Lidové noviny

Dakar: Sainz má třetí triumf, Macík byl pátý

Rallye Dakar 2020

-

KIDDÍJA Motocyklis­ta Ricky Brabec se stal prvním Američanem, který vyhrál Rallye Dakar. Tovární jezdec Hondy zároveň při premiéře soutěže v Saúdské Arábii ukončil kralování značky KTM, se kterou startovali všichni vítězové od roku 2001.

Mezi automobily byl potřetí v kariéře nejrychlej­ší Španěl Carlos Sainz, jenž navázal na vítězství z let 2010 a 2018.

Kategorii kamionů ovládl Rus Andrej Karginov, který potvrdil nadvládu Kamazu. Jeho jezdci vyhráli šestnáct z posledních dvaceti ročníků rallye.

Mezi čtyřkolkam­i se z triumfu radoval Ignacio Casale z Chile, který stejně jako Sainz vyhrál slavnou soutěž potřetí. V kategorii SSV (bugy) byl nejlepší Casey Currie z USA.

Závěrečná dvanáctá etapa pořadí výrazně nezměnila.

Martin Prokop skončil jako nejlepší Čech mezi automobily dvanáctý, motocyklis­ta Martin Michek třiadvacát­ý a Zdeněk Tůma na čtyřkolce devátý. V kamionech byl Martin Macík pátý, Aleš Loprais sedmý a Martin Šoltys jedenáctý. Jediný Čech startující s buginou Josef Macháček obsadil 27. místo.

Sedmatřice­tiletý Prokop nenavázal na dvě umístění v elitní desítce z předešlých let a zejména kvůli řadě technickýc­h problémů zaostal v celkovém součtu za Sainzem o více než čtyři hodiny.

„Dakar jsme zvládli, jsme v cíli, což je super. Vše má ale takou trpkou příchuť. Na to, jak jsme celý rok makali a připravova­li se, tak výsledek není takový, jak jsme si představov­ali,“řekl Prokop na Facebooku.

Macík se od začátku držel v elitní desítce a 5. místem nakonec vyrovnal své maximum z roku 2018.

„Jsme v cíli a já i tým jsme spokojení a šťastní. Dnes jsme jeli na celkový výsledek, v klidu a vyrovnaně. A povedlo se nám to. Jsme pátí a nejlepší privátní tým, před námi jsou jen dvě továrny,“poukázal Macík na fakt, že nestačil jen na piloty Kamazu a Mazu.

Automobily – konečné pořadí: ■

1. Sainz, Cruz (Šp./Mini) 42:59:17, 2. Attíja (Kat., Fr./Toyota) -6:21, 3. Peterhanse­l, Fiuza (Fr., Portug./Mini) -9:58, ...12. PROKOP -4:04:19, 16. ZAPLETAL -7:29:17, 36. OUŘEDNÍČEK -5:51:01, 55. VACULÍK -78:18:25.

Motocykly – konečné pořadí:

1. R. Brabec (USA/Honda) 40:02:36, 2. P. Quintanill­a (Chile/Husqvarna) -16:26, 3. Price (Austr./KTM) -24:06, ...23. MICHEK -4:30:41, 26. ENGEL -6:03:09,

38. VLČEK -11:48:57, 54. J. BRABEC -16:12:18, 79. VESELÝ - 24:05:16.