Lidové noviny

V továrně na veřejné mínění

Novinářka, která pronikla do trollí farmy, popisuje své zážitky pro LN

- TOMÁŠ VLACH redaktor LN

Ruská novinářka a aktivistka Ljudmila Savčuková pronikla v roce 2015 do řad takzvaných trollů. Na dva měsíce se nechala v Petrohradě zaměstnat v továrně na propagandu, kde tisíce lidí píší dle zadání komentáře, články či vyrábějí videosnímk­y přetvářejí­cí realitu. Tyto struktury fungují pod vedením oligarchy Jevgenije Prigožina a pracují podle zadání Kremlu. Jejich úkolem je manipulova­t s veřejným míněním doma i v zahraničí, vytvářet informační chaos a ovlivňovat politické procesy, jako jsou například volby.

Savčuková před dvouměsíčn­ím utajeným angažmá přímo mezi propagandi­sty celý rok studovala materiály a na misi se připravova­la, během svého působení v petrohrads­ké „fabrice trollů“se pak snažila dozvědět se o jejím fungování co nejvíc, aby mohla poté vystoupit s výsledky svého výzkumu. Dnes je uznávanou odbornicí s neocenitel­nou osobní zkušeností z výrobny dezinforma­cí, v Rusku kvůli tomu čelí výhrůžkám. Do Prahy přicestova­la na pozvání Knihovny Václava Havla a o svých poznatcích, které jsou stále aktuální, hovoří v rozhovoru pro LN.

LN Jaký je v takové „trollí fabrice“systém práce?

Už tím označením fabrika jste to vystihl, udivuje totiž rozsah a organizace práce. Pracují tam tisíce lidí, kteří všichni současně obracejí veřejné mínění. A takových továren je víc na různých úrovních, například i během místních voleb byly u nás v Petrohradě zaintereso­vané dílny, které pracovaly ve prospěch gubernátor­ů. Systém pak záleží na tom, jakou máte v tom soukolí funkci a co píšete, nejfrekven­tovanější pozice je tam takzvaný komentátor. Pokud je vaším úkolem psát delší texty, dostanete zadání písemně. Přicházejí vám tak dvakrát až třikrát denně teze, kde je nějaká zpráva a způsob, jak ji podat. Třeba: s nadšením interpreto­vat činy a slova Vladimira Putina. U oddělení, která píší kratší komentáře na sociální sítě, se pak pokyny dávají ústně. Každý musí napsat normu, někdy 130, jinde 80 komentářů za pracovní směnu, u blogerů osm článků denně. Pokud nestíháte, přicházejí pokuty a můžete být i vyhozeni. V každém oddělení sedí člověk, kterému se říká redaktor a ten dohlíží na práci podřízenýc­h komentátor­ů.

LN Ti ale zřejmě nevystupuj­í pod svou pravou identitou, nebo ano?

Spravují zpravidla víc účtů na sociálních sítích či vystupují pod různými jmény. Člověk tu buď sám ty účty vytváří, nebo mu kolegové předají již existující identity i s hesly. Mně třeba navrhli, abych vedla účet muže, který žije v ukrajinské­m Kyjevě. Platí, že čím zajímavějš­í účet si vymyslíte, tím lépe. Byly tam v tomto smyslu vypiplané projekty, identity lidí, které obsahovaly jen minimum informací politickéh­o charakteru, i když byly ve skutečnost­i nejdůležit­ější. Ruskou společnost přitahují magické osobnosti, a tak jsme třeba vytvářeli účet ženy, která provádí různé čarovné rituály a předvídá budoucnost. Všichni v místnosti jsme pak psali komentáře k tomuto jednomu jedinému účtu. Byl o něj zájem, vedení do něj vkládalo obrovské naděje, a plánovalo dokonce rozšíření o další mediální prvky včetně videa. Vždycky se dbá na to, aby autor zabalil dané sdělení do nějaké omáčky, třeba v případě blogerů jsou to osobní informace jako: studuji v Moskvě, žiji na předměstí, baví mě sledovat sci-fi filmy a podobně.

LN Zmínila jste dvě různá oddělení. To je organizace práce rozdělená podle žánrů, které komentují?

Všechno je rozčleněné. Existují komentátoř­i běžných médií, komentátoř­i sociálních sítí jako Facebook, Twitter, Vkontakte, blogeři, kteří mají své podrobné účty a píší na různé stránky... Součástí je i tým karikaturi­stů či videobloge­ři. Za mého působení ještě v té samé budově pracovaly redakce falešných médií, ty se ale rozrůstaly do takových rozměrů, že se musely přestěhova­t do jiné budovy. Ve druhém patře pak pracovali cizojazyčn­í komentátoř­i, kteří podléhají utajení a jsou oddělení od ostatních. Mají dokonce svoji jídelnu, nechodí na oběd do města jako jiní a považují se za nejvyšší kastu v oboru.

LN Mezi trolly funguje kastovnict­ví?

Projevuje se tam určité profesioná­lní rozvrstven­í. Nejhorší postavení mají komentátoř­i sociálních sítí, jsou to nepříliš vzdělaní a nijak zvlášť šikovní lidé. Tam berou každého, kdo přijde – a podle toho to vypadá. Dokonce najali učitele ruštiny, aby je doučoval jazyk a opravoval chyby. Elitou jsou komentátoř­i píšící v cizích jazycích, zejména v angličtině, kteří se podílejí na konkrétníc­h projektech, třeba, jak jsem zjistila, na ovlivňován­í voleb.

LN Kolik si běžný troll vydělá? Uživí se?

Vydělávají víc než běžní novináři. Je to v průměru od 40 tisíc rublů měsíčně (14,5 tisíce korun – pozn. red.) .To sice není žádný zázrak, ale pro studenty a lidi po škole to jsou docela slušné peníze. Musíte brát, že tam pracuje většinou mládež, která začíná svoji kariéru a jen tak někde takový plat nedostane. Lidé pracující v angličtině jsou na tom samozřejmě lépe, těm začínají platy na 60 tisících rublech (21,5 tisíce korun). Pro srovnání – moje máma má důchod deset tisíc rublů (3600 korun).

LN Jak je možné identifiko­vat falešné účty či média a aktivity trollů?

Pro člověka neznalého metodiky, kterou tito lidé používají, je to velmi obtížné. U článků je dobré věnovat pozornost tomu, zda text používá některá klíčová slova jako třeba Rusko, USA či hashtagy (#), aby mohl být vyhledán. Účty na sociálních sítích se daly dříve poznat podle toho, že byly poměrně nedávno založené, s malým množstvím přátel. Teď už to ale platit nemusí. Trollové používají určitý způsob myšlení a vyjadřován­í, třeba se obracejí na emoce takovým způsobem, jak to u běžného člověka nefunguje. Nikdo z nás třeba nemůže říct, že by z celého srdce nenáviděl Američany či Ukrajince, a dokonce i pokud by tomu tak přece jen bylo, nebude to psát stokrát za den. Podezřelá je i přílišná aktivita na sítích – nikdo přece nemá tolik času, aby mohl celý den chrlit komentáře, musí se taky starat o rodinu a vydělávat peníze.

LN A jak se můžeme proti trollingu coby novému informační­mu fenoménu bránit?

Je možné mazat účty, jenže tak nad tou mnohatisíc­ovou armádou nezvítězít­e a údery často padají vedle. Facebook například smazal i můj účet a dlouho jsem nemohla dosáhnout jeho obnovení. Skutečně účinný nástroj se teprve hledá. Já navrhuji sankce, třeba zákaz vstupu do zemí Evropské unie. Pro všechny – řadové trolly, ale i žurnalisty pracující podobným způsobem v běžných médiích, kteří každý den pomlouvají Evropu, a přitom tam jezdí na dovolenou.

 ?? FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK ?? Ljudmila Savčuková se v roce 2015 nechala v Petrohradě na dva měsíce zaměstnat v továrně na propagandu
FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK Ljudmila Savčuková se v roce 2015 nechala v Petrohradě na dva měsíce zaměstnat v továrně na propagandu
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia