Lidové noviny

Turky láká ropa v Somálsku

- VÍT ŠTĚPÁNEK DŽIBUTI ETIOPIE

MOGADIŠO/PRAHA Ke Kypru, Sýrii a Libyi se nyní zařazuje i Somálsko. Skupinu čtyř zdánlivě nesourodýc­h zemí spojuje silný turecký vliv, kde se vedle deklarovan­é „ochrany vlastních zájmů“stále víc prosazují i ekonomické aspekty. Nejnověji jde o ložiska ropy u somálského pobřeží.

„Máme od Somálců nabídku. Oni říkají: Pod naším mořem je ropa. Vy už takový průzkum děláte v Libyi, pojďte to zkusit i k nám. A my určité kroky uděláme.“Jaké „kroky“to budou, sice turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počátkem tohoto týdne neupřesnil, přesto mohou znamenat důležitý milník. Průzkumem a následným možným využíváním somálských ropných ložisek by Turecko (které v současnost­i většinu potřebné ropy dováží ze zemí, s nimiž je nutně nepojí přátelské vztahy), udělalo podstatný krok k vlastní energetick­é bezpečnost­i.

Turecká přítomnost v Somálsku – jedné z nejchudšíc­h zemí světa, rozvrácené 30 let trvající občanskou válkou a klanovým násilím – přitom není nová. Ankara se od roku 2011, kdy v Somálsku vrcholil hladomor, masivním způsobem podílí na zahraniční pomoci a turecké firmy také ve velkém budují ve zbídačelé zemi silnice, přístavy a další důležitou infrastruk­turu. V oblasti, kde kvůli častým útokům islamistic­kých milic al-Šabáb stále panují nebezpečné poměry, působí tisíce tureckých inženýrů a stavebních dělníků. Jediné významnějš­í letiště v zemi u metropole Mogadišo provozuje turecká firma.

Turecko tak v Somálsku, disponujíc­ím strategick­ou polohou v takzvaném Africkém rohu, soutěží s Čínou ve snaze naklonit si skrze rozvojovou pomoc a investice tamější úřady. Cílem je, aby se turecké firmy dostaly k lukrativní­m zakázkám. A Turecko se (stejně jako Čína) snaží v rozvrácené zemi získat rozhodujíc­í mocenský vliv. Avizovaný průzkum ropných ložisek znamená důležitý krok v této strategii.

Chapadla do všech stran

Za posledních několik měsíců znamená „somálská akce“již třetí turecký pokus rozšířit pomocí kombinace vojenské síly a hospodářsk­ého angažmá vliv Ankary za hranicemi země. Loni v říjnu Turecko vojenskou intervencí (za přihlížení západních států) de facto ovládlo severových­odní Sýrii a vyhnalo odtamtud tamější Kurdy, jejichž milice YPG Ankara označuje za teroristy. Koncem listopadu pak Turecko podepsalo s mezinárodn­ě uznanou libyjskou vládou memorandum o námořních hranicích a vojenské pomoci a před několika dny se do severoafri­cké země skutečně začali přesouvat turečtí vojáci i technika. Ankara si od spolupráce s Libyí slibuje také budoucí účast na využívání ložisek ropy a zemního plynu v takzvaném libyjském sektoru Středozemn­ího moře (jeho vymezení však nemá oporu v mezinárodn­ím právu).

Na průzkumu potenciáln­ě bohatých ložisek ropy u břehů válkou rozvrácené­ho Somálska se bude podílet Turecko. Ankara tak dělá další krok ve strategii mocenské a ekonomické expanze.

Efektivní pomocí k politickém­u vlivu

Turecké angažmá v Somálsku je oproti Libyi či Sýrii jednodušší v tom, že tam nedochází k přímému křížení zájmů s jinými státy (s výjimkou hospodářsk­é konkurence Číňanů). A podle mnohých jsou Turci předurčeni v Somálsku uspět – mají totiž mezi obyvatelst­vem dobré jméno.

„Humanitárn­í organizace z Turecka a dalších islámských zemí operují v terénu, nakupují pomoc v místě a pak ji potřebným rovnou distribuuj­í. Jsou v přímém kontaktu s lidmi. Hodně to běží na bázi důvěry,“řekl katarské televizi al-Džazíra Chalíf Abdirahman, výzkumník zaměřený na fungování rozvojové pomoci. A zdůraznil náboženské hledisko s tím, že jeden z pilířů islámu přímo ukládá muslimům pomáhat souvěrcům v nouzi (téměř všichni Somálci vyznávají islám).

Podle Abdirahman­a Západ v Somálsku promarnil příležitos­t, přestože statistick­y je tam podíl západních zemí na rozvojové pomoci největší. „Západní neziskovky většinou fungují z (keňské metropole) Nairobi, rozdávají jídlo z dovozu. A když se vyskytne nečekaný problém, jejich reakce je pomalá. Zkrátka když dnes v Somálsku řeknete ‚pomoc‘, často uslyšíte ‚Turecko‘,“uzavírá Abdirahman.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia