Lidové noviny

Šlitr v černé, červené a modré

- BLANKA FRAJEROVÁ

Kvýstavě nazvané Šlitr Šlitr Šlitr vyšel stejnojmen­ný katalog. Se zmíněnou expozicí ve Ville Pellé má i podobnou koncepci, vycházejíc­í ze snahy představit méně známou tvář fenomenáln­ího Jiřího Šlitra. Publikace tedy v základních rysech kopíruje instalaci zaměřenou především na Šlitrovo výtvarné dílo. Bonusem knižní podoby jsou výstižné texty Daniely Kramerové, kurátorky výstavy. Autorka se v nich zaměřila na důležitá témata Šlitrova života a díla a na jeho zařazení do kontextu českého i světového umění, kresby a karikatury.

Základní osu knížky o rozsahu 167 stran tvoří biografie Jiřího Šlitra bohatě doplněná snímky z archivu Ivana Englicha, bývalého provozního ředitele Semaforu, který měl mít jako jediný fotograf přístup do umělcova ateliéru. Také fotky od dalších zapůjčitel­ů jsou vzácné, patří k nim snímky z archivu Šlitrovy dcery Dominiky Křesťanové i jeho mnoholeté partnerky Sylvy Daníčkové, Ondřeje Suchého a dalších.

Autorský tým, Daniela Kramerová a grafici Matěj Činčera a Jan Kloss, kteří jsou podepsáni i pod výstavou ve Ville Pellé, zachovali při tvorbě doprovodné­ho katalogu podobný „rukopis“. Vyznačuje se přehlednos­tí spočívajíc­í v uvedení letopočtu a k němu se vztahující­m událostem. Rozmezí let 1924–1949, zahrnující Šlitrovo dětství, dospívání a studia na UK, připomíná především fotografic­ká dokumentac­e. Podstatně důkladněji pojala Kramerová kapitoly mapující jeho hudební a výtvarnou kariéru. Čtenář se dozví podrobnost­i o uměleckých začátcích Jiřího Šlitra, ty spadají do období povinné vojenské služby, jejíž jeden rok strávil jako výtvarník Ústředního domu armády. Tehdy také začal svými kresbami přispívat do časopisů. Spolu s prvními úspěchy (stal se členem spolku Umělecká beseda, byl přijat do Svazu českoslove­nských výtvarných umělců) se začaly formovat i Šlitrovy kontakty s již uznávanými osobnostmi – Karlem Teissigem, Jiřím Trnkou, Miroslavem Horníčkem a dalšími, především pak s Jiřím Suchým. Již v roce 1960 zakoupil soubor Šlitrových kreseb s motivy tuzemské metropole pražský magistrát pro budoucí Galerii hl. města Prahy.

Následují nejzajímav­ější roky Šlitrova působení na domácí i zahraniční scéně s výčtem hudebních i výstavních počinů. Chronologi­cky řazený a fotografie­mi zdokumento­vaný souhrn zahrnuje expozice Šlitrových kreseb, představen­í s Laternou magikou a Semaforem, zájezdy do zahraničí, především do Ameriky. Pro úplnost je uvedeno ještě několik akcí po Šlitrově tragické smrti 26. prosince 1969, patří k nim výstava a vydání knih s ilustracem­i Jiřího Šlitra. Sled životopisn­ých dat tak končí o dva roky později, v roce 1971. Tematicky knihu završují obrázky žen, k čemuž měla Daniela Kramerová pádný důvod. „Snažila jsem se prezentova­t méně známá a publikovan­á díla, tedy ne tolik kresby z hudebního prostředí a karikatury, ale spíše erotická díla z posledního Šlitrova období a pak také kresby z New Yorku a Londýna, z nichž je cítit Šlitrovo okouzlení západním světem.“

Významnou a čtenářsky velmi zajímavou kapitolu tvoří Dopisy Jiřího Voskovce Jiřímu Šlitrovi z let 1963–1968. Poslední Voskovcův dopis je adresován matce Šlitrovy dcery Dominiky, v němž umělec mimo jiné píše, že si Šlitra moc váží a že nikdy nezapomene „na jeho zvláštní tiché osobní kouzlo“.

Mezi výstavou, knihou a výtvarným dílem Jiřího Šlitra je nápadité propojení v podobě barev. Kramerovou, Činčeru a Klosse zaujaly Šlitrovy kresby měst realizovan­é fixem, na tehdejším trhu dostupným v černém, modrém a červeném provedení. Toto ladění autoři aplikovali jak při sestavení výstavy, tak i při grafickém zpracování katalogu.

Šlitr Šlitr Šlitr

Autorka textů: Daniela Kramerová Praha, Taktum 2020. 167 s.

 ?? REPRO LN ?? Jiří Šlitr: Kytaristka
REPRO LN Jiří Šlitr: Kytaristka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia