětem spekulací mnoha odborníků, ale i takzvaných záhadologů. Planina Nazca totiž skrývá stovky obrazců tvořených světlými liniemi, které vznikly vyrytím do země a odstranění­m tmavšího vulkanické­ho povrchu. Někteří věří, že zde byly přistávací dráhy mimozemský­ch plavidel či zde původní domorodé obyvatelst­vo vítalo božstva z vesmíru.

Obrovské obrazce, které jsou zřetelné pouze při pohledu z výšky, totiž vědci stále nebyli schopni objasnit. Poslední výzkum zde prováděl tým japonských odborníků z univerzity Jamagata, jenž objevil 142 nových geoglyfů. Ty měly vzniknout mezi rokem 100 před naším letopočtem a 300 po Kristu.

Odborníci publikoval­i výsledky práce na univerzitn­ím webu. Práce byla založená na snímcích s vysokým rozlišením a využitím umělé inteligenc­e, která identifiko­vala nové obrazce.

Tato metoda, jak vysvětlují vědci, pomáhá odhalit nové linie na pláních v mnohem větším měřítku. Zároveň by měla napomoci odborníkům, aby lépe pochopili rozložení linií na desce Nazca a urychlili ochranné práce. Obrazce patří do světového dědictví UNESCO a podle týmu japonských vědců postupně chátrají.

V okolí peruánské desky se totiž neustále rozšiřují města, která ochranné práce ovlivňují. Profesor Masato Sakai, hlavní autor studie a vědec z oddělení kulturní antropolog­ie a archeologi­e na japonské univerzitě, začal svůj výzkum již v roce 2004. „Stále je však co objevovat,“dodal v práci Sakai.

První linie na planině Nazca byly objeveny v roce 1927. Geoglyfy v oblasti přibližně 20 krát 15 kilometrů se staly součástí světového dědictví v roce 1994 a v té době bylo objeveno pouze třicet obrazců. Většinou jde o znázornění postav, zvířat a rostlin.

Náhorní plošina o rozloze několika set kilometrů čtverečníc­h je dnes sice pouštní oblastí, ale je zřejmé, že v období přibližně 200 let př. n. l. až 800 let n. l. byla zemědělsky využívána indiány kultury Nazca. Současné znalosti této kultury jsou poměrně skromné, protože se nedochoval­y žádné písemné památky a samotný zánik této civilizace není zcela vysvětlen.

Záhadný vznik

Samotný způsob tvorby obrazců je velice snadný. Stačí odstranit několik centimetrů povrchové tmavě zbarvené horniny a objeví se světlý vápencový nebo pískovcový podklad. K vytvoření jednoho obrazce prý stačí pouze několik hodin práce menší skupiny lidí.

Problemati­cká je při tvorbě ale prostorová představiv­ost. Jak mohly být obrazce vytvořeny bez pohledu shora? I dnes používají turisté, kteří chtějí geoglyfy pozorovat, buď letadla, nebo vrtulníky.

Je zřejmé, že ani sami tvůrci obrazců je nemohli pozorovat v celku, i když někteří badatelé vyslovili domněnku, že indiáni kultury Nazca mohli používat například jednoduché balony na teplý vzduch nebo velké draky, které by mohly unést jednoho člověka.

Teorií, proč obrazce vznikly, je celá řada. Podle českých akademiků mohly být geoglyfy pozůstatke­m pracovních ploch. Jiní vědci tvrdí, že by mohlo jít o obrovský astronomic­ký kalendář, zavlažovac­í systém či náboženská rituální místa.

Svá vysvětlení ale mají i mnohem méně fundovaní záhadologo­vé. Například spisovatel Erich von Däniken tvrdí, že zde přistávala mimozemská plavidla.

Japonským vědcům se za pomoci umělé inteligenc­e podařilo na náhorní planině Nazca v Peru objevit více než sto nových obrazců. Jsou mezi nimi lidské postavy, hadi či ryby.

 ?? UNIVERZITA JAMAGATA ?? Geoglyf člověka Nazca v Peru objevený na planině
UNIVERZITA JAMAGATA Geoglyf člověka Nazca v Peru objevený na planině

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia