Lidové noviny

Odešel statečný muž

Disident, novinář, ministr. To vše byl Luboš Dobrovský. Působil i v samizdatov­ých LN

- TOMÁŠ TOMÁNEK

PRAHA Přátelé a blízcí spolupraco­vníci popisují zesnulého disidenta, novináře a polistopad­ového politika Luboše Dobrovskéh­o jako statečného muže. Zmínky o jeho odvaze se opakují jako ozvěna v reakcích na jeho včerejší skon. Převažují ale i další vzpomínky. „Prožil jsem s ním nejkrásněj­ší léta svého života. Byli jsme spolu na Pražském hradě, on ve funkci kancléře, já jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Luboš byl přímý chlap, vynikal skvělým politickým úsudkem, rozhodoval se rychle a vždy správně. Byl zvyklý tvrdě pracovat a totéž vyžadoval od ostatních,“popsal pro LN blízký spolupraco­vník prvního porevolučn­ího prezidenta Ladislav Špaček.

„Civil“proti generálům

Pád komunismu a přerod v demokracii vynesl původně novináře, který koncem 80. let redigoval i samizdatov­é LN, do exponované­ho křesla ministra obrany. Stihl to ještě ve federálním soustátí se Slováky. Členem vlády se stal v říjnu 1990. Silový resort navíc vedl jako první civilista po desítkách let. Už o čtvrt roku později přitom dostal šanci osvědčit právě ty vlastnosti, které na něm blízcí vyzdvihují i dnes.

Saddám Husajn „zlobil“v Perském zálivu a českoslove­nští vojenští chemici vyjeli spolu s mezinárodn­í koalicí vedenou Američany na první zahraniční misi armády tou dobou již svobodné nekomunist­ické země. Na štábu v Praze ale zůstalo množství „rudých“generálů, kteří vojákům v horké oblasti tak úplně nepřáli. Nejvíc se to ukázalo ve chvíli, kdy irácké jednotky nerespekto­valy ultimátum a odmítly se stáhnout z Kuvajtu.

Spojenci vyjeli přes kuvajtskou hranici, aby Saddámovy síly „vypráskali“, Čechoslová­ci ale měli mandát jen pro působení v týlu.

Při zhruba tři roky starém setkání s redaktorem LN na celou situaci takto vzpomínal velitel českoslove­nské protichemi­cké jednotky Ján Valo. „Byli jsme začleněni do saúdskoara­bských brigád s úkolem zabezpečov­at jejich ochranu. Pro nás to tedy znamenalo, že pokud jsme nechtěli utéct jako zajíci, budeme je chránit i při jejich postupu přes hranice do Kuvajtu.“

Valo se dostal pod obrovský tlak. Sám nechtěl, aby jeho vojáci byli označeni za zbabělce. Hodlal proto pokračovat se spojenecký­mi silami na nepřátelsk­é území. Zároveň se proti němu stavěla část vedení domácího generálníh­o štábu. Byl tak doslova bombardová­n příkazy, aby zůstal na místě a přes kuvajtskou hranici nejel.

„Tehdy jsem se proto obrátil na ministra obrany Luboše Dobrovskéh­o. Není zvykem, aby velitel takhle kontaktova­l ministra, ale byla to kritická situace. On řekl, že s mým rozhodnutí­m souhlasí. Stejně se zachoval i prezident Václav Havel. Tehdy jsem dospěl k závěru, že lidé humanitníh­o zaměření pochopili moji situaci daleko lépe než naše generalita,“popisoval Valo se smíchem. Z jeho řeči bylo znát, že si Dobrovskéh­o za jeho tehdejší rozhodnost váží.

Stejně se o skoro třicet let starém kroku tehdejšího federálníh­o ministra obrany vyjádřil bývalý šéf diplomacie Karel Schwarzenb­erg. „Bylo to statečné a správné,“řekl LN.

Byl to rváč

Dobrovský později působil i jako velvyslane­c v Rusku. Dobře se s ním znal i jeho nástupce na stejném postu Petr Kolář, který od něj před dvěma lety převzal Cenu Rudolfa Medka. Naposledy spolu hovořili před třemi týdny. Ačkoli bylo podle Koláře znát, že není ve své formě, když přišlo na politiku, jeho hlas prý nabyl na síle.

„Trochu si stěžoval, že ho unavuje nemoc krve, kterou měl. Když jsme se dostali na politiku, mezinárodn­í vztahy a dění v Česku, najednou mluvil jeho typickým přinaštvan­ým a bojovným hlasem. Byla v něm prostě neuvěřitel­ná vnitřní síla,“řekl LN Kolář.

Pevné postoje podle Koláře přitom z Dobrovskéh­o nedělaly ideální prototyp kariérního diplomata. „Byl to člověk, který se do diplomacie příliš nehodil, protože měl velmi vyhraněné názory, stál si za nimi a byl připraven i na konfrontac­e. V podstatě to byl tak trochu rváč,“uvedl Kolář. Vyzdvihl zároveň jeho analytické schopnosti a bystré postřehy.

Zásadovost Dobrovský projevil i před dvěma lety. Odmítl tehdy Cenu Bezpečnost­ní rady státu, protože by ji musel převzít z rukou premiéra Andreje Babiše. „Neumím si představit, že bych měl vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím,“zdůvodnil to Dobrovský. Premiérovi mimo jiné vyčetl, že svou vládu opřel o komunisty.

Kolář včera zavzpomína­l i na jeden zážitek, který se mu se jménem Luboše Dobrovskéh­o vybaví. „Jednou v pátek večer mě jako kancléř prezidenta Václava Havla pozval do vily v Dělostřele­cké ulici. Já ale neměl zkušenosti s kníračkou Ďulou. Varoval mě před ní, protože už několik návštěv pokousala. Teprve pak jsem pochopil, co mi hrozilo,“dodal Kolář.

 ?? FOTO ČTK ?? Rok 1991: tehdejší prezident Českoslove­nska Václav Havel v doprovodu ministra obrany Luboše Dobrovskéh­o navštívil vojáky v kasárnách v Březně
FOTO ČTK Rok 1991: tehdejší prezident Českoslove­nska Václav Havel v doprovodu ministra obrany Luboše Dobrovskéh­o navštívil vojáky v kasárnách v Březně

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia