Lidové noviny

O mediální rady se strhla hádka

Včera pokračoval maraton slyšení kandidátů do rad veřejnoprá­vních médií. Poklidná slyšení narušila hádka členů volebního výboru při vystoupení kontroverz­ní ekonomky Lipovské.

- MICHAL BERNÁTH

PRAHA Ve znatelně vydýchané atmosféře místnosti A56 v komplexu Poslanecké sněmovny se po většinu času žádné dusno nekonalo. Největší rozruch vyvolalo až vystoupení kontroverz­ní ekonomky Hany Lipovské nominované Českou biskupskou konferencí do Rady ČT. Její výroky ze starších rozhovorů o tom, že „nerozumí roli veřejnoprá­vních médií a že bychom se bez nich obešli“, přitáhly v minulých dech značnou pozornost.

Během slyšení před volebním výborem Lipovská, v minulém roce ještě působící v Institutu Václava Klause, řekla, že veřejnou službu nemusí nutně plnit veřejnoprá­vní média. „Je také otázka, proč musí mít ČT studio v každém krajském městě. Může, podobně jako to učinily banky, přejít na virtuální pobočky,“uvedla.

Do následujíc­í slovní přestřelky se však sama nezapojila. Místo toho se začali mezi sebou hádat členové výboru. Slyšení Lipovské se totiž protáhlo (na každého kandidáta bylo vyčleněno 15 minut) na 17 minut. Senátor Marek Hilšer se ale domáhal položení posledního dotazu. „Je známo, že Institut Václava

Klause je masivně financován skupinou PPF,“začal svou otázku Hilšer. To vyprovokov­alo poslance Aleše Juchelku (ANO) a Hilšera obvinil z fabulací a vymýšlení si. Následoval­a hádka, kterou ukončil až předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO), který raději vyhlásil pětiminuto­vou přestávku, po které mělo pokračovat slyšení dalšího kandidáta.

Kontroverz­e odrazuje

Podle informací LN se ale s postupem Lipovské do druhého kola, do kterého projde celkem 24 kandidátů, nepočítá. Dohoda mezi stranami totiž bude snazší u méně kontroverz­ních jmen. Takovým je třeba ekonom Pavel Kysilka, který v minulosti působil jako viceguvern­ér České národní banky či jako ředitel České spořitelny.

Kysilka by byl dle svých slov rád, aby ČT více referovala o ekonomický­ch tématech a připravila tak společnost na nevyhnutel­nou transforma­ci ekonomiky. „A také v Radě ČT chybí člověk se zkušenostm­i řízení miliardové­ho podniku,“řekl LN Kysilka.

V podobné pozici je Michal Klíma, který včera na slyšení prohlásil, že ČT má „výjimečnou pozici a ustojí i plánovaný nástup zpravodajs­ké stanice Prima CNN“. Klíma vedl v minulosti dlouhou dobu vydavetels­tví Lidové noviny a později Economia.

O obou zmíněných pánech hovoří kuloáry sněmovny jako o „ideálních kompromise­ch“. Po sledu kontroverz­ních lidí hlásících se na posty v mediálních radách v posledních letech chtějí politické strany podle hlasů z parlamentu klidnou volbu. Největší šanci tak mají nekonflikt­ní kandidáti s všeobecně přijímanou odborností. Jeden ze zdrojů LN obeznámený s vyjednáván­ím o podpoře pro jednotlivé kandidáty řekl, že vláda má s opozicí předjednan­ý poměr obsazení rozhlasové i televizní rady. „Z celkových osmi míst by pět měli obsadit kandidáti podpoření vládními stranami a tři těmi z opozice,“uvedl zdroj LN. Není prý ale zatím jasné, jak se vybraná osmička rozdělí mezi televizi a rozhlas.

Větší zájem však jeví všichni aktéři o místa v Radě ČT a může se tak stát, že opozice dostane do finální televizní pětky jen jednoho člověka. Z vyjednáván­í podle zdrojů LN zcela vypadla Okamurova SPD, u níž nebyly další strany ochotny akceptovat, že jí navržení kandidáti byly z velké části asistenty Okamurovýc­h poslanců. To byl příklad třeba Petra Jedináka z pražské policejní akademie, který asistuje poslanci SPD Radku Rozvoralov­i.

Rady České televize a Českého rozhlasu jsou podle zákona orgány, díky kterým může veřejnost dohlížet na chod veřejnoprá­vních médií. V jejich gesci je například jmenování i odvolávání generálníc­h ředitelů včetně kontroly a schvalován­í rozpočtu i výročních zpráv. Obě rady volí Poslanecká sněmovna.

Rada ČT má patnáct členů, přičemž její třetina se vždy za dva roky obmění podobně, jako je tomu u Senátu. Funkční období členů rady je šestileté. Mezi kandidujíc­ími jsou i čtyři z pěti končících radních. Rada Českého rozhlasu je volena podle stejných pravidel, tvoří ji devět členů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia