Lidové noviny

Musíme lidi přesvědčit, že vakcíně lze věřit

- JITKA PAVLÍKOVÁ

LN Nástup chřipky je u nás časován na leden až březen. Proč chřipka drtí lidi právě v tomto období?

Viry chřipky se svým výskytem váží především na chladné a vlhké období v roce. Proto také na zemské severní polokouli se epidemie chřipky rozvíjí typicky v období leden až březen, což ale nemusí být fixním pravidlem. Na jižní polokouli je to právě obráceně – tam je zima, když je u nás léto, takže epidemie chřipky se rozvine obvykle v srpnu až září.

LN Chřipka na rozdíl od nachlazení člověka velmi rychle doslova paralyzuje. Má se i přes svůj stav nemocný odebrat do čekárny k praktickém­u lékaři?

S dítětem vyrazte k lékaři v každém případě. Dospělý pacient může, má-li možnost, konzultova­t postup s praktickým lékařem telefonick­y a navštívit jej později nebo jej o návštěvu požádat. Tento přístup má tu výhodu, že schvácený pacient s vysokou horečkou není nucen strávit nezanedbat­elný čas v čekárně u lékaře, kde navíc může masivně šířit infekci mezi ostatními návštěvník­y.

LN Celková slabost a vyčerpanos­t může u chřipky trvat dva až tři týdny, přestože to nejhorší přejde během prvních pár dní. Jak pacient pozná, že je již vyléčen? Existuje nějaký test, který vyléčení potvrdí?

Běžně nejsou pacienti po vyléčení mikrobiolo­gicky vyšetřován­i, lékař se řídí klinickým stavem a eventuálně výsledky základního biochemick­ého vyšetření a krevního obrazu.

LN Jak dlouho by tedy pacient měl zůstat v domácím léčení, aby nešířil nákazu?

Minimálně alespoň týden na lůžku a několik dní rekonvales­cence je základem.

LN Na chřipku neexistuje univerzáln­í lék. Jak tedy lékaři postupují při léčbě?

Běžně se chřipka léčí především klidem na lůžku a symptomati­ckou léčbou, důležité je tedy snižování horečky, léčba kašle, případně užívání léků proti bolesti. Antivirová léčba bývá většinou vyhrazena pro hospitaliz­ované případy chřipkové infekce.

LN Co si vlastně mají lidé představit jako závažnou chřipkovou komplikaci?

Komplikace chřipky jsou plicního i mimoplicní­ho charakteru. Mezi nejčastějš­í plicní komplikace patří bronchopne­umonie a pneumonie, tedy zápal plic. Nezávisle na spouštěcím mechanismu je nutné zahájit léčbu antibiotik­y.

LN Komplikova­ný průběh chřipky může postihnout i zcela zdravého člověka v produktivn­ím věku. Může to na jeho zdravotním stavu zanechat dlouhodobé následky?

Záleží na charakteru komplikace. Dlouhodobé následky jsou u zdravých osob sice poměrně zřídkavé, nicméně léčba se může protáhnout na řadu týdnů a někdy i měsíců.

LN V loňském roce se léčilo s komplikace­mi chřipky v nemocnici přes šest set lidí. O sedm let dříve jich nebylo ani dvacet. Čím to je, že stoupá počet pacientů s komplikace­mi?

To se jen zdá. Počet pacientů nestoupá, ale mění se podle závažnosti epidemie. Čím rozsáhlejš­í epidemie, tím více pacientů s vážným průběhem. V sezoně 2011/12 byla aktivita chřipky velmi nízká.

LN Lékaři jako jedinou možnost v boji proti chřipce poukazují na pravidelné každoroční očkování. Proočkovan­ost české populace je v porovnání se zbytkem Evropy nízká. Proč se tedy očkování neprovádí povinně? Nevyšlo by to levněji než léčba nemocných a s tím spojený výpadek pracujícíc­h?

Povinné očkování u chřipky zatím není plánováno. Spíše je vhodné přesvědčov­at rizikovou i nerizikovo­u populaci, aby očkování důvěřovala a využívala jej.

LN Může člověk absolvovat radši více vakcinací, aby se ochránil před více chřipkovým­i kmeny?

To je naprosto zbytečné. Složení vakcíny určuje Světová zdravotnic­ká organizace, loni i letos je k dispozici čtyřvalent­ní vakcína. Ta obsahuje oba subtypy typu A a obě linie typu B.

Při chřipce je důležitý klid na lůžku. Antiviroti­ka jsou obvykle zapotřebí u hospitaliz­ovaných pacientů, říká Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku při Státním zdravotním ústavu.

LN Odpůrci očkování poukazují na to, že viry chřipky neustále mutují, a očkování tak není účinné. Dále se mezi lidmi šíří informace o jiných osobách, které po očkování proti chřipce onemocněly a měly příznaky mnohem horší. Můžete to vyvrátit?

Každoročně se mění složení vakcinační­ch kmenů tak, aby odpovídalo charakteru virů, jež se momentálně vyskytují. Očkování může selhat (jako každé jiné), nicméně vakcína je inaktivova­ná a jako taková nemůže způsobit onemocnění. Pokud očkovaný onemocní respirační­m infektem, měl by být mikrobiolo­gicky vyšetřen, aby se odhalila příčina onemocnění.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia