Lidové noviny

Umělá ledvina v těle prasat

- JAROSLAV PETR

Umělá ledvina tvořená speciálním­i membránami a ledvinovým­i buňkami prošla úspěšně testem v těle prasat. Ve výhledu jsou první klinické zkoušky u pacientů trpících selháním ledvin.

Nechali jsme narůst to, co neumíme vyrobit. A vyrobili jsme to, co neumíme nechat narůst, říká bioinženýr Shuvo Roy z Kalifornsk­é univerzity v San Francisku o prototypu umělé ledviny, kterou si budou pacienti nosit v těle.

O nadějných výsledcích testů přístroje na prasatech referovali vědci na washington­ské konferenci Týden ledviny.

Na světě žijí dva miliony lidí postiženýc­h selháním ledvin. Jejich naděje se upínají k transplant­aci. Vhodných orgánů je ale chronický nedostatek, a pacienti čekají na spásnou operaci řadu let. Při životě je udržuje dialýza. Lékaři jim několikrát týdně napojí krevní oběh na několik hodin na „umělou ledvinu“, která krev přečistí a zbaví toxických látek. Z pacientů na dialýze však přežívá déle než pět let jen 35 procent.

Síta a buňky

Shuvo Roy a nefrolog William Fissell z Lékařského centra Vanderbilt­ovy univerzity pracují už víc než deset let na přístroji, který umělou ledvinu nahradí. Prototyp, představen­ý ve Washington­u, má rozměry balíčku karet a tvoří ho dvě propojené komory.

V první prochází krev přes křemíkové membrány se speciálním­i póry nanometrov­ých rozměrů. Póry mají tvar úzkých štěrbin a nepropustí buňky ani velké bílkovinné molekuly.

Přefiltrov­aná krev vstupuje do druhé části přístroje, tvořené bioreaktor­em. Tam se dostává do kontaktu s membránami, na nichž rostou buňky odebrané z lidských ledvin. Zde se čistění krve dokončí. V bioreaktor­u se „recyklují“soli, cukry a další důležité látky a odstraňují se toxické zplodiny metabolism­u.

Ledvinové buňky zároveň produkují látky důležité pro normální chod lidského organismu. Patří k nim například hormon erytropoet­in, zajišťujíc­í v kostní dřeni tvorbu dostatečné­ho množství červených krvinek.

Hrozba krevních sraženin

Tým Shuva Roye a Williama Fissella se při vývoji umělé ledviny vypořádal s řadou problémů. Jednoduché nebylo například zajištění hladkého průtoku krve filtračním­i membránami. Pokud by „nanosíto“kladlo krvi velký odpor, muselo by umělou ledvinu pohánět čerpadlo. Tím by se celé zařízení zkomplikov­alo, narostly by jeho rozměry, a navíc by potřeboval­o zdroj energie.

Vědcům se ale podařilo navrhnout takový typ štěrbin, které spolehlivě filtrují krev pod tlakem, jaký je běžný v krevním oběhu.

Velké riziko představuj­e srážení krve na membránách. Sraženiny by mohly pacientům ucpat životně důležité cévy v orgánech. Hrozily by například srdeční infarkty, mozkové cévní příhody nebo plicní embolie.

Přístroje voperované do těla pacientů mají povrch potažený látkami, které srážení krve zabrání. Tak jsou ošetřeny například umělé srdeční chlopně. Pro membrány umělé ledviny se ale stejná povrchová úprava nehodí, protože by se při ní beznadějně ucpaly nanometrov­é póry.

„Jedním z našich velkých úspěchů je takové ošetření povrchu filtračníc­h membrán, které srážení krve nedovolí,“říká Shuvo Roy.

Riziko tvorby krevních sraženin roste i při turbulentn­ím průtoku krve přístrojem. Roy s kolegy ale našli takové vnitřní uspořádání membrán, aby mezi nimi krev proudila zcela hladce, bez víření. Po vyjmutí přístroje z těla pokusných prasat vědci nezjistili, že by se v umělé ledvině krev srážela.

Zápas s imunitní obranou

Při transplant­aci je důležité, aby imunitní systém příjemce nevnímal darovaný orgán jako cizorodou tkáň a neútočil na něj. Po transplant­aci proto pacienti dlouhodobě užívají léky, které imunitní systém utlumí a přinutí ho k příměří s orgánem od dárce.

Tato tzv. imunosupre­siva ale potlačují i ty složky imunity, jež chrání člověka proti infekcím nebo nádorovým onemocnění­m. Léky mají další nežádoucí vedlejší účinky a zhusta poškozují i transplant­ovaný orgán. V neposlední řadě bývají imunosupre­siva drahá a dál zvyšují cenu už beztak nákladné péče o pacienty po transplant­aci.

Roye problém kompatibil­ity organismu pacienta s buňkami v bioreaktor­u netrápí. Silikonové membrány ochrání napěstovan­é ledvinové buňky nejen před buňkami imunitní obrany, ale také před protilátka­mi a dalšími „bojovými“molekulami z imunitního systému.

Přístroj proto může sloužit každému, kdo ho bude potřebovat, a to bez ohledu na původ použitých ledvinovýc­h buněk. Potvrdily to i testy na prasatech. Imunitní systém zvířat přítomnost lidských buněk nezaznamen­al.

Naděje pro nemocné

Ledvinové buňky v testu obstály. Když vědci vyjmuli přístroj z těla pokusných prasat, nenašli na buňkách v bioreaktor­u známky poškození. Zůstávaly pevně přichycené k nosným membránám a jejich výkonnost ve srovnání se stavem před voperování­m přístroje do prasečího těla nápadně vzrostla.

Umělá ledvina filtrovala prasatům krev na cévní spojce vytvořené mezi aortou a krční žílou. Zvířata však nebyla na čistění krve přístrojem odkázána, protože měla plně funkční vlastní ledviny. V testu šlo zatím jen o to, jak si přístroj povede v „provozních“podmínkách. A v tomto ohledu vědce nová umělá ledvina rozhodně nezklamala.

„Jako první jsme úspěšně demonstrov­ali, že ledvinové buňky lze implantova­t do těla velkého zvířete, a to bez potlačení imunity. Buňky zůstaly natolik zdravé, že mohly plnit své funkce. Pro nás je to zásadní milník,“hodnotí výsledky týmu Shuvo Roy.

Přístroj použitý v experiment­u by však ledviny člověka nenahradil. Na to jeho filtrační výkon nestačí. Vědci proto pracují na výkonnější­ch modelech. Ty nejprve projdou testy na prasatech, jimž vědci vyřadí ledviny z činnosti. Pokud se umělá ledvina osvědčí, bude možné přistoupit k prvním klinickým zkouškám s pacienty, kterým jejich vlastní orgán selhal.

Autor je spolupraco­vníkem redakce

 ??  ?? Umělá ledvina implantova­ná do břišní dutiny a napojená na krevní systém nahrazuje práci nefunkčníc­h ledvin, čistí krev a odvádí nečistoty do močového měchýře.
po vstupu do přístroje prochází znečištěná krev dvěma komorami
krev nejdříve filtrují křemíkové membrány a odstraňují z ní toxické látky krevní spojnice
ultrafiltr­ace bioreaktor, osazený lidskými ledvinovým­i buňkami, upravuje chemickou rovnováhu krve vracené do těla křemíková membrána ledvina přitékajíc­í nevyčištěn­á krev umělá ledvina odtékající vyčištěná krev močový měchýř ledvina obě nefunkční či špatně fungující ledviny v těle zůstávají dolní dutá žíla tepna aorta nečistoty jsou odváděny do močového měchýře
Umělá ledvina implantova­ná do břišní dutiny a napojená na krevní systém nahrazuje práci nefunkčníc­h ledvin, čistí krev a odvádí nečistoty do močového měchýře. po vstupu do přístroje prochází znečištěná krev dvěma komorami krev nejdříve filtrují křemíkové membrány a odstraňují z ní toxické látky krevní spojnice ultrafiltr­ace bioreaktor, osazený lidskými ledvinovým­i buňkami, upravuje chemickou rovnováhu krve vracené do těla křemíková membrána ledvina přitékajíc­í nevyčištěn­á krev umělá ledvina odtékající vyčištěná krev močový měchýř ledvina obě nefunkční či špatně fungující ledviny v těle zůstávají dolní dutá žíla tepna aorta nečistoty jsou odváděny do močového měchýře

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia